1. 1.
    müzik tercihinin nasıl şekillendiğini merak eden yazar sorunsalı.

çevresel gelişim söz konusuysa türkülerle büyümüş muhafazakar aile çocuğunun barok müzik hayranı olması nasıl açıklanır?

doğuştan bir yatkınlık varsa dünyanın bir ucunda yetişmiş çocuğun başka bir ucundaki müziklere ilgisizliği nasıl açıklanır? iskoç gaydası çalan bir çinli görülmüş şey değil mesela.
    2 ... caranthir
  2. 2.
    muzik zevkinde yasadigin, sana etki eden faktorlerin, degerlerinin, fikirlerinin etkisi vardir.

ozellikle kucuk yaslarda aileden kaptigin muzik kulturu ileride nasil bir muzik zevkinin olacagini aciklarken ileriki donemlerde edindigin bir takim etmenler - tarzlar da donem donem o kalici muzik zevkinden gecici olarak o tarzina ait muziklere gecmeni saglar.

buna kendimden ornek vereyim;

cocuklugumda hep halk - folklorik muziklerle buyudum (babam sagolsun * ) bu da bende belirli bir muzik zevkinin olusmasini sagladi. suan benim muzik tarzim geleneksel - folklorik muziktir acikca.

ama gectigimiz yillarda rap ve elektronik muzigi cok severdim ve dinlerdim. cunku o donemlerde edindigim bir takim etmenlerle bu muzik tarzinin bir uyumu vardi. o donemki durumuma hitap ediyordu. ama bir donem yasandi ve bitti. artik rap muzik dinlemiyorum.
    2 ... arxaggelou
  3. 3.
    içgüdüler dışında doğuştan gelen tek şey simetriye dayalı güzellik algısıdır.
    tanim: salak bir soru.
    -1 ... pierced pink
  4. 4.
    tanım: kesin bir cevabı olmamakla birlikte, hakkında "salak bir soru" denilemez sorunsal.
    1 -2 ... phoera
  5. 5.
    Arabeske tapan bir çevrede büyüdüm ama zerre sempatim oluşmadı.

Çevreden gelişmez yani.
    1 -1 ... ulu tengri
  6. 6.
    (bkz: ne verirsen elinle o gelir seninle)
    1 ... sansal buika