1. 1.
  maltepe'de her yıl tekrarlanan gelenek. belediye başkanı ali kılıç bu yıl da geleneği bozmadı. cumhuriyet bayramı kutlamaları maltepe'de çok güzel geçiyor her yıl.

  mübadil davulu
  1 ... dursundurdu
 2. 2.
  Selanik'ten göç edip Maltepe’ye yerleşen mübadiller, 1924 yılından bu yana Cumhuriyet'in ilanını, davul zurnayla ve oyunlarla kutluyorlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim'in Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmasını 1925 yılının Nisan ayında kabul etmiş. Yani Mübadil Davulu adı verilen Cumhuriyeti kutlama etkinliği, Cumhuriyet Bayramı’nın kendisinden bile önce başlamış. Kısaca mübadiller 29 Ekim’i, kanun gereği bir bayram olduğu için değil, o günün değerini, mutluluğunu, neşesini içlerinde hissettikleri için kutluyorlar.
  ... dertliyim
 3. 3.
  95. yıl şerefine 95 davul... keşke bizim buralarda da şenlik havasında geçse şu bayramlar maltepe'deki gibi. okullar yakın neyse. şiir okuyan çocukların sesini duyuyoruz.
  ... tarumarederim
 4. 4.
  mübadil torunu olduğum halde iki gün öncesine kadar böyle bir gelenekten haberim yoktu. sözlükte maltepe belediyesi'nin bu geleneği sürdürdüğünü öğrendikten sonra babama sordum. peder anlattı bir şeyler. aslında güzel bir gelenek. sahip çıkılması da güzel. peder sever böyle şeyleri. seneye kesin 29 ekim'de maltepe'ye damlar.
  ... kaplan vezir