bugün

yapılan iğrenç bir rezalettir. Türkiye'de kürtlere, zazalara yapılan ikinci sınıf insan muamelesini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Kadın zaza. Ve bu yüzden türkçesi çok zayıf ve kadını sırf zazaca konuştuğu için hattan aldılar. Abi böyle birşey olabilir mi ya?!?

Bundan öncede tüm van halkı için "polisi askeri taşlıyorsunuz şimdi bizi kurtar diye yalvarıyorsunuz" minvalinde sözler sarfetmişti. işte demokratik ülkelerde adalet bu ise yarıyor. Böyle hadsizlerin ensesinden tutuyor ve diyor ki; "haddini bil! Benim vatandaşıma kimse bu hakareti edemez" . Ama bizde ağalık sistemi, reislik sistemi olduğundan rahatça sümen altı ediliyor...

işte o iğrenç görüntüler: https://youtu.be/S6VttLqL9aE

Edit: ulan fransızca, almanca konuşunca sansürlenmiyor da zazaca, kürtçe konuşunca mı sansürleniyor? Yayına bağlanıp bilgi veren bir teyzeye sansür uygulamak ne ulan bir defa? ingilize amerikana bir tarafını sunanlar, mesele zazalar, kürtler olunca bir anda değişiveriyor.

iki yüzlü alçaklarsınız!

Edit 2: bana hain diyen piçin alnını karışlarım! Sen ülkenin en batısında televizyondan görüp bildiğin olayların içinden geldim lan ben it! Pkk lıyla da , hizbullahla da muhattap oldum. Sıkıntısını çektim. Tehdit de edildim . Sen: pembe kimlikli asker kaçağı, kimsin ki bana hain diyeceksin ? Senin ona çapın yetmez.
(bkz: zaza lütfen)
Bu kadın kendisi zaten arnavut değil mi neyin şeklini yapıyo.

Edit: ulan nesini eksilediniz bunun asdf. Ortalık ergen kaynıyo amk.
Zaten ülkenin yarısı zazaca biliyor ya amk hemen zazacayı çevirecek bir çevirmen bulacaklar. Bi siktirin gidin abi ya bu topraklarda yaşayıp da kendine devlet kuramayan her ırk böyle aptal aptal şeyleri içerleyip türklere bileniyor. Kadın sanki bütün zazaların anasını sikeyim demiş gibi tepki vermenize gerek yok. müge anlı yeri geliyor türkçe konuşanları bile sansürlüyor. Evdekiler sağ olsun zamanında az izlemedim bu kadının programını otu boku sansürlüyorlar zaten bu kadar kasmayın amk.
Yayını yönetenler arasında zazaca bilen yoksa yaptığı doğru bir harekettir.
Kadın orada kanalı sıkıntıya sokacak şeyler konuşabilir ve o an denetlenemediği için de sorun doğar.
ibranice konuşan biri de olsa aynısı olabilirdi.

Evet ana dilde konuşma konusunda toplumda olan baskılara ben de karşıyım ama bu bir baskı değil; teknik bir olay.
Zaza deyince aklınıza terör mü geliyor? Terörü ırkla bağdaştırıyorsak eğer, fetöyü ele alalım mı ne dersiniz? Ya peki dhkp-c ? Peki amerikanın yönlendirdiği kontgerilla isimli suikast örgütünün kimlerden oluştuğunu ve özellikle hangi ideolojiden olduğunu konuşalım mı?

