1. 1.
  Barış ödülleri dışarısında bilim alanında müslümanlardan koskoca 3 adet Nobel ödülü çıkmıştır

  Bu 3 Nobel ödülünü alan kişi de kendi müslüman ülkesinde yaşamamaktadır

  1-) Pakistanlı abdus salam (elektromanyetik etkileşimle bir kuram geliştiriyor batılı bilim adamları ile tabi)

  2-) mısırlı Ahmed zewail femtokimya üzerine çalışmaları ile almış

  3-) aziz Sancar/kimya alanında çalışmaları ile aldı

  Evet 1 milyardan fazla nüfusa sahip müslüman dünyasından mükemmel bir başarı gözüküyor. Bu üç kişinin bu başarılara kendi ülkelerinde kavuşamamaları da tabi ki ayrı yürek burkmuştur.

  Neden mi böyle? Evet tabi ki şeriat uygulanmadığı için kardeşim. Allah'ın kuralları uygulanmıyor krdşm şeriat gelse uçarız ağbi.

  Kısmet olursa ilerleyen 100-200 sene arasında müslümanlar daha da gelişip belki bir adet ortak Nobel ödülü alacak bir çalışmaya imza atarlar Batı'nın katkısı olmadan. Güzel güzel gelişme var.
  3 -6 ... keyf kahyasi
 2. 2.
  Nobel nedir?

  Nobel'in arkasındaki şok gerçek
  Bir skandal yetmedi, ikincisi çıktı. Nobel Vakfı'nın paralarının silah şirketlerinin hisselerine yatırıldığı ortaya çıkmış, tepkilere neden olmuştu. Yetmedi, şimdi de Nobel ödüllerine bir ABD silah firmasının sponsorluk yaptığı anlaşıldı.

  Dinamiti keşfeden

  Ve savaş ve kaosla Bir servet edinip milyonlarca insanın ölümüne sebep olan isveçli mucit Alfred Nobel'in

  Serveti ve vasşyetitle oluşturulan vakıf tarafından her yıl edebiyat, tıp, fizik, kimya, ekonomi ve barış alanında verilen Nobel ödüllerine bir ABD silah firmasının sponsorluk yaptığı bildirildi.

  isveç Radyosunun haberine göre, nükleer silahlar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda silah üreten ve çeşitli kuruluşlar tarafından etik yönden siyah listede gösterilen Honeywell firması, dünya barış ödülünün de içinde bulunduğu Nobel ödüllerine sponsor oldu.

  SORULARA YANIT VERMEDiLER

  Nobel Vakfı Müdürü Michael Sohlman, bu durumun eleştirilmesi üzerine yaptığı açıklamada, bunu bir sorun olarak görmediğini belirterek, “Biz Honeywell'in vakıf kuruluşuyla işbirliği yapıyoruz, şirketle bir bağlantı kurmuyoruz” dedi.

  Honeywell'in Avrupa bürosu ise bu yöndeki sorulara yanıt vermedi.

  Söz konusu Amerikan firmasının Nobel Vakfının medya şirketi ve web sayfalarına sponsorluk yaptığı kaydedildi.

  NOBEL VAKFI'NIN PARASI SiLAH ŞiRKETLERiNiN HiSSELERiNE YATIRILMIŞTI

  Nobel Vakfının parasının ABD'de silah üretim alanında faaliyet gösteren Lockheed Martin ve Honeywell International şirketlerinin hisselerine yatırıldığının 2005 yılında ortaya çıkarılması tepkilere neden olmuştu.

  BARIŞ ÖDÜLÜ PARASI DA SiLAH ŞiRKETiNiN HiSSELERiNE YATIRILMIŞ

  Vakfın barış ödüllerinde kullanılmak üzere ayrılan gelirlerinin bir bölümünün ABD'deki T. Rowe adlı bir borsa şirketi tarafından yönetildiği, bu şirketin de gelirleri Lockheed Martin ve Honeywell International'in hisse senetlerine yatırdığı belirlenmişti.

  Nobel Vakfı, gelirlerinin silah şirketlerinde değerlendirildiği konusunda bilgisi olmadığını açıklamıştı.
  1 ... isminiunutanadam
 3. 3.
  bundan 1200 yıl önce Cabir Bin Hayyan fizik dersinde öğrencilerine şöyle ince bir bilgi vermiştir.

  "- Madde, yoğun bir enerjidir. Yunan fizikçilerinin maddenin bölüne bölüne nihayet bölünüp parçalanamaz en küçük bir parçada son bulduğuna ve eşyanın bu sayısız parçalardan meydana geldiğine dair iddiaları yanlıştır. Cüz'i lâyetecezza (yunancası atom) adı verilen parçalanmaz kabul edilen bu nesne de parçalanır ve bundan enerji hâsıl olur. Bu öyle bir güçtür ki, Allah göstermesin, Bağdat gibi bir şehri bile yok edebilir."

