bugün

mufredatta bulunan ancak öğrenci tarafından ileride bir işe yaramayacağı düşünülen derslerdir.
(bkz: ilk entry tanım içermelidir)
(bkz: boş bkz doldurmak)
ilk olarak müfredat denen şeyin kaldırılması gerekmektedir. bırakın dersleri okullar ve veliler seçsin.
resim dersi.
Beden eğitimi.
Bir kere isimden ofsayt ders.
Yanlış eğittiler bizi hep,erekte gezdik ergenliğimizde,uzun eşek oynamaktan klozete sıçamaz olduk.
Kaldırılmalı bu ders acilen.
Acımız var lan,acımız var!!!
Her türlü tarih dersi.
Tarihte gerçekten neyin ne olduğunu birtek Allah biliyor.
Bırak tarihi, günümüzdeki olaylarda bile iki tarafın söylediği birbirini tutmuyorken, farklı ülkelerin tarihleri ayrı telden çalıyorlar. Sonuç olarak insanlar gerçeği değil, bir tarafın kendi bakış açısına, kendi çıkarlarına göre görüp düzenlediği şeyi tarih diye öğreniyor.
Resim,beden,müzik,teknoloji tasarım,din kültürü.
Kesinlikle inkılap dersi. Ortaokulda aldığın yetmiyormuş gibi lisede ve hatta üniversitede karşına çıkıyor.
Ataturk ilkeleri ve inkilap tarihi
Resim
Müzik
Matematik
Kimya
Fizik
Biyoloji.
din, müzik, beden eğitimi..
Taş mı yesin öğretmenler? Fazla seçenek iyidir.
Birileri mezuna kalmış.
yoktur. fakat matematiğin geometrinin ve biyolojinin ders saati attırılması gerekir.
matematik, fizik vs yazanlar var...

Ortaokul müfredatında teknoloji tasarım; lise müfredatında ise almancadır. Tabii bu durum ülkemiz için geçerlidir, ben hiçbir lisede ingilizce eğitiminin 9 sene ingilizce eğitimi alınmışçasına yeterli olduğunu görmedim. Daha ingilizce öğrenemeden almanya öğretmek mi... auf keinen fall.

Keza din dersleridir. Dini özgürlük olan bir ülkede din derslerinin seçmeli yapılması gerektiğini düşünenlerdenim. Okullarda verilen din eğitimi de çok sığ.
Ki benim lisemde din dersinde arkada sigara içtiğimiz bile olduğu kadar boş bir dersti o ayrı konu. *
din dersidir abi. 4 yıl abd'de ilköğretim(ilk ve orta okul) okudum böyle bir ders yoktu. ağırlıklı din eğitimi verilen kilise okulları vardı buradaki imam hatipler gibi ama orda devlet destekli değildi sadece denetleniyorlardı. bu kilise okullardan ya çok dindar yada ateist olarak çıkardı çocuklar. müzik, beden eğitimi ve resim tarzı derslerden de not verilmesine karşıyım ingilizce de dahil olabilir çünkü bunlar yetenek gerektiren dersler devam zorunluluğu olsun yeter; niye zorluyorsunuz not alacaksınız diye; ben şahsen müzik dersinden çok çektim lisede.
Arap kültürü ve Safsatalar.
Din kültürü dersi.
Din kültürü çıkarılsın, ahlak bilgisi ve insanlık ilkeleri gelsin.
müzik, resim, beden eğitimi ( ve felsefe ) nin çıkartılması ya da nota etki etmemesi lazım.

tamamen yetenek üzerine odaklı dersler, felsefe ise filozof gibi düşünmeyi değil filozofların düşündüklerini ezberleten ders.

ayrıca diğer derslerin müfredatının yenilenmesi lazım, büyük ölçüde ezber....
ataturk ilkeleri ve inkilap tarihi ve müzik en gereksiz derslerdir.
din kültürü ve ahlak bilgisi dersidir. din kültürü dersinde dinlerin felsefesi öğretilip bütün dinlerin tanıtılması gerekir. ancak din kültürü adı altında müslümanlığın kuralları dışında bir şey öğretilmiyor. ayrıca ahlakın öğrenileceği yer de felsefe dersidir.
(bkz: Muzik dersi)
Seçmeli olarak kalabilir. Ama müfredatta olunca dersten çok kaynatma dersi oluyor.
Müfredat ve ders yapısı reforme edilmelidir, şu anki sistem iki-üç ders değiştirerek onarılacak durumda değil. illâ ki ders değiştirmek gerekiyorsa lisedeki beden eğitimi, din kültürü dersleri ile çoğu lisede gereksizce işlenen seçmeli dersler kaldırılırsa eğitimdeki verim artar.
din dersi. hayatımda bu ders kadar boş bir ders görmedim, okuldaki 40 dakikamı çalan bir dersti.
Beden eğitimi.

çıkarılmaması gereken ders ise iş eğitimiydi. makrome saksılık yapmayan nesilden ne hayır gelir ki.
Hacı milleti eksi yağmuruna tutmuşsunuz... ama bencede okullarda bir ideolojinin dersi verilmemeli... o yüzden din dersi seçmeli olmalı ayrıca inkılabın Tarihi ve Atatürkçülük derside seçmeli olmalıdır... zira hiçbir insanın çocuğuna sırf sistem bu ideolojiyi aşıla dedi diye aşılayamazsınız...