1. 31.
    bu kızın öldürülmesindeki tek suçlu onu öldüren katildir. münevver'in nasıl bir hayat tarzına sahip olacağı tamamen kendisinin kararıdır, kendisi gibi hayat süren yüzbinlerce insan var bu ülkede ve hiçbirisi bundan ötürü öldürülmeyi hak etmiyor, hepsinin hayat hakkı dokunulmazdır. ister emniyet müdürü, ister yazar olsun hiçbir eksantrik fikir sahibinin bu konudaki ninemin bıyığı olsaydı dedem olurdu gereksizliğindeki yaklaşımı bırakın tartışılmaya değer olmayı, ciddiye alınası bile değildir.

ancak bu konudaki "rezil"liğin başladığı yer ise her an toplum kesimlerini linç etmeye hazır olan ve bu uğurda bir trajediyi bile politikaya malzeme yapmaya çalışan mentalitesi politik proje ürünü davarlardır. işte bu davarların beyanlarına hak ettikleri cevap kerhen verilip rezillikleri yüzlerine vurulmazsa, daha önce defalarca olduğu gibi adamdan sayılıp saygı görerek artan dozda saçmalamayacaklarının garantisi de yoktur.
    21 -2 ... le phallus
    #5130944 :)
  2. 32.
    cinayetinde ailesi suçlanamayacak olan kızdır. rahmetli olmuştur ve bu saatten sonra vay efendim ailesi şöyle olsaydı, vay efendim kendisi böyle olsaydı demek kadar saçma bir şey olamaz. ailesi suçlanamaz. neden mi? çünkü ortada bir sapık var, psikolojik sorunları olan bir cani var.

bakın, münevver' in cinayetinden bir süre sonra başka bir cinayet haberi duyuldu. genç kız pendik lisesi' nde okuyordu. kendisine arkadaşlık teklif eden bir genç vardı ve bu genç karşılık alamıyordu. ailesi kızlarının arkasında durdu. defelarca adres değiştirdiler, telefon değiştirdiler, kızın okulunu değiştirdiler; ama sonuç ne oldu: kız oturdukları apartmanın asansöründe ölü bulundu. ee ne oldu? ailesi bu kızı çok korudu, kolladı. bu cinayete engel oldu mu? maalesef olmadı. çünkü karşınızdaki akıl sağlığı yerinde olan biri değil. gözü döndüğünde her şeyi yapabilecek bir cani. bu yüzden de bu cinayete hiçbir şey mani olamazdı.

ailesinin yaşadığı acıyı düşünün, bir de onları şuçlayarak acılarını nasıl katlayabiliyorsunuz? sözde müslümanların yaptığı bu abuk sabuk yorumlar (yok açık giyinmiş, yok sarmaş dolaş poz vermiş bilmem ne) hangi insan evladının vicdanına sığar. bir genç kızın, neredeyse çocuk denebilecek yaşta bir genç kızın vahşise öldürülmesi buradaki konu. hem çok müslümansınız ya ölünün arkasından konuşulmayacağını nasıl unuttunuz?
    27 -2 ... the faerie queene
    #5130970 :)
  3. 33.
    üzerinden prim yapılarak resmen mezarında döndürülen zavallı kız.

celalettin cerrah gibi, meslekten ihracına ek olarak bıyıklarından tavana asılması gereken bir basiretsizin, "ben feci sıçtım aga" diyememesinden ötürü; terbiyesizlik yapmaya cüret edebildiği merhume.

ölüm, birtakım naif eylemler neticesinde elde edilen birşey değildir, olamaz da.
    ve bunu sizin gibi, çocukluğunda yaptığı her kötü şey ölesiye dayak yemekle sonuçlanmış mal bünyeler anlayamazlar. ondan zaten gencecik bir kıza ölümü layık görebilmeniz. öldürene hiç dokunmadan hem de.

hiç mi hayal kırıklığına uğramadınız hayatınız boyunca? hiç mi "onu tanıyamamışım, hiç de düşündüğüm gibi biri değilmiş" demediniz? bu kadar mı mükemmelsiniz? ve gerçekten, hayatımızı her yönüyle kontrol altına alabileceğimizi falan mı sanıyorsunuz ciddi ciddi? bu kızcağızın ve ailesinin yaşadığı sadece bu, tanışmış/tanıştırılmış oldukları halde.
    ama yaşanabilecek en trajik boyutu elbette.

rahat uyusun, mekanı cennet olsun. uluslar arası ilişkiler okumak istiyormuş, yazık. komşumuzun aynı yaşlarda iki kızı var, bi başka baktım bugün onlara. belki de hayatımda ilk kez annemi anladım. ben arkadaşlarımla buluşmak için neşeli neşeli dışarı çıkarken içinin nasıl titrediğini, ama belli etmediğini.

allah topunuzun çok ciddi belasını versin.
    28 -4 ... beat
    #5131050 :)
  4. 34.
    istediği kadar -kullanmaktan nefret ediyorum ama- ''hafif meşreb'' olsun, istediği gibi giyinsin, istediği gibi düşünsün, ailesi istediği kadar enteresan bir hayat sürsün; kimse bir manyak ve sosyopat tarafından bu denli katledilmeyi hak etmemiştir..

