bugün

olm ne saçmalıyorsunuz ya, bu da yeni adet oldu bu memlekette, hepsi bizim atamız, saçmalamayın artık bi zahmet ya, bu kadar kıymetli ecdadı olup bu kadar saçmalayan millet bi biz varız yeminle..
Komutan, lider, önder, daima her ne kosulda olursa olsun kendisine sikkat edendir. Üniforma bu yüzden jilet gibidir.

(bkz: iq)
(bkz: eq)
(bkz: aq)
Güzel kardeşim cahilliğini görünce yazma gereği hissettim bir asker olarak.

Mustafa Kemal Atatürk;

Yarbay rütbesinde bir tümen komutanıdır.

Yani sıcak çatışmalara uzaklığı bir harp esnasında devrin şartlarına göre 15-20 kilometreyi bulabilmektedir.

Bence en iyisi Atatürk’ümüz hakkında yorumlar yapmadan önce bilgi sahibi olmalı sonra fikir sahibi olmalısın. Sana tavsiyem; son 5 yıl içerisinde çürük raporu alan 155000 (yüzellibeşbin) kişi hakkında yorum yapmalısın mesela.

Saygılar sunuyorum azizim...
hakikaten de jilet gibi olan ama üniforma olmayan ve ayrıca çanakkale'de giyilmiş filan da olmayan kıyafettir.

değiştirmesin diye sidikli yobazın paylaştığı fotoğrafı bir daha refere edelim:

https://i.hizliresim.com/z0DG7j.jpg

lan bu üniforma mı ebleh? hem nerede yazıyor çanakkale'de giyildiği?

daha üniforma nedir onu bilmiyor mallar...

(bkz: yobaz ve zeka)

(bkz: yobazların propaganda mekanizması)
başlık ve entarisi " şerefsizliğin ispatlı entry' si " nasıl olur' a tipik bir örnek oluşturmuş.

bu çanakkale fotoğrafı tüm şerefsizlere kapak olsun.

görsel
her türlü hakareti ettiler şimdi de üniformadan vurmaya çalışıyorlar amk sürüngenleri dua edin böyle bir askeri deha türk milletine nasip oldu yoksa yunanlara kucak dansı yapıyor olacaktınız...
hak verdiğim başlıktır.

komutan dediğin erdoğan gibi olur. afrin operasyonundan sonra üniformasını paylaşırsınız artık.

eminim kurşun delikleriyle dolu, kan ve çamura bulanmış bir üniformayla geri döner ülkemize.

ha bir de 15 temmuzda korkudan kireç gibi olmuş yüzüyle çıktığı canlı yayına dair görüntüler varsa onları da paylaşın.

tünele saklanan 1000ali'nin görüntüleri de olabilir.
Rengi kararmış, Alt kısımları sökük sökük olmuş kıyafeti jilet gibi gören gözlerini sikeyim dediğim tespittir.
çok yazdık çizdik, bu cahillerin saçmalalıklarına karşı.

adam tümen komutanı diil miydi?...ayrıca son derece titiz bir adam olduğunu biliyoruz. kılık kıyafetine çok dikkat eden bir kimseydi- dumlupinarda karın içinde uyurken bir fotoğrafı var, o da jilet gibi.

ne diycez şimdi atatürk başkomutan diil miydi ,diycez?

iki üç üniforması vardır, kirleneni derhal yıkatıyodur.

tümen komutanı lan adam. yarı tanrı orda o. git bana temiz bi üniforma getir, dediğinde ölümü göz alıp o uniformayı ona yetiştirirsin,

siz askere bile gitmemişsiniz ulan...ne gerizekalı salaklarsınız ulan siz?...
Askeri uniformayı herkes kafasına göre giyiyor zanneden mal beyanı. Osmanlının askeri uniforması öyleydi adamda onu giymiş. işte bunlar hep asker kaçağı olmaktan kaynaklanıyor.
Ben de askerliği çok zor şartlarda yaptım . Ancak hep poz verirken iyi poz verdim . Ki ben bir er asker idim . Savaşlar cephede kazanılır ve elbette resimlerle de kazanılır . Bunu bilmeyen insanlar Amerika’nın politikalarını incelerse anlarlar . Mustafa Kemal elbette jilet gibi elbiseyle poz verecek. Dosta güven düşmana korku salmak için . Bizim üstümüzden toz alıyorsunuz demek için. Ama toz alma işi hala bitmemiş belli ki . Jilet gibi askeriz hala.
Ben de askerliği çok zor şartlarda yaptım . Ancak hep poz verirken iyi poz verdim . Ki ben bir er asker idim . Savaşlar cephede kazanılır ve elbette resimlerle de kazanılır . Bunu bilmeyen insanlar Amerika’nın politikalarını incelerse anlarlar . Mustafa Kemal elbette jilet gibi elbiseyle poz verecek. Dosta güven düşmana korku salmak için . Bizim üstümüzden toz alıyorsunuz demek için. Ama toz alma işi hala bitmemiş belli ki . Jilet gibi askeriz hala.

