1. 1.
    akşam akşam aklıma gelmiş soru. her ilde her ilçede mutlaka bir müftülük ve bu ilçenin ruhani lideri konumunda olan bir müftü bulunmakta. Peki 8.2 Milyar TL'lik bütçeye sahip olan diyanete bağlı olan müftülük ne iş yapar? Müftülüklerde çalışan binlerce insan hiçbir iş yapmadan kazandığı parayı nasıl yiyecek kadar utanmaz olabilir?

    Olası cevaplar var aklımda. Öncelikle diyeceksiniz ki okula imam gönderme, sergi açma, kuran okuma yarışmaları düzenleme gibi eventleri organize ediyor. Siz demeden söyleyeyim bu cevap kabul edilemez. Çünkü üniversitede herhangi bir topluluk bu görevlere benzeyen daha fazla işi derslerinin yanında halletmektedir. Bunu yaparkende hiçbir topluluk üyesi hiçbir maddi kazanç sağlamamaktadır.

    Bir başka cevap ise camilerin organizasyonu ile ilgilenme kuran kursları açma olabilir ki bu birinci olaydan daha geçersiz bir cevaptır. Çünkü camilerin yönetilmesi öyle komplike bir olay değildir. geliri belli giderleri bellidir. geliri her cuma çıkışı yolunacak müslümanlarken giderleri ise elektrik, su ve yine imamların günde 4 saat bile çalışmadan aldığı paralardır. Bunlar için herhangi bir yönetim mekanizması kurmak imamların zaten çok da hakedemeyecekleri paraları dahada haksızlaştırmaktadır.

    Kısaca müftülükler ne yapmaktadır? Benim düşündüğüm gibi yatarak para mı kazanmaktadırlar yoksa gerçekten ülkeye yararlı bir iş yapıyorlar mı?
    1 ... dreunimie