bugün

ses yok abicim ses. üzerinizde tepinen kimse yok,aşağıda ergen ergen şarkı söyleyen komşunun piçi yok.
rahatlıktır. ah ulan dedirtir.
Istedigin kadar hayvan beslersin son ses müzik mangal hamak say say bitmez.
eksileri yok ki.
18 yaşıma kadar müstakil evde yaşadım üniversitede apartmana çıkınca, bu çevreyi görünce anladım ki burada büyüyen insanlar çocukluğunu yaşayamamış hiç ağaç yetiştirmemiş,bilye oynamamış internet kafelerde büyümüşler çok yazık. Müstakil evin en büyük artısı doğal bir yaşam ve toprak..
komşu yoktur. bundan büyük artı mı olur. gecenin 3 ünde elektrik süpürgesi açılmaz. gene gecenin 3 ünde aşka gelip son ses müzik açan olmaz. misafir kisvesi altında eve doluşan minik iblisler tüm gece tepenizde beygir gibi odadan odaya koşmaz.
sabah 6:55'de gece 11:42'de süpürge yapabilirsin.

yan komşum ve üst komşum beni duyuyorlar mı acaba.
Evcil hayvan besleme
Azcik gürültü yapma imkani.
saymakla bitmez. alışkanlık yapar. alıştın mı da apartman dairesinde yapamazsın. sanki kümesmiş gibi gelir hepsi. müstakil ev öyle mi? yayla gibi. istediğin şekilde takıl, dekore et, eğlen. karışan yok, eden yok...

yüzme havuzu
bilardo masası
tenis masası
şahane bir manzara
son ses müzik
partiler, cümbüşler...
Kimseyle muhatap olmazsın tadından yenmez ...
Gece gece prova mı olur diye şikayete gelen alt komşunun kafasında baget kırmak zorunda kalmazsın.
Şehirden biraz uzak değilse o kadar da olmayan.
yukarıda ve aşağıda gürültü çıkaran kimse yok.

yan evden gelen seks inlemeleri yok.

tek katlı ve deprem olursa ne olacaz korkusu yok.

evin önünde arabanızı yıkayabilirsiniz.

merdiven ve asansör derdi yok. girişi çıkışı kolay.

istediğin hayvanı rahatlıkla besleyebilirsin.

aidat yok, şu yok bu yok.
Hiç eksisinin olmamasidir.
depremde kendini güvende hissedersin. en büyük artısı o.
kimse elektrik, doğalgaz, su ve evin bakım onarım giderlerinden söz etmemiş. burada "ortak alan" yok, her masrafa tek başınıza katlanmak zorundasınız.
türkiyedeki bu vurdumduymazlık çevresine karışı sorumsuzluk özellikle büyükşehirlerde zirveye çıkmasının sebebi bu berbat apartman yaşantısıdır. insanlara kalitesiz berbat bir hayatı dayattılar ve umut tacirliğiyle spekülasyonla hazır paraya çalışmamaya devamlı birilerini kazıklamaya spekülasyonla köşe dönmeye alıştırdılar. ne hayat kalitesi kaldı ne ahlak kaldı. ne düzgün iş yapacak eleman kaldı. çevrenize bakın düzgün insani müstakil evlerde herkesin yaşamaya hakkı var. iddia ediyorum eski gecekondu yaşantısı bile bu berbat apartman yaşantısından bin kat daha kalitelidir. insanlara bu daire apartman dairesi hırsıyla paradan başka bir şey düşünmeyen kıro tam bir öküz kafalı insan modelini bu sağ iktidarlar eliyle ülkeye çöreklendirdiler. neyi niye yaşadığını bilmeyen işsiz güçsüz kalitesiz hayatlar yaşayan mutsuz yığınlar bu boktan şehirlerde depremlerle kırıma uğramayı bekliyor.
Kafasına göre kural koyan komşular olmaz, eğer ki müzik aleti çalıyorsanız gürültü yapmanız serbest, bahçede rahat rahat da mangal yellersiniz.
kapının önüne köpek bağlayabilirsin.
Ev partisi şafağa kadaar.
Neyse gaza geldim.
mesela bu akşam, dışarıdan sonra açacağım birayı ve bilgisayardan müziği istediğim seste, kafama göre takılabileceğim. havalar biraz daha ısınınca da, bahçede kahvaltı keyfi. onun dışında millet küçük balkonda çay sigara keyfi yaparken, sen bunu geniş bahçede yapıyorsun ve bahar ile yaz aylarında da bahçe ile uğraşıyorsun. mangal keyfi de kafana göre tabii ki. istediğin kadar da kedi besleyebiliyorsun.
En olmadık vakitte üst tavandan gelen çocuk koşuşturması vesaire gürültülerin gelmemesi. Sırf buna bile değer müstakil yaşam.
geniş evdeysen turknet bağlatman lazım kesinlikle. evin her yerinde çekmesi için.