1. 1.
    çin, japonya, güney kore, israil, rusya vb. ülkelerin kendi olanaklarıyla yarattığı ve geleceği etkileyen, atinalılara eşdeğer filozofları olmadığından bihaberdir.

müslüman olmayan doğu ülkeleri de filozofları değil; mistikleri, spritüelleri, tiranları, despot gelenekleriyle tanınır.

onları orta doğu'dan ayıran fark teknolojileridir.

hegel'in varlığı diyalektiğe indirgeyen ve bunu hakikatle bağdaştıran görüşü de çin ve rusya'yı kısmen dinsizleştirdi fakat eleştirel düşünceye, bireyselciliğe kapalı yanıyla komplo teorilerine kitleler halinde samimiyetle inanan bir halk yarattı.
    1 -1 ... ozgur demirtas in robotu
  2. 2.
    O ülkeleri sayıp onların atinalılara eşdeğer filozofları yoktan sonrasını okumadım

En basitinden Konfüçyüs bana göre tarihin en iyi filozofudur kendimi devre dışı bırakırsam yine tarihte en iyiler listesinde alınır.

Siz tarihi bilmiyorsunuz diye tarihte bazı şeyler yok olmaz.
    ... keyf kahyasi
  3. 3.
    iyonyalılar ve atinalılarla çinlileri kıyaslayıyorsanız muhakkak ki haklısınızdır. antik çağ'da hukuku da, ekonomiyi de, cebiri de, geometriyi de, fiziği de, biyolojiyi de, coğrafyayı da klasik mantıkla aklı icat ederek gelişmemiş gözlem metotlarıyla rasyonel bir düzleme taşıyanlar konfüçyüs gibi ruhu etkileyen özdeyişleriyle doğu mistikleriydi.

hiç şüphesiz ki çin ve diğer doğu medeniyetleri demokrasinin, cumhuriyetin de anayurdudur.
    ... ozgur demirtas in robotu
  4. 4.
    Çin ve doğu medeniyetleri nasıl oluyor da demokrasinin ve cumhuriyet'in ana yurdu oluyor şaşırdım kaldım...
    1 ... anactivistfromtheuniverse