bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    mö 1750 den bir şikayet mektubu

Bu tablet, MÖ 1750 yılında Eski Babil'in Ur antik kentinden çıkarılmıştır. Tablet, bir "şikayet mektubu"dur. Bir tüccarın yanlış kalitede bakır teslim etmesi üzerine yazılmıştır. Mektubun içeriğini de Türkçe olarak verelim:

"Ea-nasir'e söyleyin: Nanni şu mesajı iletiyor:

Geldiğinde, bana şöyle dedin: "Gimil-Sin'e yüksek kalitede bakır külçeleri vereceğim (geldiğinde)." Sonra gittin ama bana verdiğin sözü tutmadın. Yüksek kalitede olmayan külçeleri elçime (Sit-Sin) verdin ve dedin ki: "Bunları almak istiyorsan al; istemiyorsan git."

Beni ne sanıyorsun, beni nasıl böyle aşağılayabilirsin? Senden çantayı alıp paraları vermesi için bizler gibi centilmen elçiler gönderdim ancak onları birkaç defa elleri boş olarak geri göndererek beni aşağıladın; üstelik onları düşman bölgesinden gönderdin. Telmun ile ticaret yapan tüccarlardan böyle davranan oldu mu? Sadece sen böyle aşağıladın! Sana borcum (?) olan o ufacık gümüş nedeniyle böyle rahat konuşuyorsun. Ama ben senin adına saraya 1080 libre gümüş verdim. Ve umi-abum da aynı şekilde 1080 libre gümüş verdi. Bunların yanı sıra, Samas tapınağında saklanması için mühürlü bir tablet üzerine yazdık.

O gümüş nedeniyle bana nasıl davrandın? Benim para çantamı benden sakındın, hem de düşman bölgesinde! Şimdi paramı bana tam olarak geri ödemek sana düşüyor.

Bil ki bundan sonra senden yüksek kalitede olmayan hiçbir gümüşü kabul etmeyeceğim. Bundan sonra külçeleri bizzat kendim, kendi bahçemde ölçüp alacağım. Ayrıca beni aşağıladığın için seni reddetme hakkımı da kullanacağım."

MÖ 1750'nin dertleri işte...

O zamanlardan bugünlere pek de bir şey değişmemiş, çeşitli forum sitelerindeki firma şikayetlerini falan okuyacak olursanız...

türkçe kaynak: evrimağacı
    orijinal kaynak: reddit
    4 -3 ... bay efendi
  2. 2.
    Dünya düzeni, fi tarihinden beridir, ahlaklı ve ahlaksız insan profiliyle hep aynı düzen dedirtir.

Ahlak ve erdem yoksunu varlıklar, insan görünumüyle o zaman da vardı, şimdi de ziyadesiyle var ne yazık ki.

Hunharca çoğalmışlar demek ki, kökleri kuruyasıcalar!
    4 ... zeytinyagli dolma kalem