Elbette bedelli askerlik yapan ve çürük raporu alan güruh ve onun lapacıları bunu anlayamazlar.
selam.
iki kelam da ben etmek istedim bu konuda.
iddialıyım.
zira benim anne tarafım çanakkalelidir.
dolayısıyla çocukluğumdan beri çanakkale cephesini karış karış gezmiş, incelemiş biriyim.
"çanakkale" konusunda burada ahkam kesecek çoğu kişinin de alnını karışlarım.

öncelikle iddiam şudur ki, burada atatürk'ü karalamaya çalışan başlığın ilk entrysinin sahibi olan şahıs bir kez olsun bile çanakkale şehitliklerine, çanakkale savaşlarının geçtiği yere gitmemiş, buraları gezmemiştir.
şayet böyle bir gezi ve inceleme yapmış olsaydı edebiyle susar oturur, atatürk hakkında böyle bir karalama yapmaktan utanırdı.

burada hiç kimse atatürk'ün çanakkale savaşlarında komutan, paşa ya da tek yetkili olduğunu iddia etmedi, etmiyor da.
atatürk çanakkale savaşlarının kara savaşları bölümünde tümen komutanı bir yarbaydır.
yarbay olarak girdiği savaşta gösterdiği üstün başarı ile miralay(albay)lığa terfi etmiştir.

ne zaman?
eylül 1915'te.
yani daha çanakkale savaşları sona ermeden.

şimdi, yarbay mustafa kemal, ne oldu da albay oldu?

bakınız gelibolu yarımadasına çıkarma yapan müttefikler, bu kara parçasını her şeyi ile amansız bir şekilde savunan mehmetçiği buldu karşısında.
bu küçük toprak parçasında çakılıp kaldılar, bir ilerleme kaydedemediler.
ta ki 10 ağustos 1915 sabahına kadar.

10 ağustos 1915 sabahı genel bir taarruza karar verdiler, bu taarruzda ellerindeki bütün potansiyeli kullanacaklar ve gelibolu yarımadasındaki türk milletinin son direnç noktasını da aşarak, istanbul'un yolunu açacaklardı.

bu stratejik yerin adını hepiniz duymuşsunuzdur.
conkbayırı...

bugün avustralya'ya, yeni zelanda'ya gidin, "ben türkiye'den geliyorum, ben istanbul'dan geliyorum" deyin, kimse sizi sallamaz.
iplemez.

ama "ben conkbayırından geliyorum" dediğinizde avustralya'nın en ücra köşesinden, yeni zelanda'nın en güneyindeki balıkçı köyüne kadar kapısını çalacağınız her evde önünüze bir kap yemek konur, altınıza güzel bir yatak serilir ve muhabbetiniz can kulağıyla dinlenir.

işte conkbayırı bu kadar önemli bir yer.

şurası;
görsel

şimdi atatürk'ün üniforması baloya gitmeye uygun, hiç kirlenmemiş diyen arkadaşlar şu conkbayırı destanını ve 10 ağustos'ta orada verilen mücadeleyi lütfen bir kez olsun okuyunuz.
(bkz: 10 ağustos 1915 conkbayırı taarruzu/#37454661)

işte bu conkbayırı savunması ve taarruzu biz türkler için sakarya ne ise, dumlupınar ne ise odur.
conkbayırı bu milletin kurtuluşa giden yolunda yeşeren büyük umuttur.

bu conkbayırındaki efsane mücadeleyi veren komutan da yarbay mustafa kemal'dir.
mustafa kemal conkbayırında çanakkale savaşlarının ve türk milleti'nin kaderini değiştirmiş, ingilizlerin istanbul rüyasını sona erdirmiştir.
bu yüzden de yarbaylıktan albaylığa terfi etmiştir.

conkbayırında, yarbay mustafa kemal bu conkbayırı taarruzunda düşman siperlerinin 20-30 metre kadar yakınındadır ve burada göğsüne isabet eden şarapnel ile yaralanmış, lakin allah onu büyük türk milleti'ne burada bağışlamıştır.
conkbayırı atatürk'ün ikinci doğum yeridir.
tanrı'nın onu bize armağan ettiği yerdir.

düşman siperlerinin hemen 20-30 metre berisinde göğsündeki saati parçalanarak canı kurtulan bir komutan için bunları söylemek iftiradan, onun aziz hatırasından ve kahraman mehmetçiğimize hakaretten başka bir şey değildir.

unutmayın tarih bu yalancı, iftiracı aktrolleri hiçbir zaman yazmayacak, ama tarih her zaman conkbayırında atatürk'ün göğsüne isabet eden kurşun'un saatini parçaladığı yeri yazacak...
görsel
Bide güncel olarak örnek verelim. Zeytin dalı harekatını yöneten metin paşa cephede savaşmadı ama şuan geleceğin genel kurmay başkanı olarak görülüyor. Afrinde üstün başarı gösterdi. Senin kafa yapına göre metin paşa hiç birşey yapmadı karargahta oturdu. Bir tane uzman çavuş kadar iş yapmadı çünkü uniforması temiz.
savaşa değilde baloya gider gibi giyinmiş mermi gibi üniformadır. evet...
"m.kemal'in çanakkalede giydiği jilet gibi üniforma " gibi yarrak kafalıca bir ifade ile trollük yapmaya çalışıp, küfür yiyince zırlayan at kafalıları gösteren üniforma.

