1. 1.
  Tanrıça isis bakire olduğu halde horusu dünya'ya getirmiştir. Meryem Ana ise bakire olduğu halde hz. isayı Dünya'ya getirmiştir. Daha birçok benzerlikler vardır. Merak eden bir araştırsın bence. işin ilginç tarafı horus 5 bin yıllık, isa ise 2 bin. Konu hakkında girilen mantıklı entriyleri takip edeceğim.
  2 -1 ... cimbomlu yazar
 2. 2.
  Şaşırtmayan benzerliktir.
  Tarihçi bir üstadımdan öğrendiğim ve sana da tavsiye ettiğim şudur ki, Araştırman gereken en önemli nokta şu olsun; bu tarihi kim yazdı. Mısır tarihi, es ki çağ tarihi, roma, Bizans hatta Osmanlı tarihi. Bu tarihi kim yazdı yada kim kurguladı... kaynak olarak geri gidildiğinde neden bugün bütün dünya tarihçileri aynı noktaya ulaşıp ordan bilgi alıyor. yoksa peygamberler tarihi alınıp bütün bir dünya tarihine mi kurgulandı. Belki George Orwell ın ütopya dediği şey tamamen gerçekleri anlatıyordur. Belki de George orwell olacak olanı değil de olmuş olanı yazmıştır...
  1 ... gaiptengelenadam
 3. 3.
  Kurgu tarihle dini saf dışı bırakma çabasıdır bu. Ulan bir kere mısır piramitlerinin şehrin yanı başındayken 1800lerde keşfedilmesinin akla mantığa uyan hiçbir tarafı yok. 2 köy ötede bulunan piramitleri araştırmak kimsenin aklına gelmemiş ????
  1 -3 ... ktm li aynasiz
 4. 4.
  tarihi yazan oryantalistler uyduracak şey bulamayınca dinden araklayıp kopyala yapıştır yapmışlar. hepsi amerika'nın oyunları. ben amerika'nın yazdığı tarihe inanmıyorum.
  ayrıca:

  mısır tanrıçası isis ve meryem ananın benzerliği
  2 ... kazangap
 5. 5.
  Tarihin yazılışı ve kronolojisinin öncüsü kim araştırmadan tarihe iman edenlerle uğraşacak vaktimiz yok zate.
  1 -1 ... ktm li aynasiz
 6. 6.
  (bkz: kymatica) isimli belgeselin bir bölümünde işlenen konudur.

  konudan bağımsız olarak da izlenmesi tavsiye edilir.

  *

  edit: başlığı bile açılmamış belgeselin, vay anasını..
  1 ... intensivecare
 7. 7.
  isis'in horus'u doğurma olayının piramitlerle ilgisi yok taş levhalara ve dikitlere işlenmiş ve papiruslara yazılmış tarih çok önce .(ilgisi yok derken tarih olayı ,büyük piramitlerin yapılmasından önce bu tanrılar vardı,tabi piramitlere ve içindeki lahitlere işlendi,kazıldı)

  misır mitolojisi ve güneş yaklaşık mö. 5000 sene öncesine dayanıyor. tanrıların artık yerel olmaktan çıkıp büyük tanrı olmaları da mö. 3500-3000 sene öncesinden başlıyor.

  isis'te bunlardan biri mö.2800-5700'lerde şekilleniyor. büyük olasılıkla amon gibi yerel bir tanrı iken(aynı dönemler) artık büyük tanrı olmuşlardır.

  horus'un efsanesi de burada başlar tam tarih belli olmamasına rağmen 2650 olabilir.
  esasolarak da artık mö.2400 yıllarında ra-horus /firavun dini mitolojisinin esasını oluşturdular. amon'^da yerel tanrılıktan büyük tanrılığa geçişte kısa zaman da amon-ra en bütük tanrı oldu. yinede hepsinin en tepesi ra'dır (mö3200-2100) .
  güneş tanrısı. tabi zamanla çıkar ilişkileri hanedanlar rahipler krallıkların el değiştirmesi mısır tanrılarının zaman zaman gözden düşmesine veya yükselmesine vesile olmuştur.

  horus'un yükselişi ise firavunların artık ram tanrı olmalar horus'ta bütünleşmeleri ile horus 2500 sene hem isis ve hem osiris ile hep gündem de kalmıştır.

  yani horus miti kaynağı inkar edilemeyecek derecede doğrudur.
  neden ?
  çünkü hangi hanedan olursa olsun firavun horus'un yeryüzünde tahta oturan temsilcisidir. hatta kendisi.
  bu yüzdende hem horus hemde isis ve osiris amon-ra ile n mısır imparatorluğu roma tarafından yıkılana ,aslında ele geçirilene kadar yaşamışlardır.

  hatta kleopatra ve markus antonyus kendilerini roma'ya karşı isis ve osiris ilan etmişler di. eğer Bu bir seçkin maddedir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
  Augustus (1.roma imp. sezar'ın yeğeni ve manevi oğlu) mısır'ı ele geçirdikten sonra çocukları (kleoapatra'dan olan sezar'ın ve antonyus'un çocukları) elemine etmese idi son horus bunlardan bir olacaktı büyük olasılıkla ..

  yani horus olayı bir anlamda mitsel gerçektir , musa ve isa olayları ise mısır mitinden araklamadır.

  ne yazık ki kuran'da da bu olay(lar)a yer verilmiş.

  noti kısa bilgidir aklımda olanı acil yazdım.
  ... baris hemen simdi