bugün

kitabı okumam için hoca bana görev verdi o vesileyle kitabı aldım fakat yarısına geldim okulllar kapandı * ama geri alınca bitiricem güzel bir kitap.
abdülhak hamid ve lüsyenin yaşadığı karmaşık aşkı aralarındaki mektuplara ve lüsyen'in günlüğüne dayandırarak anlatan can dündar kitabı. kitapta dönemin bir çok ünlü kişisinin bu ikiliyle yaşadığı olaylar da yer almakta. ayrıca o dönemde neler yaşanıldığının, değişimin insanları nasıl etkilediğinin anlaşılması bakımından da güzel bir kitap olmuş. ben çok beğendim, hemen bitti zaten.
Abdulhak hamid'in soyadı kanunundan sonra isminin abdulhak hamit tarhan olarak değiştirilmesinden sonra, 'bu yaşta peşime bir de it taktılar' diye espri yaptığı kitap.
güzedl bir aşk hikayesini anlatıyor,burjuva çevresinden kopmayan ama bu çevreyi de rahatsız edecek kadar derinleştirmeden anlatan bir kitap.
60 yaşındaki abfdülhak hamitle genç sevgilisi lüsyen'in aşklarının anlatıldığı buram buram tarih ve aşk kokan kitaptır. tefik fikret'ten mustafa kemal'e, nazım hikmetten mehmet akif'e bir çok isme yer verilmiş, abdülhak hamitin hayatında rol oynayan herkesle ilgili anılara yer verilmiş kitaptır.

kitabın büyük bölümü lüsyen ile hamit'in mektupları ile anlatılmaktadır. can dündar mektupları harükulade harmanlamış güzel bir örgüyle okuyucuya sunmuştur. kalın gözükmesine rağmen kolay okunan, sonlara doğru hafiften baymaya başlayan ama okunması lazım kitaplar arasında yer alması gereken eserdir.

özet: hamit de taşaklı adammış.
kendi mütevazii kütüphanemde baş köşede yerini almıştır lüsyen.
benim gibi tarihe sonradan merak salan biri için bu kitap bulunmaz kaftandır,
abdulhakhamid gibi hem cumhuriyeti osmanlıyı görmüş birisine duyulan o yüce saygı, şair-i azam' ın aşk hayatı , sürgünleri,
hepsi bu kitapta o kadar güzel derlenmişki..
can dündarın belgeselciliğini konuşturduğu bu kitap için şöyle der '' lüsyen , bir belgesel romandan ziyade,roman-tik belgesele benzerdir''.
kitapta fazlaca hamid ile lüsyenin ayrı kaldıkları dönemlerdeki birbirine yazdıkları mektuplara da yer verilmiştir.
tam benim zevkime hitap eden bir kitap. yaşanmış olayları içeren, mektuplardan belgelerden yola çıkılarak yazılmış bir can dündar kitabı. 60 yaşındaki abdülhak hamid tarhan ile 18lik madam lüsyen in aşkı anlatılır.
* okumadım fakat muhtemelen aşk ı çok derinden işleyen bir kitaptır. çünkü aşık olma özelliğiyle bilinen abdülhak hamid in yaşadıklarının pek de sıradan olduğunu zannetmiyorum. hayatı boyunca o kadar çok kadınla birlikte olmuş ki, bir yazar hamid in aşklarını ele alarak kitaplar yazsa herhalde ömrü yetmez. bu yüzden değerli bir kitaptır lüsyen, okunmaya değerdir.
çok merak ettiğim ve parasını denkleştirdiğim an alacağım eser, şaheser.

hem tarih, hem aşk, hem de abdülhak hamid varsa eğer, alınmalı, okunmalı, kütüphanenizin en güzel yerinde yerini almalıdır.
(bkz: lüsyen tarhan)
an itibariyle ben burada entry girerken annemin karşı koltukta okuduğu can dündar'ın yazmış olduğu roman
--spoiler--
aşk adeta randevulaştı onlarla.
--spoiler--
cümlesiyle başlayan güzel bir can dündar romanı. güzel derken şimdiye kadar okuduğum kısma göre değerlendiriyorum. okuyucuyu yormayan, sıkmayan bir üslubu var yazar şahsiyetin.

geri kalanı berbat çıkarsa gelir bu entryi düzeltirim. *
fiyatı 28 küsur tl olan kitap...
ülkemizde kitap fiyatları düşmedikçe öğrenciler okuyamaz.
sonra da "okumuyorsunuz" diyorsunuz.
lan o para belki de bir öğrencinin 1 günlük yemeği.
kendisinin de dile getirdiği gib zendost bir kişidir hamid.ama gerçekte alkole düşkünlüğü ve yüksek zekasını kaleminle konuşturan piyesleri şiirleri ile taze ve diri lüsyeni etkiler.harika bir kitap can dündara minnetarız bu eseri bizlerle buluşturduğu için.
prof.dr. inci enginün adlı tarihçinin büyük yardımlarıyla hazırlanmış can dündar romanı. tanımadığımız yönleriyle hatta hiç tanımadığımız abdülhak hamit anlatılır bu kitapta.lezzetli bi söyleşi ile tanıttı kitabını tüyapta,can dündar.
ayrıntılar ilginçti. güzelliğe düşkün bir şairmiş abdülhakhamit. onun için 18 yaşında avrupayı bırakıp istanbul'a taşınan güzeller güzeli lüsyen'in bir gün dişi şişer ve yüzünü gören abdülhak hamit "keşke bu halini görmeseydim" der.40 yaşından büyük hiç sevgilisi ya da karısı olmamımış. bencil, güzelliğe, kadına, şaraba düşkünlüğü ve ölümle ilgili şiirleriyle bilinirmiş.
60 yaşındaki abdülhak hamit tarhan ve 18 yaşındaki belçikalı lüsyen'in aşkını anlatan bir roman olmasının yanında;
--spoiler--
Atatürk, dans etti Lüsyen'le...
Tevfik Fikret ona edebiyat dersi verdi. inönü, evlerinde satranç oynadı.
Nazım Hikmet, sofralarında yemek yedi.
Kimler yok ki, bu belgesel romanın sayfaları arasında: Mehmet Akif'ten Victor Hugo'ya, Damat Ferid'den Oscar Wilde'a, Yahya Kemal'den Hindenburg'a, Necip Fazıl'dan, Karındeşen Jack'e, Abdülmecid'ten Namık Kemal'e, Sultan Reşad'dan Talat Paşa'ya Geçen asrın en ünlü portreleri...
Ve onların arasında bir çağ yangınının tam ortasında yaşanmış inanılmaz bir aşk hikâyesi...
--spoiler--
can dündar'ın yeni kitabının ismi imiş.
--spoiler--
can dündar'ın okurdan büyük ilgi gören belgesel romanında bir çok ünlü isim var... mehmet âkif'ten victor hugo'ya,
damat ferid'den oscar wilde'a, yahya kemal'den hindenburg'a,
necip fazıl'dan, karındeşen jack'e,
sultan abdülmecid'den namık kemal'e,
sultan reşad'dan talat paşa'ya, geçen asrın en ünlü portreleri bu kitapta yer alıyor...
--spoiler--