Adamlar belli ki müzede sergilemek için yıkamış, ütülemiş, yırtığı vs. var ise tamir etmiş.
Ulan adam er mi ki hem ön cephede savaşsın ? seni tatmin etmek için çamura mı yatsın ?

Bir de gelmiş çemkiriyor "adam gibi taytışacaktım ben ama .s.s " diye.

Tartışacağı meseleye bakın ;

"Müzede sergilenen,büyük ihtimal ütülenmiş, restore edilmiş, atatürk'e ait, hiçbir özelliği olmayan birkaç parça kıyafet."

Adamın sıçtığı bokun rengini bile adama karşı kullanacak hale geldiniz, o bile dert olmuş size.
gidin tedavi olun. Bu şekilde sokağa çıkmayın, soğuklarda içinize atlet filan giyin.
he ulan he.

istanbulu da fatih tek başına fethetmişti zaten.
"Itibardan tasarruf edilmez"
Duydunuz siz bu sozu.
O donem en buyuk luksumuzdu "jilet gibi uniforma"
Dusmana inat..
komutan nedir?

bir asker topluluğunun başı, bir orduyu yöneten rütbeli kimse.

Ne diyor bak "yöneten".
Yöneten ve plana hakim bi insan askerleriyle birlikle savaşa girersen koordinasyonu ve yönetimi kim sağlayacak?

Şu an da Türk ordusunun komutanları birebir vuruşmaya giriyor mu hayır çünkü görevleri orduyu planlı bir şekilde disipline etmek yönetmek.

Bir yöneten olmadan bir plan olmadan nasıl savaş kazanılsın?

Gözcüler de vuruşmaya girmez mesela çünkü onun görevi gözcülük yapmaktır. Ajanlar da girmez savaşa çünkü görevi istihbaratı sağlamaktır. Herkesin görevi başkadır çünkü oyunu kuralına göre oynamak gerekir.

Askerler savaşırken evinde yatıyor muydu hayır. Kısacası saçmalamayın.

Doktor askerler de savaşmıyordu görevleri askerleri tedavi etmekti çünkü ya da cephanede görev yapanlar. Sanıyorsunuz ki önüne gelen rastgele kurşunun önüne atlamış öyle olsa kazanamazdık.
yelek, tozluk ve ayakkabıdan ibarettir.

peki bunun üniforma olduğunu nereden anlıyoruz?

yelekten tabi! hücum yeleği görmüyor musunuz?

götoş birer yobaz olsaydınız anında görür, anlardınız...
Ah ah benim gibi etkin kullansanız şu donuz butonunu bu kadar laf etmenize gerek kalmazdı şu domuza. (Not:kim olduğunu bilmiyorum tabi ama domuz işte).
Atatürk düşmanı bir aktrollün hezeyanlari.
bir tümen komutanı, hele conkbayırı fatihi, yapması gereken işi yapar, ve o işi sözlük trollerini ikna etmek falan için yapmaz.

ulan olm, adamın yaptığı iş, bütün dünyanın dikkatini çekmiş, savaş esnasında terfi ettirilmiş.

ismi "anafartalar kahramanı" na çıkmış...

ona bu payeyi veren, kendisi diil a benim eşşek kafalı trol kardeşim, kendi askerleri, ordu emir-komuta heyeti- ve heyhat "düşman" !!- ingiltere , churchill..."üstümde ingiliz gururu olmasa onu alnından öpmek isterdim" diyen, o zaman yarbay mustafa kemal´in düşmanı, bahriye subayı winston churchill...

yani siz böyle sözlük köşelerinde neyi niye tartışmak istiyosunuz ki? kim olduğunuzu sanıyosunuz lan siz?...

sizi ciddiye alan mı var amk?

burada bu konulara böyle girizgah yaparsanız, sizin tepenize bineriz, bunu böyle bilin.

koçum- zoruna gidiyo ama anzakların çıkartma yaptığı conkbayırında karşılarında 19.tümen vardı ve o tümenin komutanı yarbay mustafa kemal´di. ve ingilizler, anzaklar, çıkartma yapamadı ve geri çekildiler !!

bunun neresini tartışmak istiyosun?

git maraş dondurmacısı şefine ağla sen...hadi bakiim...
Üniforma bir insana ne kadar yakışıyorsa, o kadar yakışmış. Cuk diye oturmuş Atama.
sözlükte yapılmış en kral tespittir.