1. 1.
  Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü ve Malatya HayDer (Malatyalı Hayırsever Ermeniler Kültür ve Dayanışma Derneği) işbirliği ile duzenlenecek konferansin konusudur.
  Altınay’a göre, “Tarihçiler 1915-1916 yıllarında yaklaşık 200.000 Ermeni’nin katliamlardan ve sürgünden Müslümanlaşarak veya zorla Müslümanlaştırılarak kurtulduklarını tahmin ediyor. Tam sayıyı bilmeye imkan yok ama bu rakam yaklaşık olarak doğruysa karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor: Şu anda Türkiye’de birkaç milyon kişi Müslümanlaştırılmış Ermenilerin çocukları, torunları, yeğenleri, gelinleri, damatları olarak hayatlarını sürdürüyorlar.”
  Bir yazısında Ermeni-Türk ilişkileri konusunda ölenlerin üzerinden konuşmanın insanları doğru dürüst bir çözüme götürmediğini, insanların biraz da kalanlar üzerinden konuşması gerektiğini söyleyen Hrant Dink şöyle devam ediyordu: “Belki de akraba çıkacağız. Kalanların kimler olduğu açığa çıktıkça, eminim o zaman insanlar birbirlerini kolay kolay ‘Ermeni piçi’ ya da ‘Ermeni dölü’ diye aşağılayamayacaklar. Belki herkese bir Ermeni akraba bulamayacağız ama insani öyküler bizi birbirimize daha yakınlaştıracak.”
  işte 2-4 Kasım 2013 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Salonu’nda gerçekleşecek Müslümanlaş(tırıl)mış Ermeniler Konferansı, Dink’in bahsettiği gibi ‘kalanları’ konuşarak öykülerle insanları bir araya getirmeyi amaçlıyor.
  -1 ... gedikpasa
 2. 2.
  (bkz: kayseri)
  1 ... gedikpasa
 3. 3.
  zorunluluktan dolayı müslüman olan ermenilerdir.

  (bkz: hemşinliler)
  -1 ... political scientist
 4. 4.
  çok daha fena bir versiyonu için acil bakınız geliyor:

  https://video.uludagsozluk.com/v/beni-sike-sike-fenerli-yaptılar-3310/

  -1 ... buckfush
 5. 5.
  bu da dünyanın, tarihin, uygarlığın, tüm yaşanmış çatışmaların bir bedeli olsa gerek. bundan sadece ermeniler etkilenmediki. burdaki ermeniler müslüman oldu, başka yerdeki türkler başka millet.

  bir zamanlar avrupanın en batısında koskoca endülüsler vardı. hepsi mi cebelitarık ı geçti.
  ... timarli necati
 6. 6.
  hemşinliler de ermeni'dir fakat bu kategoride değildir. burada bahsedilen özellikle tunceli tarafında bulunan tehcirden kaçmak için aleviyiz diyen ermeniler'dir.
  ... rapi d