bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    Tasavvufta tabi olunan kamil insan örneği, dogru yolu gösteren, rehber anlamina gelen eski türkce kelime.
    2 ... jeam
  2. 2.
    insan yarasına bir band sarıp kendine ilk yardım yapabilir, ama kendi kendini ameliyat edemez.bu durum nasıl doktor ihtiyacını doğuruyorsa gönül yarası tedavisinde de ihtiyaç duyulan şey mürşittir.
    3 ... kalliope
  3. 3.
    (bkz: hayatta en hakiki mürşit ilimdir)
    1 ... gimenez
  4. 4.
    1,2,3,4,5 diye versiyonları olan tasavvuf programı.
    ... torreg
  5. 5.
    imam rabbani' nin tarifiyle '' gassalın elindeki meyyit '' gibi olması gereken mürid' in bağlısı.
    1 ... ask kadar siyah
  6. 6.
    atatürk e göre ilimdir.
    1 ... el cielo
  7. 7.
    HAKiKi VE KAMiL BiR MÜRŞiD,iMAN KURTARMA NOKTASINDA ADETA BiR CAN SiMiDi GiBiDiR.ANCAK “TAKLiDiNDEN SAKINMAK” ŞARTTIR. AKSi HALDE iMANI KURTARMAK BiR YANA,TEHLiKEYE BiLE GiREBiLiR.HER MESLEK VE MEŞREPTE OLDUĞU KADAR,BU MESLEKTE DE AKiDESi, NiYETi BOZUK,MENFAATÇi,SAHTE VEYA EĞiTiMi YETERSiZ,KEMALE ERMEMiŞ OLANLAR MEVCUTTUR.FAKAT SAHTE OLANLARI KOLAY VE ÇABUK FARK EDiLiRLER.YETER Ki BiRAZ BASiRET VE FERASET OLSUN.
    1 ... ycan
  8. 8.
    Tertib-i ilâhi, varüsün-nebi, nedim-i ilâhi, evliya mensub olduğu peygamberinin şeriatını manasını tahrip etmeden yaşantı ve uyarısını günah-ı kebairler dışında asra uyumlu mana vazifelisi verilmiş kişiye mürşit denir!
    Bu sahih mürşitlere biat etmek peygamberine biat etmekten farklı değildir!

Bî-kılavuz kim varır Allâhına
    Reh-nümâsı olmayınca evliya

Kamil doğarmış ehl-i hak
    Doğmadan evvel anası

Mürşid-i kamil kime talim eyledi
    Her varaktan okuyup tefsir-i kurân eyledi.
    Levh-i dilden okuyup bî-harf-i ümm-i kitab
    Hak teâla ilm-i hıdrı ona ihsan eyledi
    1 ... dermurat
  9. 9.
    DÜNYADA HAKiKi MÜRŞiT iLiMDiR. DENiLDi. ÇOK DOĞRU, ÇÜNKÜ MÜRŞiT EŞiTTiR iLiM! iLiM ALLAHI BiLMEKTiR.
    Peygamber efendilerimiz en çok ALLAHı bilendir. Varisün-nebi, nedim-i ilahiler de en çok Hazret-i ALLAHı bilenlerdir.
    1 ... dermurat
  10. 10.
    hayatta en hakiki, turşucu hurşittir.
    -1 ... vamosbarca