bugün

minibüs şoförlerinin erkek yolcuları centilmenliğe teşvik ettiği cümledir.

her yerde kadın erkek eşitliğini haykıran bayanlar görürüz ama bu cümleye hoopp biz eşitiz itirazı yapan bayan göremeyiz.
ben eşit olduğumuzu savunuyorum ama bazı bayanlar dişiliklerini kullanıp biz sizden daha zekiyizi oynuyorlar. doğu illerimizde malesef eşitlik denen birşey yok ama metropolde de bayanların eşitliği koruma çabası hiç yok. herkes 3 puan+ avaraj peşinde.
otobüslerin tavanlarına yakın olan yerlerde yazar genelde ama sadece yazar, uygulanmaz.
(bkz: tarihe karışmış cümleler)
kadın-erkek eşitliğinin aslında tam anlamıyla kadın-erkek eşitliğine dayanmadığının göstergesi söz birliğidir.
pozitif ayrımcılığın kendini fazlasıyla hissettirdiği uyarı cümlesi.
kalabalık otobüs ve minibüslerde kesinlikle uygulanması gereken ama günümüz gençliğince bırakın kadınları ayakta duramayan yaşlılar söz konusu olduğunda bile uygulanmayandır. bir de ayakta bir bayan görünce asla oturmayan orta yaş üstü beyefendiler var ki, ne derseniz deyin asla tekrar oturmaz sizi mahçup ederler.

edit: yer vermeyi kadın erkek eşitsizliği olarak görenleri anlayamıyorum. yaşlı kadınlar kadar gençlere de yer verilmeli evet. hatta özellikle en gençlere de verilmeli ruh sağlıklarını koruyabilmek için. liseli kızların fantezi konusu olduğu bir ülkede yaşıyoruz. toplu taşıma araçlarında tacizlerin sıradan bir olay haline geldiği bir ülkede yaşıyoruz. bayanlara yer vermek eşitsizlikse eşit değiliz evet, çünkü biz sizi taciz etmiyoruz.
kastedilen, orta yaş üstü ise doğrudur.

ama tabiri yerindeyse at gibi olup, sizin yanınızda ayakta durarak öfleyip püfleyerek yer vermenizi ihtar edenler ise onlara yer verilir ama kucakta.
yani ben bayanım oyer benim havasındaki genç bayana yer vermek centilmenlik değildir.

ayrıca bu yer dilenen bayanlar kendisinden daha yaşlı bir bayana çok defa yer vermez.
"bayanlara yer veriniz" ifadesi eşitliğe aykırıdır. kullanılması gereken "yaşlılara yer veriniz" olmalıdır, "hamile ve cocuklu kadinlara yer veriniz" de olabilir. * *
böyle der gibi bakan çok olur. dün başıma geldiği gibi;

orta yaşlı bir bayan biner dolmuşa, ben bir kız ve bir erkek arasında olduğum için, önümde oturan badem bıyıklı, muhtemelen yaşıtım genç, yanında erkek olması nedeniyle dönüp dönüp bana bakmıştır. "lütfen bayana yer veriniz" sözünü bana hissettirmiştir muhafazakar badem bıyıklımız. ananesine göre kadın kadın yanında oturmalıdır çünkü.

işin vahim tarafı ise, büyüklük bende kalsın diyip yer vermekten sonra meydana gelmiştir.
yer verdikten sonra yanında boşalan erkeğin yerine yanındaki 7-8 yaşlarındaki ufaklık kızı oturtmuştur yer verdiğim kadın. gözlerim dolmuştur içten içe iyi sövmüşümdür.

şimdi antrenman yapıyorum. biri bana öyle bakış attığında veya bu sözü dediğinde tepkim çok fena olacak. *
biyolojik açıdan kadınların hareketsizliğe daha uzun dayanabileceği gerçeği ortadayken neden bu kadar diretildiğine anlam verilemeyecek ricadır. söz konusu hastalık ve yaşlılık durumu ise erkek cinsinin de yaşlı veya hasta olanı çoktur. hamile hanımlara yer verme konusunu açmaya bile gerek yok; yapılması gerekendir.

lütfen hasta, yaşlı veya hamile olmayan bayanlara yer vermeyiniz. biliniz ki onun götü sizinkinden daha kıymetli değil.
kalabalık otobüslerde insanların kucak kucağa oturduğu rusya'da söylenmesi sakıncalı cümle.
bayanlara yer verilir ama yaşlı, engelli, hasta vb. durumunda olanlara kesinlikle yer verilmeli kanımca. sadece bayan olarakta ayırmamak gerekir. neden bazı hanımlar yeri geldiği zaman kadın-erkek eşitlik edebiyatı yaparlar buna mukabil bu duruma karşı çıkarlar?. ama ayakta kaldıkları zaman eşit olmazlar. erkek yer verir ve ayakta bekler o zaman eşit oluyor bu nasıl kavrayıştır çıkartamadım arkadaş. ha yaranmak adına yer verip daha sonra bi yerde kırıştıracaksan yer ver. yoksa ne diye yer veriyorsun?
Genelde ülkemin saçma ve sinirbozucu şehir geleneklerinden birisidir,bu yer verme olayı sadece minibüslerde olmaz aynı zamanda bir ramazan gününde fırında 10 kişi pide için sıra beklerken arkadan bir bayanın gelmesi sonucu insanların aaa bayan geldi sıra verin,verinde gitsin gibi sözleri ile sıramızı kapmasıda görülebilir.

Bu olaylar olduktan sonra birçok defa sinirim bozulup ne zaman öğrenecek bu gerizekalılar gerçek centilmenliği ve gerçek değeri demişliğim çok olmuştur,benim bozulduğum nokta kesinlikle şahsın bayana yer veya sırasını vermesi değildir aslında o bayanın gözünde ne güzel bir durumdur öyle değilmi,düşünsenize bir taksiye biniyorsunuzdur ama siz binmezsinizde arkanızdaki bayana yer verirsiniz,hani sizinde bi havanız olur böyle bi ruhunuz okşanır yaptığınız şahsi centilmenlikten ötürü,ama bu ülke bu alanda öyle bir boyuta gelmişki ulan minibüsteyiz gencecik 25 yaşındaki kız geliyo ayakta duruyo diye bende gencim diye millet bana bakıyo,kalksada kız otursa diyo gözleri,yani resmen paranla rezil oluyorsun minibüslerde.Sanki yer vermek zorundaymışsın gibi bir ortam oluşturuluyo hemen orada,bizde ne yapıyoruz camdan dışarı bakmaya çalışıp görmemiş moduna giriyoruz,he buna rağmen bitmiyo ama, allahın öküz muavini gelip(her muavin için değildir)beni dürdüp kardeş bayana yer verebilirmisin diyebiliyo,böyle ÖKÜZ'ler dolu bu ülkede işte,ulan sanane yer benim değilmi,parasını vermedimmi ben,ne hakla sen beni her ne kadar düzgün söylesende koltuğumdan kaldırmaya çalışıp kendini centilmen ayaklarına sokabiliyorsun ?

Hem o kızda zan altında kalmış olmuyormu bu pozisyonda,kız belki ayakta rahat yani insanlar bana öyle bakınca kızda bana karşı mahçup durumda olmuyormu,durmadan eşitlik eşitlik diye bağırılıyor,neden erkeklerin bu küçük ama çileli dramları görülmüyor ?

küçük bir olay olabilir ama damlaya damlaya göl olurmuş,artık beziyo insan biyerden sonra.