bugün

görsel
Çınlamalı bir tokatı hak eder. Ben 2 binle kıt kanaat geçiniyorum napayım peki yazık değil mi bize. adamı deli ederler.
buna kızanları anlamadığım durum. olum siz kaç parayla geçiniyorsunuz da 5 bin tl çok zannediyorsunuz?
istanbulda yaşıyordur misal:
1500 kira
500 elektrik su internet doğalgaz vs
500 çoluk çocuk varsa onların giderleri
1000 tl evin mutfak ve temizlik malzemeleri
350 tl çocuğun okul servis ücreti
250 tl ailenin ortalama sağlık vs giderleri
500 tl de genel kılık kıyafet alışveriş ortalaması
4600 etti di mi geriye kaldı 400 tl, bununla da sinemaya tiyatroya gidersin, yol parası olarak kullanırsın.
5000 tl yi çok matah bir şey sanıyor insanlar. arkadaşım 5000 tl ile anca geçinirsin, bitki gibi yaşarsınız sosyal hayatınız olmadan.
Hayat standartlarını biraz düşürmesi gereken bireydir. Örneğin 1500 tl'ye de ev var kiralık 1000 tl'ye de. Gereksiz elektrik, su kullanmazsanız kış ayları hariç 200-250 tl civarı fatura ödersiniz. ihtiyacınız olmayan şeylere para harcamadığınız takdirde de tüm ailenin gayet iyi bir sosyal hayatı olur.

5000 tl çok büyük bir para değil evet ama parayı doğru kullanabilirseniz, yeterde artar bile. Herkes lüks içinde yaşamak ister ama ayağını yorganına göre uzatmak zorundasın.
Yeaağğğ kısmını kaldırınca ben oluyorum. Tarzım değil o tür ünlemler.
istanbul için anca limit değerdir.
Anadolu'da olsa yeterde artar bile.
1500 kira vereceğine 700
faturalar 500
ev masrafları 1000
genel giderler 1000. Toplam 3200 yapar kalan 1800 TL ile birikim bile yapılır..
Doğru soyluyorum tabiki, bende o paraya yakın Maas aliyorum ve de yetmiyor, asgari ucretlilerin halini dusunmek istemiyorum.
3 sene oncesine kadar 5000 iyi paraydi ama su an degil maalesef.

Evli, cocuklu insanlar icin anca yetmektedir. Hele istanbul da yasayanlar icin daha zordur.
Alkol kumarı bırak.
Maaşım 7000 yetmiyor mına koyim ben 10000 liralık yaşamak istiyorum ama işte 7000 liralık yaşamak zorundayım.
görsel
hanım efendinin eşidir.
1500 ev kirası
220 aidat
100 elektrik - su
100 ısınma
100 internet
100 gsm giderleri
100 kedinin giderleri
1000 gıda mutfak
500 ulaşım ( mazot vb)
500 nafaka
450 sigara
350 kredi
320 gündelikçi
toplam 5.340 tl sabit giderim var, yalnız yaşıyorum. 5000 çok matah bir rakam değil
Bende burdayım 4200 kredi ödüyom nasıl yetsin amk?
5000 lira para mı lan istanbulda...
yoksulluk sınırı 6.733 tl kimse duyar kasmasın boşuna..
Tüm masraflarımı şirket karşıladığı halde kendi kendime yetemiyorum 5 bin neye yetecekki.
Ne kadar çok gelir varsa o kadar gider oluyor. Haklı bireydir.
Sadece kira gıda ısınma iletişim giderleri 3000 lira olan bireydir. insanlar ne kadar kazanırlarsa hayat standartları da ona göre şekillenir bunu anlamak çok zor olmamalı.
Allah doyursun demek lazım gavatı. Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz zırto seni.
bi laf var ya, geldiği kadar gidiyor diye. adama asgari maaş gelse o kadar gider. adama 10 gelir hayatını ona göre yaşar (3 bin kira mesela) ona göre gider. alayına gider. Giderleri çokmuş arkadaşın ondan yetmiyordur.
Azdan az çokdan çok gider.
Bugün ve defalarca çöpten bir şeyler bulmaya çalışan insanlara benim gibi rastlamayan biri sanırım.Millet asgari ücretle çoluk çocuk geçindiriyor.Ağlanmanın alemi yok.
evliyse yetmez. evli değil ailesiyle kalıp kira vermeyen birine yeter. istanbuldan bahsediyorum.
Lisedeyken girişimcilik hocamız vardı söylediği sey; ınsanlarin gelirine göre ihtiyaçları artar, gelire göre gider artar ve onlar icin lüks olmaktan çıkar. Bazı insanlar 5000 ile 2020 tl ile geçinemeyen kadar geçinemezler bu çok doğal. 2020 tl alan kişi 1500 kirayı fahiş görür ama 5000 tl geliri olan bunu düşünmez.

Isın özüne gelirsek 5000 tl asgari ücretliye göre cok güzel para ama asgari ücret herkese göre düşük bir gelir ve bence 5000 tl nin asgariye bakarsak derdi dert değil.
Kirada olmasa ve arabasi varsa yinede yetmez.