1. 1.
  mesleğini icra eden mühendislerin işleri sebebiyle yeterince zaman ayıramadıkları sorunsaldır. tanımımızı yaptıktan sonra gelelim konunun irdelenmesine...

  burada bahsedilen mühendislik şantiyelerdeki mühendislik dallarından olup bunları inşaat/harita ve de kısmen makine ve elektrik diye sıralayabiliriz. şimdi buradaki sıkıntı aslında maddiyattan çok sosyal hayatı yaşama konusundaki problemlerdir. şöyle ki şantiyede çalışan bir mühendis tozun toprağın içinde çevresinde hemen hemen sadece erkeklerin bulunduğu bir ortamda ortalama olarak sabah 7:30'dan akşam en erken 17:00'a kadar çalışır. işten çıkışta da diğer mesleklere oranla beyin yorgunluğunun haricinde fiziksel olarak da çok yorulur ve evine gider. tek tatil günü de pazar günüdür. öte yandan örnek olarak bir otel işletmecisini ( müdür veya genellersek yönetici konumundaki biri) baz alırsak, çalışma ortamı oldukça hareketli, steril, masa başı işi değil, cinsiyet dağılımı eşit ve eğlenceli bir ortamda çalışmaktadır.

  maddiyatı baz alırsak 40'lı yaşlardaki bir otel yöneticisi ortalama olarak 3 bin civarı kazanırken, aynı yaşlardaki bir mühendis mesleğine göre 4 ile 5 bin civarı kazanmaktadır. ama ortamlara bakılırsa aradaki fark için o kadar eziyete değer mi orası meçhul. burada tabii ki her mesleğin kendine göre zorlukları var onu tartışmıyorum, kıyaslama yaptığım konu daha çok sosyal hayat ve iş içi koşullar. ya da kısaca anlatmak gerekirse acaba mühendislik okuyanlar sosyal hayatlarından vaz mı geçiyorlar yoksa zor şartlarda mı sürdürmeye çalışıyorlar?
  1 ... zekaidede
 2. 2.
  o kadar da büyük bir sorun değildir. şantiye, fabrika dünyanın en nezih yeri değildir kabul. ama işini seven bir mühendis için cehennem hiç hiç değildir. yorucudur, pistir filan ama. sosyal hayatı sıfıra da indirmez hani. mevzubahis eğlenceyse 2 saatlik uykuyla da gidilir. zaten öğrencilikten alışkın oluyoruz biz böyle durumlara. velhasıl kelam, şantiye, fabrika, santral candır, can. eğlencelidir, güzeldir, işe yarar hissettir. hemen hemen sadece erkeklerin bulunduğu bir ortamdaki tek dişil unsur olsanız dahi hem de.
  1 ... dahi anlamindaki de