1. 1.
  başka ülkelerde de böyle çileler var mıdır bilinmez ama, bana kalırsa dünyada maç izlemenin en zor olduğu ülkelerden biri * türkiye'dir.

  bir takımı tutarsınız, onun müsabakalarını takip etmek istersiniz. bilet fiyatları bütçenizi aşar, her maça gitme şansınız da yoktur zaten, tv'den izlemeyi yeğlersiniz. dünyada da bu böyledir, taraftarlar stada gidemezlerse maçları televizyondan takip ederler.

  yurdumda ise durum biraz daha değişiktir. tv'den maç izleyebilmek için yüksek fiyatlı dijital platformlara abone olmanız gerekir. aslında bu bile normal sayılabilir, zira dünyada da dijital yayın olayı aynı paralelde ilerlemektedir.

  asıl iş bu noktadan sonra başlar. fahiş fiyatlara edindiğiniz magic boxlar durmadan arıza verir, sinyal yok yazısı gelir, görüntü donar, ses gider, yayın kesilir. müşteri hizmetleri cevap vermez, dakikalarca bekletir, teknik servis işlemez, çağırırsınız geç gelir.

  hem o kadar para vermeniz de hepsi için yeterli değildir, zira takımınızın yurtdışında yaptığı maçları izlemek için yine bir o kadar para verip başka platformlara üye olmanız gerekmektedir. üstelik onlar da sizi keklemekten çekinmezler, önceden ücretsiz dedikleri yayınlar için sonradan para isterler.

  tüm bunlara sahip olamazsanız, bir maç izlemek uğruna kahve köşelerinde sürünür, tahta sandalyelerde kıçınızı çürütürsünüz. soğuk akşamlarda iki ayağı uzatıp evde maç izlemek varken, binbir hanzonun takıldığı kıraathanelere doluşur, kavgalara karışırsınız. 90 dakika içinde toplamda 3 yıl boyunca duyamayacağınız kadar küfür duyarsınız. her maça verdiğiniz giriş ücretini ve çay paralarını da toplarsanız belki takımınıza ait bir kombine kart bile alırsınız.

  ola ki karasal yayında verilen bir maça denk geldiniz, durun hemen sevinmeyin, asıl şimdi yandınız. binbir altyazıyla bölünen, pozisyonların kaçtığı, tribünlerde animasyon reklamların oynadığı yayınlarla karşılaşırsınız. rezalet kamera açılarıyla, verilmeyen tekrarlarla, skindirik yorumlarla çileden çıkarsınız. kalitesiz spikerlerle izlediğiniz maçtan bir tat alamazsınız.

  yok şu yayıncı bunu yapmış, yok bu maç var ya aslında bizim kanaldaymış, maçtan sonra dağlar kızı reyhan dizisi varmış, yok şöyleymiş böyleymiş, 90 dakika boyunca bunları dinlersiniz.

  ya da internet başında illegal yollarla maç izlemeye çalışır, nerede çalışan , nerede ip değiştirme programı, nerede o yayının şifresi diye gezinir durursunuz siteden siteye. dallamanın biri konuşur yayın donar, yarıda kesilir yayıncı kaçar, koca koca yazılar gelir ekrana... türk telekom erişimi yasaklar, zaten internet hızı bant genişliği bellidir, yasaklamasa da kare kare izletir maçı, tiksindirir sizi futboldan.

  Kısacası türk taraftarı için maç izlemek keyiften çok ötede artık derttir, çiledir, işkenceden başka bir şey değildir.
  6 ... ordabiyerde