bugün

mahalle macinda kullanilan topun sahibi cocuk'tur esasında bu hakem. belki yaş ya da fiziken öyle göstermeyebilir ama özünde çocuktur. yoksa nasıl bir açıklaması olur "o top illa benim elimde kalcak olm! verin lan bana" tavrının?

yönetmelikte böyle bir şey var mı bilmiyorum. ha varsa "bok yemişim, afedersiniz!" der otururum, o kadar da anlayışlıyımdır. lakin büyük ihtimalle yok. hakem'in ufak çaplı otorite şovu yapmak istemesinden ibaret gibi geliyor bana.

bugüne kadar istediği topu alamayan hakem de görmedim henüz. illa ki bi futbolcu getirip teslim ediyor topu "sağol valla abi be! yarın yine yapalım mı maç bizim arka bahçede" der gibi. amaç şovsa vur topu tee kale arkasına hafız, ne getirip veriyorsun. hem böylece şova da bi katkın olmuş olur. misal;

- ver o topu bana uğur, maç bitti artık bak!
+ al .minakoyyim! tanjuuu yakala lan yakala!
- niye ibnelik yapıyosun olm sen ya, nie attın topu ona şimdi? oyun mu oynuyosunuz yani? tanju sen ver abi topu!
/ nie vercez lan, sahibi sen misin anasını satiim? prekazii yakala olm geliyo geliyooo!
- var yaa bitirdiniz tüm karizmamı, imajımı yerle bir ettiniz lan! cevat abi sen ver bari ya topu!
* keh keh keh! maç boyu vermediğin faullere say bunları sen! bülent tut lan! verme bu ibneye sakın bak!
- başarılı ve otoriter hakem imajımı yerle bir ettiniz be! helal ossun ha cidden! diğer hakemler gibi topu elime alıp sahadan çıkmak benim de hakkım değil miydi ya?

böyle bi olay yaşansa sahada. tüm izleyiciler ve dahi stadyumdaki taraftarlar daha çok eğlenmez miydi? streslerini oracıkta boşaltmazlar mıydı? yaa yaa, otorite her şey demek değilmiş demek ki. gerek yokmuş böyle tavırlara di mi?
sahada top kalmazda, ikinci yarıyı oynatamam diye düşünen kuşkucu hakemdir. *

(bkz: hakemin topu evine götürmesi)
o top olmazsa sahadan ayrılmayacak pinti hakem tipi. ne yapacaksa o topu?
görevine bağlı, işine saygı duyan tam bir görev adamıdır. stad dağılınca tek tek soyunma odalarını gezer kimse kalmış mı diye kontrol eder, banyoları tuvaletleri kontrol eder, ışıkları söndürür, kapıları ayetel kürsi okuyarak kitler ve huzur içinde evine döner.
güncel Önemli Başlıklar