1. 1.
  Yüze, gözlere boya sürmak, pudralar kullanıp beyazlatmak mısır zamanlarından, barok döneme ordan günümüze kadar gelmiştir. elektriğin keşfiyle sahne makyajı önem kazanmış, hatta kimi zamanlar erkekler peruk giyip, makyaj yapmıştır. Hatırlarsınız belki eski fransız asillerinin portrelerini bembeyaz yüz, belirgin kırmızı dudaklar ve abartılı peruk, bunları yapanlar da erkekler; ordan günümüze gratisler, watsonslar, macler, estee lauderler, chanel'ler. Her bütçeye göre mağaza ve hedeflenen tek bir şey.

  Hedeflenene geçmeden önce kadınlarımıza tek bir sorum var.

  Neden?

  Neden makyaj yapıyorsunuz, sizi güzelleştirdiğini düşünüyor musunuz, kendiniz için mi yapıyorsunuz, erkekler için mi, kadınları kıskandırmak için mi ya da hoşunuza gidiyor mu?

  Beraber zaman geçirdiğim kadınlarla konuşmanın belli bi' yerinde neden makyaj yaptıklarını sorarım. Ortak yanıtlardan en çok şaşırdığım; kendimi iyi hissettiriyor olmuştu.

  Sorguladım, düşündüm, kalabalıklara baktım.

  Reklamlar, her yerde reklamlar var. Bize nasıl olmamız gerektiği pompalanıyor, televizyon reklamları, işe-okula giderken gördüğümüz billboardlar, ünlüler-çakma ünlüler, youtube, instagram her tarafta makyajlı, efektli, photoshoplu insanlar var ve kadınların makyajsız oldukları zaman enerjilerinin daha düşük olduğunu sezdiniz mi?

  Bayanlar yüzünüze kimyasal şeyler sürüyorsunuz, doğal ya da bitkisel olduğu söylenerek zararsızmış gibi satılıyor bu ürünler. Her zaman onların standartlarında "en iyi" şekilde gözükmeniz isteniyor.

  Gençliğinde çok makyaj yapan ve yapmayan kadınların öncesi/sonrası fotoğraflarına bakın. Zamanla bu makyaj sizi çirkinleştiriyor, dahası öldürüyor.

  Hayatımdaki kadınlara, yatakta karşımda, yanımda durdukları zaman en mükemmel kıyafetlerinin ne olduğunu sorarım. Hiç biri doğru cevabı veremedi.

  Ya cevap neydi?

  O mükemmel, kendi doğallığındaki cildiniz, sizin en güzel kıyafetiniz. Kaçınız lise mezuniyet balosunda giydiğiniz kıyafetin üstüne boya sürdü? Fakat, çoğunuz en güzel kıyafetinizi her gün o abuk subuk boyalarla kirletiyorsunuz.

  Yapmayın hanımlar, şu makyaj denen illete ürün olmayın. Biz erkekler, tüm kalbimle söylüyorum, gece yanımıza yattığınızda, kucağımıza geldiğiniz o doğal halinize aşığız.
  3 ... just millionaire
 2. 2.
  insanoğlu maskeyi sever. Maskeler düşünce birbirlerini yer.
  1 ... spoofer