1. 1.
  mahellenin ortasına camaşır asmak

  Bay kemal iyi bilir. Eski türkiyede bolca olandi. Hatta elektrik tellerine asılı çamaşır bile goruyodum. Nasıl asiyolardi lan bu çamaşırları tam bir görsel şölen.

  Ne kadar Lümpen duruyo.
  1 -1 ... patronum
 2. 2.
  Ben nasıl asıldığını biliyorum. Bir ipin iki ucunu birbirine bağlayıp çift kat yapıyorlar. Tabi bı de karşı binanın balkonu mu camı mı artık ne boka baglıyorlarsa bağlıyorlar işte. Kendine yakın olan kısımdan çamaşır astikca ipin bir katını çekerek yavaş yavaş ortaya doğru kaydırıyorlar. Sonra kuruduktan sonra yine aynı sistemle topluyorlar. Bu çamaşır asma tipi genellikle dar sokaklı evlerde görülür.
  1 ... hepinizi ananas gibi goruyorum
 3. 3.
  Çocukluğumdur..

  O çamaşırların altında elimizde yağlı ekmeklerle oynamamızdır.
  ... gezdimgordumyenildim
 4. 4.
  dar sokaklı bitişik nizam eski evlerde bir balkon olmadığından dolayı, yaratıcı ev hanımlarının çamaşırlarını inadına dışarıda kurutma geleneğinin yarattığı makara sistemli çamaşır ipi düzeneği.. ip karşılıklı iki makara arasında sonsuz bağlıdır (triger kayışı falan gibi düşün yani) ve iki ipten birini çekmek suretiyle ile makara dönmeye ve ipe ileri veyahut geri olmak sureti ile yol vermeye başlar.. bir tarlabaşı klasiği.. adeta tarlabaşının sembolü gibidir.. tarlabaşının bir logosu olsa idi bu olurdu eminim ki.. başka semtlerde böylesine pek rastlanmaz..
  1 ... kiss kiss bang bang
 5. 5.
  Kim tanga giyiyor, kim fantazi yapıyor, kim dantelli seviyor ortaya döker.
  ... prescott
 6. 6.
  mahelle değil de "mahalle" olsaydı daha şık olurdu..
  ... kiss kiss bang bang
 7. 7.
  zamanında üsküdar'da ahşap evin alt katında oturan makbule ablanın kocasının iki sırıkla evin kapsını kapatacak şekilde çamaşır asma yeri yaptığına şahit olan biriyim,çamaşırlara değdin mi boku yedin kösele taban kundura belinde patlardı , otomobil falan az tabi sokaktan geçen toz kalmazdı ,babam bile duvara sürtünerek kapıdan girerdi.

  güzel günlermiş kıymetini bilemedik ,deniz -boğaz ayağımızın altında idi , 15 liraya nevaleyi düzer kuzguncuk'a inerdik hem deniz hem piiz.

  eşekmişiz eşek hemde eşek oğlu eşek.
  1 ... baris hemen simdi
 8. 8.
  evet eskiden hepimiz bu tarz görüntüleri hatırlıyoruz. kimi gençliğinden kimi çocukluğundan.

  şimdilerde bu adet pek kalmadı. genellikle şöyle asılıyor artık.

  mahellenin ortasına camaşır asmak

  fakat bunların sayısı da eskisi kadar değil. kafamı şu soru kurcalıyor. bu insanlar çamaşırlarını nerede kurutuyorlar? herkes mi eve kurutma makinesi aldı?
  ... elbartoo
 9. 9.
  Bir nurtepe klasiğidir.
  ... las amores son mentiras