bugün

hak eden.
layık olan.
Hak etmiş, hak kazanmış, layık.
Bir kimsenin layık olduğu ödül veya ceza.
Zaman zaman tüm uyarılara kulak asmadan bildiğini yapan şahsiyetlerin işin sonunda zor duruma düşmesi sonucu söylenen laf. Adamı uyarırsın bak bu kız ağzına sıçcak dersin. Dinlemez. Sonrasında kız çocuğun ağzına sıçar. Sen de bir dost olarak müstehak lan sana .bne şeklinde yapıştırırsın lafı.
genellikle büyük kişilerin kullandığı güzel söz.
(bkz: halkin islamin karanligina dusmeyi haketmesi)
son zamanlarda ak partiye oy veren kesime ısrarla yapıştırılan yafta. neresinden haz alıyolarsa artık o kelimenin.
(bkz: size herşey müstehak)
(bkz: Müstehak Parti)
türk halkına her zaman olacak şey.
(bkz: Müstehaklık bilgisi) Bu bürokrasinin işine de terminolojisine de akıl sır ermez. E devlet şifrenizle sgk hizmet dökümünüzü aldınız. Aynı yerde bir de müstehaklık bilgisi mevcut. Nedir ki müstehaklık bilgisi; ne ifade ediyor, mesela emekliliğe hak kazandığımı mı? Hayır efendim, sgk'lı bir kişinin eşini ya da çocuklarını üstüne almasına müstehaklık deniyormuş. Yani müstehak olan eş ve çocuklarını üzerine almayı hak eden anlamına geliyormuş. Duyurulur...
şu günlerde elektrik ve doğal gaz zammı için ağlayan türk milletinin sahip olduğu etikettir.
hak kökünün istif'al babının ism-i failidir.
sık sık ağzımdan dökülür oldu.
akabinde de vicdan azabı geliyor üstüme üstüme. yazık, günah, olmamalı böyle de filan diyorum. sonra gene müstahak kenardan çıkıp kafasını gösteriyor. böyle ikilemler olabiliyor yani.
hak kökünden gelen arapça kelimedir.
bir çok kişi tarafından müstehak olarak bilinen kelime.
Edit:gerçekten bir çok kişi.
doğrusu müstehaktır evet.
Birinin üst üste yaptığı yanlışlardan sonra başına gelen işe karşın söylenen yerme anlamında söylenen söz.
Aynı zamanda iyi anlamda hak ettiği bişey icin de söylenir.
insanlığını unutan,
bencilleşen,
cahil kalıp, bilgi sahibi olanlara köpek muamelesi yapan,
kalbi fitne, düşmanlık ve kin dolu olan,
dedikodusuz anı olmayan,
komşusundan haberi olmayan,
kalbinden sevgiyi söküp atan,
üretmediği halde, üretenlere bok atan,
kendisini çatır çatır beceren iktirara tapan,
halkını yerlerde sürükleyen polise alkış tutan,
zulmedenlere sempati besleyen,
müslümanım deyip, kuran'dan zerre kadar nasibini almayan,
301 şehidine 1 hafta önce amele muamelesi yapan,
301 şehidine bugün ise kahraman muamelesi yapıp,
1 hafta sonra unutacak olan,
bu milletin başına gelenler müstahaktır.
Bir ebru gündeş şarkısı sezen yazarda güzel olmaz mı?
http://www.youtube.com/watch?v=_cLelaSkTYk
Güncel durumu en iyi anlatan sözcük. On yıl sonrasında da çok güzel kullanılabilir.

'Eee ne ekersen onu biçersin, müstahak bunların hepsi size; beter olun'

Gibi.
oh canıma değsinin kibarcası.
hak ettiğiniz ya da layık olduğunuz hale işaret eden kelimedir. genellikle kendi yaptıklarınızdan sonra bulunduğunuz hale layık görülmeniz durumunda bu ifadeyi içerir cümlelerle karşılaşırsınız. ben mesela ne yaşadıysam bana müstahaktır diyebiliyorum. şu an dahil.
güncel Önemli Başlıklar