1. 1.
  Dünyada arap ülkeleri dışında tek memleketimizde görülen olaydır.Din faktörü kullanılarak insanlar araplaştırılmaktadır.Arap emperyalizmi iyiden iyiye kendine göstermektedir.Emperyalist güçlerin genellikle batı odaklı olmasından mütevellit güneyden(arap coğrafyasından) gelen tehlike sezilememektedir.Dini inançlar kullanılarak da bal gibi yutturulmaktadır bu zoka. örneğin arap geleneklerini islami bir olay zannetmek ve arap yapıyorsa doğrudur sonucuna ulaşmak, onlar gibi giyinmek ve kendi geleneklerinin farkında olmadan araplaşma sürecine girmektir.ibadet dili arapça olmak zorundadır diyen zihniyetlerin türemesi gibi.
  1 -3 ... heredot1923
 2. 2.
  söz konusu etki nüfuz dur, emperyalizm değildir. arabın kendisi emperyalin altında kalmıştır zaten, başkalarına emperyalistlik yapacak durumu yoktur.
  ... it the fuck
 3. 3.
  müslüman=arap bağıntısının kurulması sonucu ortaya çıkmış durumdur.
  ... freyaa
 4. 4.
  kesinlikle katıldığım önermedir.

  özellikle osmanlı'nın duraklama ve gerileme zamanında padişahlarımızın uyguladığı yanlış politikalar sayesinde islam'dan çok arap medeniyetine hizmet ettiğimiz aşikardır.

  keşke kanuni sultan süleyman'dan sonra gelseymiş atatürk diye de düşündüğüm olmuştur bazen.
  1 ... emsalsiz 1
 5. 5.
  bir Araba söylendiğinde sırtıyla güleceğine emin olduğum ilginç fikirdir.Nitekim Arap ülkeleri,yıllardır emperyalizmin pençesinde kıvranan milletlerin başında gelmekte iken,başka devletlere kendi idealini ya da medeniyetini dayatarak cihanşumul hale getirmek gibi bir işe nasıl girebilir?

  Kastedilen şey Kur'an-ı Kerim'in türkçe de okunsa arapça da okunsa aynı olacağı ya da türkçe ibadet ise,bu fıkhi tartışmaya girmek için bazılarının kırk fırın ekmek yemeleri gerekir;içtihad,kıyas,fetva gibi kavramlar günlük yaşantıda yer tuttukça herkes kendi islam'ını türetiyor.Elbette türkçe dua edilebilir,ama türkçe Namaz,türkçe ezan o-la-maz.Herşeyden önce bir dildeki bir ifadeyi,başka dildeki bir ifadeyle açıklayamazsınız.Türkçe ezanın mecbur kılındığı günlere dönelim;"Allahuekber" kelimesinin karşılığı olarak,türkçe ezanı dayatanlar "tanrı uludur"cümlesini okutturdular.Tamamıyla bir safsata ve cehalet ürünü değilse dejenere etmekten başka bir amaç taşımamaktadır.Çünkü "Allah" lafzı,Allah C.C.'ın bütün zati ve sübuti sıfatlarını,isimlerini kapsayan anlamına gelmektedir,en kaba ifadesiyle.Ama "tanrı"kelimesi,çok daha kısıtlı ve yerine başka birşey ikame edilebilir bir anlam taşımaktadır.Aynı şekilde "ekber"kelimesi de bu minvalde;türkçe ezan projesinin sahipleri "en büyük,tek hüküm ve hikmet sahibi,tek kural koyucu"gibi anlamları da içeren "ekber" kelimesi yerine,çok daha sıradan ve yine ikame edilebilir bir kelime olan "ulu" yu seçmişlerdir.

  Bir konuda önce derin bilgiye vakıf olmadan konuşulunca gülünç durumlara düşülüyor.
  2 -1 ... munferit kalabalik
 6. 6.
  müslümanlığın yaşanmamasından iyidir. ibadetin arapça olmasıyla bizi çok pis sömürüyor bu araplar. o zaman sen türkçe kıl namazını bu sömürüye izin verme. hayır sen kıldın da kabul mü olmadı. eğer ibadeti hiç yapmıyosan da milletin hangi dilde yaptığına karışma bari.
  2 -2 ... gakuran