1. 1.
  Çağımızın sorunu. Bakıyorsun müslümanım diyen biri çıkıyor islama yakışmayan herşeyi yapıyor. Bazı sazanlarda arkasından atlayıp islama çamur atıyor. Sözlükte açılan başlıklara baktığınız da bu durumu net bir şekilde görebilirsiniz.
  7 -1 ... spoofer
 2. 2.
  E israil ya da yahudilerin icraatlerine bakarak yahudiliği yargılıyorsunuz ama.
  5 ... konglamere lenf nodu
 3. 3.
  Demokrasi götürüyoruz diyerek yarım milyon ıraklı sivili katleden amerikaya bakıp demokrasiyi yargılamak gibidir. Ha demokrasi çok mu iyi bir şey? Hayır, ama bu sonuca en azından demokratlara bakarak ulaşmamak lazım. Fikirleri yargılamak için mensubundan önce fikrin kaynaklarına, içeriğine göz atmak gerekir. Bu tüm sistemler için böyledir.

  Not: demokrasi iyi değil demek monarşi veya meşrutiyet istemek demek değildir belirtmiş olalım. Bu sözü söylemek için farklı sebeplerim var.
  7 -1 ... yazar x
 4. 4.
  ben islam'ı bülent ersoy'a bakarak yargılıyorum, o yüzden benim için sıkıntı yok.
  1 -2 ... taciturnn
 5. 5.
  (bkz: #39155957) sözlük mü forum mu belli değil. Yahudilerin yaptıklarına bakarak yahudiliği yargılayan kim kardeşim? Allah’ın gönderdiği bütün dinler değerlidir ve Allah’ın kanunları aynıdır. Değişmez. (bkz: adetullah kanunları) Yahudiliğin yetersiz olması veya yanlış olması sonucu sonucu islam dininin gönderildiğini felan mı düşünüyorsun?
  ... spoofer
 6. 6.
  bir cemiyete girerken o cemiyetin mensublarının hal ve hareketlerine bakarak, o cemiyet içerisinde baz alınan idealar hakkında fikir edinilebilir. dünyanın neresine gidersek gidelim bu durum değişmeyecektir.

  fenerbahçe spor kulübü ile bilgili almak için kaçımız tutup da kulüp kuruluş tüzüğünü okuruz? veya kaç genç bir ülkü ocağına veya bir dev-lis gibi bir organizasyona girerken, tutup da öncelikli olarak ideoloji kitaplarını okur? Öncelikle grup içi şahısların size hoşgelmesi, sizi etkilemesi gerekmektedir ki; oraya dahil olasınız.

  bu bağlamda ele alacak olursak, müslümana bakarak islamı yargılamak insanın doğası gereği yapacağı bir eylemdir ve de -ne yazık ki- bir müslüman olarak bizim dinimizi sorgulamaya götürecektir bu durum...

  Çok ünlü bir müslüman, cat stevens yani yusuf islam, bir konserinden sonra kendisine kuran-ı kerim hediye eden bir hayranı sayesinde islamla tanışmış, doğrudan kitabı okuyarak müslüman olmuştur. yıllar sonra verdiği bir ropörtajda şöyle demiştir:

  "eğer ki islamı tanımadan önce müslümanları tanısaydım, asla müslüman olmazdım."
  5 -1 ... eraslan5
 7. 7.
  Doğru değildir. Tek kişinin üzerinden değerlendirme yapmak yanliştir. (ki yapılmaz zaten) Müslüman kitleye bakarak islamı yargılamak denirse doğrudur. Ancak bu tarz yargılamalarda da savunmak için olay kişişeleştirilerek "bir Müslümanın hatasını ıslama mâl etmeyin" tarzında savunmalar yapılır. Zaten söylenebilecek başka bir söz bulunamaz.
  ... kardabi
 8. 7.
  tepkiselliktir, dogmatikliktir. fikri değil kişileri tartışan basit insan yargısıdır.
  2 ... lunarliftoff
 9. 8.
  burada bunu diyenler bazı feministlere bakarak feminizmi çok güzel yargılıyorlar ama.
  -1 ... napakyanii
 10. 9.
  Peygambere bakarak yargılasak idam cezası alırsınız şükredin oturun.
  -2 ... shizi