bugün

Hiçbir maaş az değildir, çok olan bizim arzularımzıdır.
Ulan iki katinı alıyorum de...

2-3 bin falan artıyor... ama bir lüxüm falan da yok bu arada ve kiram düşük.

7-8 ancak yetecemiş yani kira aynı kalsa bile.
O artan 2-3 bin de arada masraf yapınca kullandığım kartı ödemeye kullanıyorum.
Yani 5 bin cidden yetmez lan.
Lan ortalama designer bir parfüm olmuş 2.700 lira zaten 5k kime yeter.
bana da 3000 yetmiyor. ama yuro.
Su bile pahalı iken bunun tartışmasının yapılması çok saçma bence.
2000 senesinden önce maaşı yetmeyen öğretmenler işportada çorap satıyordu.
Sen de öyle yap...
5 sene önce deseydi tamam kendisine hakaret bile edebilirdik ama şimdi 5000 hakikaten yetmez. açlık sınırı kaç ay önce araştırdığımda 7.200 tl bir şeydi Allah bilir şu an kaç.
Ben 6 bin aldigim halde yetmiyor. Bes bin ne la?
Bir memurun trajikomik dramı.
Sen yine de o kadar da tepki gösterme. Vardır bir bildiği.
Beşbinle yaşanılır mı mk ?
sıradan, anne ve babası lise mezunu olup fabrika da çalışan ve ikisinin aldığı toplam maaş olan parayı hor görüp azımsamak görgüsüzlük sayılabilir.
bir kız olarak yazıyorum;
1.700 ev kirası desek tüm faturalar toplam 600 tutsa (yalnız yaşıyorsa çok daha az tutar.) yemek yemeyi seven biri olsun mutfak alışverişine de 600 verse 2.900 TL tuttu. E bu insanın sosyal hayatı da olacak tutumlu değilse 1.000 TL arkadaşları ile harcasın her ay 3.900 TL. Ben makyaj malzemesi kullanmıyorum ama kullanan biri ise veya bakım ürünleri alıyorsa 1.000 TL de kendine harcasın 4.900 her ay 100 tl artıyor. Mis gibi hayat.
o zaman biraz da 2 ya da 3 bin lira kazanan büyük çoğunluğun nasıl geçineceği ile ilgili bir liste yapın da onlar da nasiplensin. sanki asgari ücret 5 bin lira gibi bir durum oluşmuş bu başlıkta.
haklıdır, ne yapsın?
herkes kazandığı kadar harcar o yüzden kimseye para yetmez.
ya iktisat bilmiyordur yada kredi borcu vardır veya gelirinden fazla harcıyordur. 5 bin çok değil evet ama bir kişiye yeter. Aile ise eğer iktisatlı giderseler ucu ucuna geçinirler. Arada biraz kalır. Ama kredi kartı borcu bitmeden her ay alışverişe tatile şuna buna devam ederlerse yetmez tabi. Asgari gider kavramı kişinin gelirine göre şekillenir. Ev var kirası 1.000 tl ev var 5 bin 10 bin. Diğer masraflar da aynı sabit olanlar bile değişkenlik arzeder. Hergün gezme. Haftada bir çık. Ölmezsin. Parayı tutmak meseledir, kazanmak değil. Herkes kazanabilir ama herkes para tutamaz.
Kirada olmasa ve arabasi varsa yinede yetmez.
Lisedeyken girişimcilik hocamız vardı söylediği sey; ınsanlarin gelirine göre ihtiyaçları artar, gelire göre gider artar ve onlar icin lüks olmaktan çıkar. Bazı insanlar 5000 ile 2020 tl ile geçinemeyen kadar geçinemezler bu çok doğal. 2020 tl alan kişi 1500 kirayı fahiş görür ama 5000 tl geliri olan bunu düşünmez.

Isın özüne gelirsek 5000 tl asgari ücretliye göre cok güzel para ama asgari ücret herkese göre düşük bir gelir ve bence 5000 tl nin asgariye bakarsak derdi dert değil.
evliyse yetmez. evli değil ailesiyle kalıp kira vermeyen birine yeter. istanbuldan bahsediyorum.
Bugün ve defalarca çöpten bir şeyler bulmaya çalışan insanlara benim gibi rastlamayan biri sanırım.Millet asgari ücretle çoluk çocuk geçindiriyor.Ağlanmanın alemi yok.
Azdan az çokdan çok gider.
bi laf var ya, geldiği kadar gidiyor diye. adama asgari maaş gelse o kadar gider. adama 10 gelir hayatını ona göre yaşar (3 bin kira mesela) ona göre gider. alayına gider. Giderleri çokmuş arkadaşın ondan yetmiyordur.
Allah doyursun demek lazım gavatı. Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz zırto seni.
Sadece kira gıda ısınma iletişim giderleri 3000 lira olan bireydir. insanlar ne kadar kazanırlarsa hayat standartları da ona göre şekillenir bunu anlamak çok zor olmamalı.