bugün

aslında çok uzun zamandır bilinen bir şey olsa da özellikle son seçimlerde bariz bir biçimde uygulanan bir politika.

Ancak önceleri bunu uygulayan parti ya da düşünce grupları daha dar bir kapsamdaydı. şimdi ise neredeyse evrensel bir boyut kazanmaya başladı. öyle ki her partinin mutlaka ki mahkum birini aday göstermek gerekliliği duyduğunu hissetmeye başladım. bağımsız adayları bu kategoriye sokmuyorum. lakin bir partinin ki düşünce tarzı ne olursa olsun bu ülkeye ya da bu ülkede yaşayan insanlara yaptıklarından ötürü ceza çekecekkken onu kendi egemenliğinin ya da partinin egemenliğini olduğu bir yerden uygun bir sırada aday göstererek onu vekil seçtirmek şahsi kanaatimce mahkum olan kişiliksizin kişiliksizliğinden daha büyük kişiliksizliktir. Bu kısımda örnek olarak verilmesi gerektiğini düşündüğüm bir durum var. hakkında açılan davanın saçmalığı, olayın boyutu ve cezası düşünüldüğünde yasaların ve ysk'nun 2002 genel seçimlerinde rte için neden böyle duruma izin vermediğini şimdi daha iyi yorumlamak gerek. Kimse kusura bakmasın, ya da s.ktiret ediniz nereye bakarsa baksın. ben bu memlekette bakkaldan sakız çaldığı için bile mahkum edilen birinin vekil olmasına karşıyım. bugün bakkaldan sakızı çalan yarın neler çalmaz..

şimdi şöyle bir bakıyorum parlamentoya da farklı suçlardan mahkum olan insanlar olacak. en azından ysk bunun yolunu seçim öncesinde kapatmadı. öyle ki içlerinde vatana ihanettten yargılananlar var...

bu nasıl bir çelişkidir ki vatana ihanet suçlaması yaptığın birinin o ülkede vekillik yapıp nasıl hizmet etmesini beklersin. bölücü diye yaftaladığın birinin seni o meclis içinde temsil edebileceğini nasıl düşünürsün. ya dane bileyim şimdi aklıma gelmeyen ama kendi içinde saçmalık olan bir sürü şey var.

Ama bu olayların güzel yanları da yok değil tabiki.. seçilen bağımsız ya da bağımlı adayların yargılanmasını sağlama yeteneği gene akp de olacak.. öyle ki seçim vaatleri içinde neredeyse tüm partiler iktidar olmaları halinde dokunulmazlıkları kaldıracaklarını beyan ediyorlardı. ben şahsım adına şimdi rte'den bir atak bekliyorum. elinde öyle bir koz var ki, bir riske girerek diğer tüm rakiplerini ve toplumun siyasete ve siyasetçiye inancı kalmamış olan seçimlere katılmayan %10-15 lik bölümünün de oyunu alma fırsatı doğdu. Dokunulmazlıkları kaldır değil 2023, 2123 planları bile yapabilirsin o zaman...

bekleyip göreceğiz. bakalım neler olacak. ama dün o.rospu çocuğu diye hakaret ettiğim birine bugün saygı göstermek zorunda kalmaktan ve buna t.c. anayasaları ve seçim kanunlarının sebep olmasından dolayı ülkemden tiksindim. yalnız yanlış anlaşılmasın tiksindiğim insanlar daha vekil olamadılar ama uğraşıyorlar...
güncel Önemli Başlıklar