bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    türkiye'de laiklik adına en büyük ayıplardan biridir. laik bir ülke, ya bütün dinlere vermesi, ya hiçbir dine vermemesi gereken ayrıcalıkları islam dinine vermiştir. fakat, aynı ayrıcalık, bir seferliğine yahudi futbolcu balili'ye verilip, kefaret gününe denk gelen maçın gününün değiştirilmesi büyük tepkiler almıştır.

(bkz: kurban bayramı)
    (bkz: ramazan bayramı)

yurdum, olaylara tek yönden bakmaya örnek gösterilebilecek, devlet yüzünden islam'ı yaşamadığını söyleyen güruh, bu gerçeği de hiç göz önüne almak istemez. onun için laikliğin bu şekilde yanlışları olabileceği ihtimali yoktur, aksine; laiklik islam dinine düşman bir kural olarak yaratılmıştır.
    36 -157 ... thedewil
  2. 2.
    tamamen gereksiz bir durumdur. hatta bu ülkedeki tüm müslümanlar başka ülkelere gönderilmeli, avrupadan standart, dini inancı olmayan ve bizim laikçi lerin tam istediği gibi insanlar getirtilmelidir.
    58 -46 ... imhotep
  3. 3.
    italyada paskalyanın tatil olup ramazanın iş günü olmasıyla aynı iştir, laiklikle ilgisi yoktur; gelenekle vardır.
    103 -13 ... selmagezinir
  4. 4.
    (bkz: tatil olsun da camurdan olsun)

edit: entryi girmemin üstünden yaklasik 2 sene geçti. nasil oluyor da bu entry en begenilen entrylerimde oluyor hala aklim almadi. degisik "guzel" anlayislarimiz var.
    23 -6 ... chanson de roland
  5. 5.
    anlatayım efendim;

çelişkili olan, devletin dini bayramlar statüsünde tek bir dine ayrıcalık tanımasıdır. devletin dini bayramlar statüsüne din olarak islam'ı koymasıdır. "x de böyle değil ama", "x ülkesi de laik böyle yapmıyor" gibi yaklaşımlar, bu ülkenin laikliğinin belirlenmesinde temel etmen değildir. keza; atatürk'ün muasır medeniyetler seviyesini, batılılaşma olarak anlayan yine bu zihniyettir. "bir kere delinmekle bir şey olmaz" zihniyeti, laikliğe katkı sağlamaz.
    13 -23 ... thedewil
  6. 6.
    (bkz: pozitif ayrimcilik)
    3 -1 ... lemur
  7. 7.
    (bkz: resmi tatili inancı sanan zihniyet)
    (bkz: ben buna gülüyorum)
    5 -13 ... thedewil
  8. 8.
    (bkz: otu boku laikliğe bağlamak)
    49 -9 ... insatiable love
  9. 9.
    nufusun çoğunluğunu müslüman kesimin oluşturduğu ülkelerde dini bayramların resmi tatil olmamasına göre daha normal olan bir durumdur.

dini bayramların resmi tatil olmasının laikliği tehtit ettiğini düşünmek ziyadesiyle anlamsızdır. her ülkenin bir dini mevcuttur ve ülke vatandaşlarının inançlarına göre de bu günler, tatil olarak ilan edilir.

misal amerika; christmas tatili, easter tatili gibi bir cok resmi dini tatil soz konusudur. bankalar okullar butun ressmi kurumlar kapalidir. hatta sen musluman olupta desen ki benim inancima gore bugun dini tatilim izin istiyorum calistigin isyeri bu istegini geri cevirmesi yasalara bile aykiridir.

(bkz: hey dostum senin derdin ne)
    74 -15 ... dancing in the moonlight
  10. 10.
    ülkenin % 99 u müslümansa tatil yapılmaması saçma olandır. bir irdelemediğiniz o kalmıştı. bunuda laikliğe bağlarsak yuh bize arkadaslar denilesi durumdur. laiklik dinsizlik değildir ve laiklikte devlet vatandaşın dininin gereklerini yerine getirmesine engel olmaz. aksıne düzenler özgürlüğü elinden almaz
    16 -2 ... silte