  Bu olay ancak 20'inci asırda ortaya çıkmıştır.Müslümanları hakir ve zelil görmeden önce iyi bir araştırın.
  2 ... kutsal zebani
 4. 4.
  batının yükselişine denk geldiği için olabilir mi?
  zaten bilimsel bir konuyu dine bağlayanın aklından şüphe ederim gerçi ülkemin çakma ateistlerinden fazlasını beklememek gerek.
  2 ... adrian monk
 5. 5.
  komik oldu gene. ya sen bilimin nobel ödülleriyle başladığını mı sanıyorsun?
  ... bittimiacaba
 6. 6.
  nobeli alamayınca nobele bok atmak tabi .

  ama nobeli aldı mı da ondan bilimseli olmamak dimi .

  kedi ulaşamadığı ciğere her zaman mındar der .
  -1 ... tiamat
 7. 7.
  Her ne kadar nobel tabi ki şaibeli olsa da Son 500 yıldaki faaliyetleri yemek, içmek, üremek ve gavur icadı silahlarla birbirlerini imha etmek olan güruh için normaldir yine de.

  Belki üç beş tane hakkı yenmiş vardır o kadar.

  Edebiyatta da bir necip mahfuz bir de orhan pamuk var mesela islam aleminden ki bu adamlarin bu alemle alakasi da tartışılır.

  Barış ödülü zaten hak getire.

  Ha bu arada yukarıda avarelin biri gülmüş de madalyasını anitkabir e birakan aziz sancar a rahatlikla kemalist diyebiliriz deyu düşünmekteyim.
  3 -1 ... gaspirali
 8. 8.
  nobel nedir bir de cemil meriç' ten dinleyelim:

  insanlık büyük bir aile, biz de bu aile'de kendimize düşen şerefli mevkii almak zorundayız. yalnız bu ailede de kabiller ve habiller var. asırlardan beri iki medeniyeti temsil etmişiz, iki ayrı dünyayı temsil etmişiz...

  avrupa'nın bizi anlaması, avrupa'nın bizi gerçek değerlerimizle takdir etmesi düşünülebilir mi? şimdilik nobel'in bize, armağanı birbirimizi tahrip için kullandığımız dinamit lokumlarından ibaret. acaba istikbalde mağrur avrupa, bizi de kendi ailesinin öz evladı telakki edecek mi? mükafatlar konusunda bendeniz son derece şüpheliyim. hakikatte armağanlar cılız kabiliyetleri, ölüme mahkum kabiliyetleri, yaşatmaya mecbur birer yardımcıdırlar. yani birer koltuk değnekleridirler. şimdiye kadar hiçbir deha armağanlar sayesinde insanlığa kendini kabul ettirmemiştir. deha herşeyden evvel uzun bir sabırdır, mücadeledir, kavgadır, fetihtir...kaldı ki nobel'in edebiyat mükafatı, kendi aile fertlerine ihsandan ibarettir. gerçi arada bir uzak iklimlere kadar ihsanlarını rageyan etmek cömertliğini gösterir. fakat kendi anlayacağı, kendi dünyasını güzelleştiren, kendi manevi ikliminde yetişen insanlar nail olabilir bu mükafatlara..

  bir kelimeyle şairlerimiz nobel'den mükafat alamazlar. çünkü, şiir tercüme edilmez, millidir ve anlaşılmaz. edebiyatın diğer kolları ise, henüz ülkemizde yeni yeni varlıklarını sürdürmektedirler.. bu itibarla o sahalarda avrupa'nın emellerini okşayan, avrupa'ya kendini güzel gösteren ve günahlarını unutmasına yarayan büyük eserlerimiz yok. eğer şiir tercüme edilebilseydi nobel'i bir fikret'in alabileceğini, bir nâzım'ın alabileceğini düşünürdüm. eğer roman milli ve edebi bir mahsul olmasaydı, pekala kemal tahir aklıma gelirdi...fakat bugün; evvela gerçek olarak avrupa huzuruna çıkaracak edebiyat nevîlerimiz yok. nobel belli bir kültürdür. sonra nobel, mükafatlarını kader gibi rastgele dağıtmaktadır. mesela bir senkiyeviç. senkiyeviç'in kovadis i sadece avrupa'ya kendisine çok süslü, çok muhteşem bir tasvirini sunduğu için mükafata layık görülmüştür... kovadis i saraylardan kulübelere uçuran rüzgar; avrupa'nın gururunu okşayan, avrupa'ya kendi benliğini çok daha güzel, çok daha kusursuz, çok daha az çirkin gösteren bir rüzgardır. curchill. edebiyat dünyasında herhangi bir isimdir. insanlık ölçüsünde yaratıcı değildir. ama kapitalizm sadece curchill kendi zaferlerini kazandı, belli bir düzeni müdafaa etti, diye...mükafata layık görülmüştür. misalleri sonuna kadar sıralayabiliriz.

  hülasa edelim: edebiyatçının, fikir adamı nın herhangi bir kurulu düzen den, herhangi bir müessese den, herhangi bir otorite den isteyeceği tek şey vardır; hürriyet içinde kendini ifade etmesine ses çıkarılmaması...hakikatte mükafat bir kanat değildir, fikir adamı için...bir zincirdir. biz bu zincirden tamamen müstağniyiz.

  1983 trt1 / cemil meriç.

  kaynak: http://utarant.blogcu.com...da-nobel-konusmasi/609757
  1 ... kazangap
 9. 9.
  Bunlar kimliklerinde yazanlar, kimse inançlarını bilemez ve sorgulayamaz

  Ayrıca Aziz Sancar, Kemalizmin kurduğu köy enstitüsü ile büyüyerek bugünlere geldiğini kendisi açıklamıştır.
  ... dilimadami
 10. 10.
  edip yüksel'in paylaşımından öğrendiğini aynen alıntılayan kişinin açtığı başlık.
  -1 ... lunarliftoff