1. .
  tanım : alınan toplam maaşa göre adam gibi yetiştirilecek çocuk sayısının devlet tarafından belirlenmesi.

  biraz diktatörce bir yaklaşım olduğunun farkındayım. ama şu gerçeği de görmemiz lazım. her şey "aman aman üç çocuk yapın." demek kadar kolay olmuyor.
  çoğu aile daha prezervatif denen bir şeyin bile ne olduğunun bilincinde değil.

  işin iç yüzüne bakacak olursak : asgari ücretle geçinen bir ailenin 7-8 çocuğa insani seviyede bakması pek de gerçekçi değil.

  e peki nasıl bakıyor bu aileler bu kadarcık gelirle bu çocuklara?

  çoğu mahallede göze çarpan, çocuk işçileri sigortasız çalıştıran yerlere bırakıyorlar evlatlarını. genelde tekstil ağırlıklı olan bu yerlerde okul bitti mi, direk işe.
  askerliği de aradan çıkarttın mı, tam techizatlı bir işçi. çocuk demiyorum, işçi.

  kız çocuğuysa zaten işe de gerek yok, 13-14'ünde mal satar gibi birine evlendir, olsun bitsin.

  senaryo tanıdık geldi sanırım. acı ama gerçek.

  bir de kendi ailemden örnek vereyim :

  annem ev hanımı 54 yaşında. babam 56 yaşında şu an. üniversite mezunu ve 30 küsür senedir ayda 2000 tl memur maaşıyla hem geçimini sağlamış, hem de 5 çocuğunu üniversiteye sokmuş insan.
  suratını görseniz 70 yaşındaki dededen bir farkı yoktur, zira adamın ömrünü yer çocuğunu okutmak.

  peki niye uğraştı annem ve babam? pekala bir fabrikaya verebilirdi beni, kardeşimi ve abilerimi. işin kolayına kaçıp paramızı sömürüp bizim çocukluğumuzu mahvedebilirdi çoğu ebeveyn gibi.

  esas soru, bu kadar çocuğun insani vasıflardan uzak sadece para amaçlı yetişmesi mi, yoksa 1-2 tane çocuğun adam gibi, vatanına milletine hayırlı birer evlat gibi yetişmesi mi?

  tamam, sosyal devlet anlayışına bir şey demiyorum. hiç kimse dünyaya gelirken ailesini seçerek gelmedi. bu sebepten ötürü birbirimizle yardımlaşmalı, yaralarımızı sarmalıyız.
  ama, adam gibi yetiştiremeyeceğimiz, vakit ayıramayacağımız, mal gibi kullanacağımız bir çocuğu peydahlamak vicdanen rahatsızlık veren bir şeydir, hatta bana kalırsa büyük suçlardan biridir.

  bu sebepten ötürü, çindeki kadar katı olmasa da zorunlu bir aile planlama hizmetinin uygulanması taraftarıyım.
  3 ... entelijans