1. 1.
  Yunanistan ile Makedonya arasında devam eden ve 'Makedonya" adının kullanılmasından kaynaklanan bir sorun.
  Yunanistan Makedonya'nın bu ismi kullanmasını istemiyor.
  Yunan milliyetçiler bu isim sorunu için Makedonya aleyhinde sık sık mitingler yapmaktalar.
  BM şemsiyesi altındaki müzakerelerde önerilmesi ve müzakere edilmesi beklenen isimler arasında Türkçe tercümesi ile “Yeni Makedonya”, “Yukarı Makedonya”, “Vardar Makedonyası” bulunuyor.
  Türkiye ise Yunanistan'ın isim konusunda Makedonya üzerinde etki yaratma çabasını haksız bulduğunu açıklayarak Makedonya'nın yanında durdu.

  makedonya isim sorunu
  1 ... darksideofthemoon
 2. 2.
  Türk boyunduruğu altına girince bu sorun çözülecektir.
  -1 ... alpertunna
 3. 3.
  Koduğumun yunanistan'ı sağa sola sataşarak ne yapmaya, nereye varmaya çalışmaktadır anlamak mümkün değil. Ama biri sağlam bir tokat çakacak bunlara. O zaman işte o zaman kendini bir bok sanmaktan vaz geçerler.
  ... xyclonb
 4. 4.
  Yunanistan shqiptarlardan nefret eder. Tarihi sürtüşmeler bir yana, Arnavutlar Balkanlardaki tüm pis işlerden sorumludur. Kuzey batı komşusudur.
  Yunanistan Bulgaristan ile sürtüşür, ortodoks dünyasını kim daha çok sahipleniyor mücadelesine girişir. Kuzey doğu komşusudur.
  Yunanistan Türkiye ile didişir. Bunu Açıklamaya gerek yok.
  Yunanistan Makedonya’ya yönelik suçlamalarda bulunur, isim hakkını ve alexander’ı kendinden göstermeye çalışır. Kuzey komşusudur.

  Esas olarak Yunanistan’ı şu dünyada sevmek demeyelim de, sahiplenmek daha doğru, bir Sırbistan beğenir. Onlar da orthodox brothers diye gezinirler. Yani, sallamayın şu memleketi. Kendi çaplarında eğleniyorlar.

  T: temelde alexander ve onun mirası yüzünden çıkan kavgadır. Yalnız iki taraf da nedense itiraf etmez, epir ulusundan günümüze ulaşan yoktur. Slavların ve greklerin arasında asimile olmuşlardır.
  1 ... odysseus
 5. 5.
  17 Haziran'da Yunanistan ile Makedonya, 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' ismi üzerine anlaşma imzaladı. Fakat Makedonya Cumhurbaşkanı anlaşmayı imzalamayacağını belirtti. 30 Eylül'de Makedonya yeni isim için refarunduma gidecek. Referandum sorusu; "Makedonya ve Yunanistan arasındaki anlaşmayı kabul ederek AB ve NATO üyeliğine var mısınız?" olacak.
  ... darksideofthemoon