1. 1.
  her arkadaş grubunda vardır böyle düşünen bir arkadaş.

  tanrı var mıdır, yok mudur tartışması yapılırken ortaya çıkar ve: 'la ben inansam olmasa da ne kaybedicem ki ama sen yanacan eğuheuğe ' yapar.

  ortamdaki bütün ciddiyeti, seviyeyi, iq yu düşürür. insanın sinirlerini bozar.
  4 -3 ... saplamaci
 2. 2.
  bazen bir doğru binlerce eğriyi geçersiz kılar.
  2 -2 ... sadis filozof
 3. 3.
  "inanırsan çok şey kazanırsın, ama bir şey kaybetmezsin, inanmazsan bişey kazanmazsın ama çok şey kaybedersin, bu yüzden inanmalısın."

  -blaise pascal.

  bu mantık düpedüz dolandırıcılıktır. ve şayet tanrıya bu şekilde inanıyorsan, inanmanın olayını kavrayamamışsındır. ve evet ibneler bu şekilde inanırsanız cennette hurileri göremeyeceksiniz. çünkü tanrınız yalnızca onun rızası için tapınmanızı istiyor, sevap point için değil.

  tanım da yapacak olursak; hiçbir konuda mantıklı olmayan müslümanların bir diğer mantıksızlığı diyebiliriz. püü üçkağıtçılar sizi.
  2 -4 ... borulce
 4. 4.
  anlamiyorsunuz tanrinin bize tapinmasina ihtiyaci yoktur ki. sonucta hepimizden ustundur, kutsaldir o. o kendi suretinde yaratmistir bizleri ve kalplerimize sevgi koymustur. o kisi sadece inaniyorsa kazanamaz, sadece inanmak yetmez dedigim gibi bu yaraticinin ihtiyaci degil sadece bir beklentisi.

  aslinda sizi en cok yaniltan sey musulmanlarin kader anlayisi ki bu tam bir safsatadir. yaptigimizi ettigimizin sorumlulugu tamamen bize aittir. yaratici bize dunyevi hayatta kotuluk etmez ama ne yapacagimizi bilir (satranc robotu misali) ve biz dunyevi hayatta sinaniyoruz.

  yanildiginiz sey ise karmasadan bilinmezlikten duzen dogmaz, zaten bilinmezlik diye birsey de yoktur, herseyin bir cevabi vardir ama duzen karmasaliga dogru gider. madde yoktan da var olmaz. bu yuzden de yaraticinin var olduguna inaniyorum.

  bunu bilip inanirsam hicbirsey kaybetmem ama inanmazsam cok sey kaybederim.

  tanri sizi imanla kutsasin. amin.
  ... arxaggelou