bugün

hayatımda duyduğum en siktirboktan gerekçeli mefhum.

insanları köle olduklarını çaktırmadan köle haline getiren sistemin kaçış yollarından bir tanesi.

sen en önemli gördüğün makama pezevenkin birini getireceksin ondan sonra da benden sırf makamdan ötürü orada oturan şerefsize saygı duymamı bekleyeceksin.

sen ne istersen duy. ama bana karışma.

benim nazarımda pezevenk her yerde pezevenktir. o kadar. o pezevenke sorgulamadan saygı duyan sana da saygı duymamı bekleme. kapiş. öptüm kib bay.
ayakların baş başların ayak olduğu güzel ve yalnız ülkemde bir türlü çözülemeyen mefhumdur kendileri.

itaat kültürünün sistem yoluyla dayatılmasıdır.

bunun yanında, bürokratik kültürün yerleştiği sistemlerde ise makama saygı duyma mefhumu son derece gelişmiştir. zira, insanlar bulundukları makama yakışmasalar dahi haklarıyla gelmişlerdir. misal, uzakdoğu ve iskandinav ülkeleri güzel bir örnektir bu ülkelere.

bildiğin kara treni hızlandırıp, hızlı tren diye yutturanların; onlarca vatandaşının ölümünden sorumlu olanların sonsuz bir pişkinlikle ulaştırma bakanlığı koltuğuna tutunduğu bir ülkeden bahsediyoruz allasen, hangi makam, hangi saygı ?
Makama saygı duymak.
Dün iş yerinde konusu geçen cümle.Ve makama saygı bekleyen insanları görünce şoka uğradım.
Makama değil kişilere saygı duyulur. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.
makama saygı şöyle duyulur;
bir örgüt, topluluk, cemaat icindesinizdir. o grubun seçimle ve genel olarak beğeniyle başına geçirilmiş bir lideri vardır. dahil olduğunuz grubu yurt içinde yurt dışında temsil eden, sorumlulukları olan bir kişiyle konuşurken, mahalleden arkadaşın gibi konuşamama kısıtı buna örnektir.
örneğe hayat bulduralim şimdi.
GS başkanı sn.dursun Özbek genel kurulda konuşma yaptı ve üyelere söz hakkı verildi. sizin düşünceniz, "sen kimsin de 40 yıl önce mısır prensinin katkılarıyla Galatasaraylı gençlerin spor yapması için verilen araziyi satıyorsun" şeklinde. ama bunu makama olan saygıdan söyleme şekli şu şekilde olması daha doğrudur;
Sn başkan, Galatasaray'ı hep birlikte daha ileriye götürmek istediğimiz açık. ancak söz konusu arazi Galatasaray'a spor yapılsın diye verildi. ticari bir işlem yapılsın diye değil. kararınızı gözden geçirmenizi ve 500 yıldan fazla devam eden Galatasaraylilik değerlerine sahip cikmaniz gerektiğini hatırlatır, saygılarımı sunarım.
sacma bir saygi gostergesi zira makama degil kisiye saygi duyulur, kisi bu saygiyi davranislari ve isleri ile hak eder! bir makama atandi ya da secildi diye bos beles birine saygi duymak zorunlulugu sacmaliktan ibaret!
bizim gibi ortadogu otokrasilerinde surusune bereket bos beles sahis belli makamlarda oldugu icin saygi bekler! halbuki bu sahislarin bircogu sivil hayatta suratina bile tukurmeyeceginiz kisilerdir!

o sebeple makama saygi duymam, makami ne olursa olsun kisiye saygi duyarim!