1. 0.
  Lanetlidir. Hilafeti saltanata çevirmişler, ehlibeyte yaptıkları da malum. Ayrıca ırkçıdırlar.
  2 -1 ... selia
 2. 1.
  zamanının faşist soyu allahın verdiği ayete inanıp ama yanlış yorumladıkları için sadece arapların müslüman olmalarına izin vermiştir.

  emevi faşizmine karşı da ilk karşı çıkan ebu zer dir.

  (bkz: ebu zer el gifari)
  2 -2 ... muslimaid
 3. 2.
  (bkz: arap tarihi)

  bize ne .
  1 -2 ... gedikpasa
 4. 3.
  Bazıları sevmese de araplara medeniyeti getiren sülaledir.

  Medeniyetin 3 belirtisi vardir. Bunlar mimari, bilim ve felsefedir. Emevilerden önce araplar bu medeniyet alametlerinden hiç birisine sahip değillerdi. Mimari olarak mesela herkes hz muhammed'in hasır çatılı tek göz bir kerpiç barakada yaşamasını metheder. Ne kadar büyük bir alçak gönüllülük olduğundan vs bahsederler ama bu biraz da arap yarım adasındaki toplumun mimari gibi komplike bir olgudan bihaber ilkel bir toplum olmasıyla da ilgilidir. Aynı şekilde arapların emevi öncesi ibadethaneleri vs hepsi hasır çatılı kerpiç barakalardan ibaretti.

  Sonra şam fethedildi. Muaviye bu güzel doğu roma şehrini beğendi. Şamdaki ilk emevi camisi aslen bir doğu roma kilisesi ürünüdür. Ve sonraki dönemde cami mimarisi buradan alınmıştır. Araplar ibadethane saray imarethane Gibi şeyleri şamı aldıktan sonra öğrendiler. Bunda muaviyenin katkısı büyüktü.

  Gene muaviye nin torunu halid bin yezit( yezitoğlu halid) ilk kez yunan filozoflarının eserlerini arapçaya çeviren kişidir. Devamında roma tıbbı da emevi döneminde yeniden yeşererek büyüyüp emevi topraklarında tekrar kök salmıştır. işte bu fikirde bilimde ve sanatta yer alan açık görüşlülük ve gelişim el harizmi, ibni rüşd, sabit bin kurra, farabi, el battani, biruni ve ibni sina gibi şimdiki müslümanların öve öve bitiremediği adamların ortaya çıkmasını sağlamıştır.

  islam gerçek anlamda medeniyete emeviler sayesinde ulaşmıştır. islam alemini yeniden bedevilerin ilkel çöl hayatına döndüren ise imam gazali ve ibni teymiye gibi aklın ve bilmin önüne tartışılmaz bir şekilde imanı ve nakli koyan tekfirci kafadır. Bu gün bu haldeysek de bu sebepten dolayıdır.
  1 -1 ... eduardo elric