mekanının cennet olması dileğiyle..
    4 ... oopps i did it again
    #5134959 :)
  5. 35.
    ölümüyle, olurda bir cinayete kurban gidersek, polisin görevini yerine getirip katilinizi bulmak yerine, ailenizin sizi yetiştirme tarzı hakkında ahkam kesebileceği bir ülkede yaşadığımız gerçeğiyle yüzleşmişizdir.
    7 -1 ... bankahesapnumarasi
    #5135063 :)
  6. 36.
    (bkz: http://munevver-karabulut.blogspot.com/)

yaşananların unutulmaması, vicdan sahiplerinin elinde.. çeşitli sözlüklerden yazar arkadaşlarla birlikte bir blog kurduk kendisi için. yazıları ile destek olmak isteyen arkadaşlar bana ulaşabilirler.
    4 -1 ... cherubinomudedin
    #5138798 :)
  7. 37.
    feci bir olumle hayatını kaybetmis masum genc. Cenab-ı mevladan rahmet diliyorum. Keske zenginliğe meyletmeseydi hiç, okuluna gitseydi, ögretmenlikde yakısırdı.
    3 ... hasta siempre
    #5141895 :)
  8. 38.
    Yazıyı yazarken fotoğrafına bakıyorum bakmasam da suretin aklımda zaten. Kendimi senin yerine koymaya çalışıyorum, olmuyor. Son nefesimi vermemişken bir testerenin tırtıklı dişleri ile boğazıma dayandığını, o testereyi tutanın da hayatımı adadığım adam olduğu düşüncesi çok acı, katlanamıyorum. Hani insanlar son nefesini verirken hayatlarında hiç olmadığı kadar huzurlu bir nefes alırlarmış ya, ben inanmıyorum. Senin ölmeden önce aldığın son nefesin acıdan ve şaşkınlıktan başka bir şey taşıdığına inanmıyorum. Hayatının en mutlu günlerini belki 17 yaşına kadar yaşadın, belki bir daha hiç öyle mutlu olamayacaktın, bunu bilemem, kimse bilemez. Ama sen 17 yaşında bir cani tarafından bütün hayalleri elinden alınmış cansız bir beden, nefessiz bir ruhsun. O cani ki senin anne olma hakkını elinden aldı, o cani ki senin gülen gözlerini herkesten mahrum bıraktı, o cani ki senin yaşama hakkını elinden aldı, o cani ki hala yakalanamadı..

Çektiğin acıyı yok etmek isterdim, yapamıyorum, affet.
    6 -1 ... cherubinomudedin
    #5165052 :)
  9. 39.
    özenti, sekilcilikle ilerledigini sanan türkiye´nin sosyolojik konumuna böyle "lap" diye oturan bir cinayete kurban giden sahis. "türk kafasi" diye genellemelerden kacinmak gerekir tabii, ama üstelik de zengin, liberal ortamlarda yasayan ama o liberalizmi icine sindirememis cok insan oldugunun bir kaniti olan bir cinayet. bir kiz, kadin bir erkegi reddedebilir, bir kesim türk erkeginin bunu icine sindirmeyi ögrenmesi gerekiyor. bir kadin bir erkege "kardesim ben senle cikmak istemiyorum, seni begenmiyorum" deme hakkina sahiptir. eee kadin, ikinci plan bir yaratik degilse, buna yapilacak tek sey saygi göstermektir.

sen adamin kafasini kestin de sayginligini kazanmis oldun mu? hayir..

bakin icinizde böyle "sevgilisini öldürme planlari" yapanlariniz falan varsa, sunu size söylemis olayim. bu "insani öldürmeye yönelten" his nefret hissidir. bu his "bir seyleri parcalamak, fiziksel siddet uygulamak" istetir insana. kimseyi öldürmeyiniz, duvara bir kac tabak ve bardak firlatiniz, inanin cok rahatlayacaksiniz. o sahislara karsi duydugunuz nefreti, "parcaladiginizda kimsenin canini yakmayacaginiz seylere" yönelttiginiz zaman, o bir cesit terapidir, ister inanin ister inanmayin, cok ise yarar.

ne sizin yüzünden kimse ölür, ne de siz katil olursunuz, dogrudur, insanlar su veya bu sebepten nefret hissine kapilirlar, bu aslinda normal birseydir, ancak bu hisle karsilasildiginda onunla iliskiyi nasil düzenleyeceginiz konusu, sizi normal ya da anormal bir insan yapacaktir.

unutmayiniz...bir televizyonu duvara firlatmak, bir insanin kafasini kesmekten cok daha insancil bir davranistir.
    -1 ... paganviodio
    #5208379 :)
  10. 40.
    öldürülmesi ile ülkemizde ki zengin ile fakir arasındaki adalet dağılımını net olarak gördüğümüz güzel insan. * *
    3 ... mazbut
    #5223647 :)