Terbiyesizlik yapmayın! Koca bir millet terörle bağdaştırılamaz!
Toplumda hamisi bolca olan muamele. Zazaca, kürtçe, lazca, ermenice, arapça, süryanice ve diğer etnik diller bu ülkenin rengidir, zenginliğidir. Kendini anadilinde daha rahat ifade ediyor ise herkes o yayında anadilini konuşabilir. Bölüp kesmenin, susturmanın ve sansürün sonu yoktur.
burnundan kıl aldırmıyorlar.
Oldu amk programdaki bütün kürtler kürtçe konuşsun, lazlar lazca konuşsun, ermeniler ermenice konuşsun her dilden bir çevirmen koysunlar elin oğlu programı gibi takılsınlar.
Aa dur bi dakika lan elin oğlundaki elin oğulları bile türkçe konuşuyorlardı nasıl unutmuşum böyle bir detayı.
Ulan elin korelisi, italyanı, japonu bile aynı kanalda türkçe program yaptılar zamanında. hiç utanmadan bu topraklarda yaşayıp türkiye cumhuriyeti vatandaşıyım diye geçinenlerin yaptığı muhabbete bak ya.
Çok yerinde yapılmış bir müdahale.

Bu ülkede doğup büyüyüp, bu ülkenin nimetlerinden faydalanan ama dilini konuşmayan/konuşamayan kim varsa siktirsin başka ülkede yaşasın. Zazaca konuşuyormuş. Siktir git zazaistan'da konuş zazacanı.

Bir de mal mal ingiliz, fransız kıyaslaması yapmayın. Herkes doğduğu toprakların dilini konuşabilecek. Konuşamazsa böyle sansür yer. Başlarım hümanizm anlayışınıza gevşekler.

Bu arada Helal olsun müge anlı'ya da. Gerekeni yapmış.
doğru yapılmış bir hareket eğer programda zazaca çeviri yapabilecek biri hazırda yoksa orda havadan sudan muhabbetlerini mi dinleyecek seyirciler?
lan ne mal adamlarsınız, ağlamak için aportta mı bekliyorsunuz? böyle saçma sapan bir durumdan kitlesel manada hakaret edildiği algısına kapılacak, kendini itilmiş ve hakir görecek bir çıkarımda bulunmak mümkün değil amk ezikleri sizi.
Yav benim mhp deki kerli ferli ağabeylerimin çoğu zaza ve hepsi de milliyetçi. Boşuna kavga ediyorsunuz. Doğu ve güneydoğu anadoluda böyle milliyetçi zazalar olmasa pkk istediği gibi at oynatırdı. Bırakın müge yi o bu işlerden ne anlar sazan, allahını seversen.
Gören de bizleri tengri dağında mangal yapıp öz Türkçe konuşur ve Türkçeyi savunur bir pozisyonda sanacak.

100 kelime konuşma dilin var onun da yüzde altmışı Arapça ingilizce farsça.

Zazaya karşı dilini savunur ama kendi dilinin aldığı tahribat sikinde olmaz.

Pembe götlü sağcılar da varmış onu gördüm.

Gel gelelim bu agresif tavırlar ve hareketler oldukça, aynı coğrafyayı ve kaderi paylaşan uluslar orta yolu bulmadıkça bu ülkede rahat yüzü göremeyeceğiz. Yani dağda 10 terörist mi öldürdün, bu ırkçı pezevenkler 20 tane kürt zazayı dışlayarak aşşağılarak dağa çıkmasına vesile oluyor. Kısır döngü 30 yıl oldu akıllanmadınız.
siz kafayı yemişsiniz. sanki evrensel ya da ulusal bir şeyi illegalleştirerek her gün televizyonda gördüğümüz bir şeyin önüne geçti. yapması gerekeni yapmıştır siktirin gidin duyarınızı ötede kasın.
Taş kesilin ulan gavatarlar.
2. sınıf mı? yüksekmiş lan.
Sizin ırkçılığa dair hiçbir fikriniz yok gerçekten. Bu topraklarda yüzyıllardır var olan kürt ve zaza halkı türkiye cumhuriyeti vatandaşı olduğu sürece resmi dil olan türkçeyi kullanmak zorunda. Kendi aralarında istediği dili kullansın ama sen bu ülkenin vatandaşısın ve bir programa bağlanıp zazaca konuşuyorsun neyin şovu bu. Biri de demiş ki amerikalıya da yapsın. Amerikalı zaten yabancı ülkenin vatandaşı. Ondan türkçe konuşmasını beklemek saçmalık. Ötekileşmek isteyen sizlersiniz bahane arıyorsunuz çünkü.