1. 1.
  soma'daki maden ocağı patlamasının sorumlularıdır. sorumlular devlet ve firmadır. devlet firmayla bir anlaşma yapar ve kömürü belirli bir miktardan alacağını belirtir. çıkan kömür ve alınacak para bellidir. bu yüzden firma para kazanmak için işçi sağlığından ve güvenlikten kısar.

  ama bakın görün, yine bir gariban ortaya atılacak ve tüm suç ona yüklenecek. çünkü hiç kimse ekmek yediği kaba pislemez.
  2 ... tong yabgu kagan
 2. 2.
  işbirlikçi sermaye.
  1 ... howdeepisyourlove
 3. 3.
  (bkz: soma maden faciasının suçlusu)
  1 ... karakelam
 4. 4.
  yağmacı kapitalistler.
  ... tekkontak
 5. 5.
  para ve iktidar hırsıdır.
  -1 ... faso aga
 6. 6.
  soma holding başkanı alp gürkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Taner Yıldız ve akp manisa milletvekilleridir. başlıca suçlular bunlardır. bunlar cezalandırılmadan diğer suçlular ile ilgilenmek yersizdir.
  -1 ... kayi
 7. 7.
  üç kuruş rüşvet için güvenlik önlemleri alınsın önerisine hayır diyip canları hiçe sayanlardır.
  ... kocyurekdelikurt
 8. 8.
  çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı dır. 50.000 adet maden ocağı için 800 adet denetmen atayan bu bakanlık ve başındaki zat sorumludur . Zira bu Denetmenlerin de %10 maden mühendisidir. Adam akıllı güvenlik önlemi alınsaydı içeride herhangi bir patlama göçük vb durumlar için 5m2 lik odalar yerine adam akıllı korunma odaları yapılsaydı bütün bunların hepsi olmasa bile bir kısmı engellenebilirdi .
  ... alen 33