bugün

doğduğu ülke müslüman diye kendisi de müslüman olacak şeklinde bir kuralın olmadığı insandır, farklı bir dinden olabilir. dolayısıyla da namaz kılmaması normaldir.
(bkz: syme)

ben diyorum öbür tarafta isyan çıkacak diye.

(bkz: cehennem isyanı)
- lan rıfat müslüman ülkede doğdun, anlın secdeye değmedi.
+ vurulmuş tertemiz anlından yatıyor.
- konuyu değiştirme.
müslümanlığı ile övünüp bir kere bile kur an ı okumamış, sadece arapça ezber ile müslümanlık bekçiliği yapan zihniyettekilerin söylemidir. oysa okuyup anlasa bunun allah ile kul arasında olduğunu, kimseye bunu sorgulama hakkının verilmediğini. ancak kraldan fazla kralcı bünye buna müsade etmez. kendi içerisinde yaşayacağı dini, ümmete şov yapmaya kullanır.
kimseyi ilgilendirmemesi gereken insandır, hareketlerinin olası sonuçlarına kendi kendine katlanacaktır zaten. yaşadığı çevre dolayısıyla mutlaka müslümanlıktan haberdardır, namazın varlığını da bilmektedir. hal böyleyken yaptığı seçimlerden tamamen kendisi sorumludur, misyonerlere kızıp da insanları dinden soğutan çokbilmişlerin "bak demedi deme" öğütlerine de ihtiyacı yoktur.
acaba texaslılar da rodeo yapmayanlar üzerinde böyle mahalle baskısı kuruyorlar mıdır. alternatif başlık, "kovboyların arasında yaşadığı halde hiç boğaya binmemiş tip".
(bkz: alemin derdi seni mi gerdi)

Eğer ki islam hosgoru diniyse bu lafı nerene sokalım?
Bu laf böylece kabul edilebilirse hani islam hosgoru diniydi ?

-Size ne lan kimin namaz kılıp kılmadığı ib.neler
şeklinde bir siteme maruz kalınabilecek de bir söz dizimidir.
(bkz: sadece oturarak namaz kılabilen insan)
müslüman ülkede doğdu diye müslüman olması zorunda olmadığını kavrayabilmiş olan insan.
birilerinin bi taraflarına batan insandır.
Kimseyi ilgilendirmeyen insandır. "dinimizi gerektiği gibi yaşıyamıyoruz, baskı altındayız" şeklinde serzenişlerde bulunan küçük mücahitler neden başkalarının inançları ve yaptıkları ile bu kadar ilgilenir ayrıca merak konusudur.
dusunebilen insandir.

bir ulke musluman olamaz, zira ulkenin dini yoktur. halkin ve devleti yonetenlerin bir inanci vardir fakat bu ulkenin "resmi" inanci degildir. alni secdeye degmemis insan, alnini secdeye degdirir gibi olanlara bir seyler yapmis olacak ki, kimi zat-i muhteremler basmis yaygarayi.
herkesin dini kendinedir sözünü anlıyamıyan bünyelere hitap eden bir başlıktır.
(bkz: bir bilmediği beş vakit namaz ona da şeytan komaz)
öteki tarafa günübirlik gezi tadında gidip gelmiş gibi konuşan vatandaşların çemkirdiği kişilerdir. hayır bir sakatlık olsa bile yanacak olan onlar değil mi? sizi geren nedir? hem belki de alnınız secdeye değdiğiniz için siz yanacaksınız, ne malum? gözünüzle gördünüz mü orada kimlerin yandığını? peki hatların karışmayacağını ve yahudilerin tarafına** düşmeyeceğiniz kim garanti edebilir? orada ağzınızın ortasına hellfire füzesi yemeyeceğinizi nerden biliyorsunuz? daha fazla yardırmadan istop ediyorum aha burada...
normal bir insandır. biraz kafa yorsanız hiç bunlarla uğraşmayacaksınız. gayri müslimlere ne oldu? onlar çoğunluğu müslüman olan ülkemizde doğmadı mı? hele ki osmanlı zamanında yaklaşık nüfusun yüzde 40'ını oluşturdukları düşünülürse... düşünmeden başlık açmanın neticeleri bunlar. azcık kafanızı yorun lan.
müslüman ülkede doğan ama müslüman olmayan insandır.
(bkz: türkiyedeki tek dini müslümanlık sanmak)
musevi veya hıristiyan olabilir, müslüman da olabilir. kimseyi ilgilendirmemesi gereken insandır, herkesin dini ve imanı kendinedir/ kendine olmalıdır...
alnını bir fiile değdirmeye çalışıp, beceremeyen insandır. Secde, yere kapanma fiilidir.
yazar burada bize seccade mi demek istemiştir?
dinle imanın kimde olduğunu, allah'tan başka kimse bilemez.
insandır. en önemlisi de budur. *
artık cana tak ettiren, ağzına geleni söyleme isteği uyandıran başlıklardan sadece bir tanesidir.

+ müslüman ülkede doğdun alnın secdeye değmedi daha. yazıklar olsun.
- arkadaşım sen polemik mi istiyorsun. al o halde,ben bu ülkede müslüman olacak kadar allahsız değilim.
+ ne biçim konuşuyorsun lan şerefsiz. (kesin çıkacaktır bu tepkiyi veren dallamalar.)
- temcit pilavı gibi dinden bahsedersen olacağı budur, dile düşürürsün, değerini düşürürsün, artık herkes maddi ya da manevi rant peşinde olduğunu anlar. bırak doğru söyledikleriniz de arada kaynıyor, insan ona üzülüyor.
Allah la arasındaki ilişkinin kimseyi ilgilendirmediği ve inancının sadece kurallar üstüne olmadığı insan .
(bkz: ben)
(bkz: alnı secde görmemek)
belki bedensel engellidir. evettir.
ben anlayamadım hiç zaten bu işleri. şimdi sen her gün dünyanın yalanını dolanını söyliyip bir sürü üç kağıt çeviriyorsun, sonra eve gelip alnını secdeye koyuyorsun ve günahın olmuyor mu? yeşil sermaye kavramını kim koydu ortaya? bu adamlar işçilerini çalışanlarını sömürüp ardından da hacca, umreye gitmiyor mu? ha bir de yılda bir kez kurban kesip o sömürdükleri çalışanlarına dağıtıyorlar. zekat veriyorlar, 40'ta 1. o 40'ın zaten 39'unu senin çalışanlarının emekleri oluşturmuş, sen babandan kalan sermayeyi koymuşsun sadece ortaya...
çözemedim arkadaşım ben bu işi. tanrının bizi sırf cennet veya cehenneme göndermek için oyunlarla dolu bu dünyaya gönderip ona ibadet etmemizi ve arzularımızı baskılamamızı istemesi tek başına bir çelişkiyken, ibadet etmenin allah katında seni taşıdığı yerin aslında senin sadece cehennemde yanma korkunla eşdeğer olduğunu düşünmek bile... zor ya, inananlara saygı duyuyorum bir yandan tüm bu çelişkileri görmezden gelebildikleri için. yok yani saygı filan da duymuyorum, bir bakın din nereye getirdi insanlığı.