1. 1.
    Türkiye'nin en iyi üniversitelerinin birinde makine okumuş biri olarak demeliyim ki, haklı olduğum konudur. Evet öyle dersler geldi ki sınıfta 3-5 kişi geçiyordu. Ben ise ilk alışta verebiliyordum.

Sınavlara 1 hafta kala çalışırdım. Sadece en önde not alarak derse katılarak dinlerdim. Çoğu derse katılımcı ilgiyle yaklaşan tek insandım. ödev ve projeleri insanlar parayla yaptırırken titizlikle eğilirdim.

Zor olan bölüm değil öğrencilerin sığır olması diyebilirim.
    3 -8 ... pekis sinici
  2. 2.
    cidimisin lan?
    ... hakusbenk
  3. 3.
    Dedi urfa Harran makineci.
    3 -2 ... totorochan
  4. 4.
    ama uslanmadı çömez. ciddiyet aradı halen..
    ... importer
  5. 5.
    Ilgisi olan insan gecer ilgisi olmayan gecemez bu kadar basit abicim.
    2 ... lidyanetya
  6. 6.
    doğrudur.
    lakin konuya ben diye başlayınca itici olur. ben yapardım, falan.

konuya girecek olursak, biraz kafa yatkınlığınız varsa 2. sınıfın sonlarına doğru kafanız mühendis kafası olmaya hayli yaklaşır.
    zaten 3. sınıfta yüksek, termo, gibi dersler de bitmiş olur. gerisi magazin ve 4 işlemdir.
    ... pilotmont 1
  7. 7.
    4 işlem dedim de. bir örnekle anlatayım. ilkokul seviyesidir, mühendisliğin bir yerden sonrası.

ilkokul problemi.
    ali, ahmet ve mehmet in 30 ar liraları var. paralarını birleştirip tanesi 3 lira olan kalemden kaç tane alabilirler.

üni problemi.
    şekildeki mile etkiyen kuvvetlere göre mil çapı kaç olmalıdır. emniyet katsayısı 2

ikisi içinde geçerli algoritmayı yazıyorum.

topla- böl. bu kadar.

tabi üni probleminde bi kaç açı bilgisi, bir de uzunca bir ifadeden bilinmeyeni çekme becerisi gereklidir. o kadarda da olsun yani.
    ... pilotmont 1
  8. 8.
    uzun yıllardır süren iş hayatım boyunca birlikte çalıştığım yaklaşık 40 makine mühendisi arkadaşta tam tersini gözlemlediğim iddiadır. bu 40 arkadaşın üniversiteye başlarken ki fotoğrafları ile mezun olduktan hemen sonraki fotoğraflarını before and after hesabı karşılaştırınca 4-5 senede bayağı bir değişime uğradıklarını gördüm hep. 40 taneden 30 unun saçları dökülmüş mesela. gene 40 taneden 30 u gözlük takmaya başlamış. gözler gitmiş yani. arada sağlam kalan adam sayısı 3 ile 5 arasında. yani bu iddiayı ortaya koyan arkadaş ya çok zeki hiç zorlanmadan bitirmiş ya da devreye kalantör amcalar dayılar baba falan girmiş farklı şekilde edinmiş diplomayı.
    7 ... mel mel bakan gibson
  9. 9.
    işte bak sorun bu. çokta kısmına takılırsan, mühendislik okumak zor gelir sana. konunun asıl kısmını kaçırırsın. saçı başı tökersin.
    1 ... pilotmont 1