1. 1.
  bir amac ugruna gosterilen caba. belki de bir ideal ugruna gosterilen odun. bu daha cok turkce'den turkce'ye sozluk tanimi gibi oldu. ama kesin olan sey mucadele gosterdmeden hic bir basariya ulasilamiyacagi. loto piyango talihlilerini es geciyorum, zaten lotoyla piyangoyla zengin olup ta bu gucunu koruyabilen bir kisi tanimiyorum.

  mucadele erdemli bir davranistir. odun vermek gerekebilir ama bu odun kisilikten ve ideallerden odun degildir. rahatindan odun vermektir, zevkten sefadan odun vermektir. amacina kendini adamaktir. iste bu dunyanin en onurlu, en saygi duyulasi davranisidir.

  mucadelede yollar her zaman taslarla dolu olacaktir. belki de kisi bu taslardan birisine takilip dusecek, belki de dizi kanayacak, zarar gorecek, uzulecektir. ama davasi basariya ulasacak kisi, yere dustugunde aglaya aglaya geri donen, banane ben yapmiyorum diyen, israrlar ayaga kalkip, yoluna devam edendir. o kisiyi kimse durduramaz cunku o kisi her dustugunde daha da guclenerek yoluna devam edecektir. mucadele budur. ataturk bize bunu ogretmistir.

  cogu insan vazgectigi icin basaramaz. buyuk basarilarin ardinda ise buyuk mucadeleler buyuk fedakarliklar vardir.
  2 ... laz pacino
 2. 2.
  sahip olunan değerleri korumak için verilen savaş.
  ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  Kurani kerim'in 58. suresidir.
  1 ... melankolik
 4. 4.
  (bkz: kurtuluş savaşi)
  1 ... scarlet
 5. 5.
  hayatlarımızın temelindeki, çaba anlamı taşıyan kelime. insanın zafer adına gözden çıkarabileceği karanlık yüzünün öyküsünü anlatır mücadele. hırsı ve azimi ya da yorgunluğu ve vazgeçmeleri. aşırı derecede mücadeleci olan birisinden korkulmalıdır, çünkü doyumsuzdur o, tatminsizdir, ne yapacağını tahmin edemezsiniz, ki kendisi bile bilemez bazen. kazananı da yorar kaybedeni de yorar mücadele etmek. şekilsizdir, ipe sapa gelmez şekilde bir oyunun içindedir, bir aşkın içindedir, güven vermez çevresinde olup bitenlere. yine de çağımızın vazgeçilmezi, tavan yapmakta olan kavram.
  1 ... mikserde yuzen balik
 6. 6.
  kompleksli sözlük yazarlarının,kıskançlıklarına yenilerek üçüncü nesil yazarların yazılarına kötü oy vermesi sonucunda, örgütlenip yürütmeyi düşündüğüm bağımsızlık hareketi.
  ... memolea
 7. 7.
  (bkz: challenge)
  ... tata
 8. 8.
  yabancılar ve yabancılaşmanın arasında insanın inandığı değerleri ve kendini yapan her şeyi savunması.
  ... legend of the stranger
 9. 9.
  sarsıntılardan sonra tekrar devam edilmesi gereken kavga.
  -1 ... pilotmont
 10. 9.
  Herhangi bir amaca erişmek, bir kuvvete karşı koyabilmek için bir kişi veya topluluğun güçlü, sürekli çabası, savaşım.
  ... ozgur13