bugün

antideprasanlar hakkında kelam etmek psikiyatristlerden başkasına düşmez.
Sabah yarım akşam yarım olarak kullandığım ilaç. Daha doğrusu ben 100 mg olanını kullanıyorum. Başlayalı 1 ay oldu. 3 ay sonra doktor kontrolüne gideceğim. Kafasına göre kullananlar varmış. Birisi öğlen 3 tane attım, akşamında çarpıntı yaptı diyor. Ben yarım yarım içtiğim halde dişlerim yerinden çıkacak gibiydi ilk haftalar. Kafanıza göre kullanabileceğiniz bir ilaç değil. Not: Psikolojik hastalıklarda ilgisiz, bilgisiz, devlet doktorlarını tavsiye etmiyorum. En iyi psikiyatr, psikolog kimse onu bulun. Kıyın paraya, verin 300 - 500! Edited: 1-2 ay kullandıktan sonra libidoda ciddi bir düşüş oluyor. Fakat dişteki kasılmalar geçti. Farklı bir yan etki görürsem yazarım. Edited: Çok sık idrara çıkartıyor. Bir sözlük yazarımız lustral kullanmak için doktora 300 TL veremem demiş. O parayı lustral kullanmak için vermeyeceksin. Doğru teşhis konup doğru dozda ilaç alasın diye vereceksin. 2 ayrı makineye bağlandım. 2 farklı test yaptılar. O testler sonucu bu ilacı kullanmaktayım. Ki kullandığım tek ilaçta bu değil. Ayrıca 7-8 aydır tegretol cr 400 kullanıyorum. Devlet psikiyatristleri: Neyin var? - Kendimi kötü hissediyorum. + Anladım, o halde bir lustral bir de tegretol yazıyorum. Şimdi naş ( Kesin anlamıştır) Durumunuz ciddiyse o parayı vereceksiniz! Kendinize değer verin. Sağlığınız önemli.
Lan altı üstü lustral atıyorsun, bunu atmak için 300-500 para verip özele gideceksem benim psikolojim iyice bozulur.

günde 3 tane de atarsın 4 tanede çünkü ilaç bir zaman sonra ilk zamanlarda gösterdiği etkiyi göstermemeye başlıyor, bunun için dozu en fazla spacial olan kadar arttırıp ondan sonra arttırmamak çünkü dibi olmayan bir kuyu gibi sürekli arttırmak istiyorsun dozu.

psikolojiniz bozuk değilken atarsanız yan etkilerini çok yoğun hissedersiniz ama psikolojiniz bozuksa o kadar yoğun hissetmezsiniz

Huzursuz bacak sendromunu tetikler gece bacaklarınızdaki garip huylanma sizi uyutmaz heee bir de boşalmak için kan ter içinde kalırsınınız.
Şimdi ilaçlar kimine iyi kimine kötü gelebilir bu yüzden direkt ilaca yönelik yorum yapmayacağım. Sadece şunu bilin siz duygularınızı kontrol etmek mi, uyuşturmak mı istiyorsunuz? Bence ilaçtan önce lütfen kendinize değer verin. Ve kndinizi "hastayım" diyerekten nitelemeyin. Toplum olarak buna ihtiyacımız var.
bir prozac değildir.
3 haftadır kullanmakta olduğum ilaç. belirli aralıklarla edit yapıp tecrübemi paylaşacağım. öncelikle şikayetlerimden başlayayım;

lise yıllarımda anksiyete bozukluğu tedavisi gördüm. o zamanlar sürekli olarak midem bulandığında sınıfın ya da insanların içerisinde kusacağım ve rezil olacağım gibi bir korkuya kapılıyordum. bu korku nedeniyle sürekli olarak panik ataklar yaşıyordum. bir süre tofranil isimli antidepresanı kullandım. üniversiteye geçtiğim zamanlarda artık bu ilacı kullanmama gerek olmadığını düşünüp kendiliğimden bıraktım. panik ataklarım kesilmedi ama seyrekleşmeye başladı. yıllar içerisinde kayboldu diyebilirim. ancak ben öyle olduğunu sanıyormuşum. normal gibi karşıladığım, başka karakter özelliklerimden kaynaklandığını düşündüğüm her şey aslında (bkz: sosyal anksiyete bozukluğu) belirtisiymiş. nedir peki bunlar efendim?

mesela işim gereği ya da yüksek lisans süreçlerimde çatır çatır sunum yapan bir insanım. sunuma başladım mı 3-4 dakika içerisinde aslan kesilir ve kendine müthiş bir güven duyarak sunumumu yaparım. ancak sunum zamanına gelene kadar neler çekerim bir bilseniz! mesela sunum yapacağım toplantının ertelenmesi için 40 takla atar, bin dua ederim. bu arada bağırsaklarım bozulur. çok sık tuvalete çıkarım. ama dediğim gibi sunum anına geldiğim zaman ne panik ne endişe...

yolculuğa çıkacağım zaman şehirler arası otobüsü hiç kullanamam mesela. ya uçakla gideceğim ya da kendi aracımla. çünkü otobüsle gidersem eğer tuvaletim gelmesi anında otobüsü durduramam. çok afedersiniz altıma yapmaktan korkarım. bu da bende müthiş bir kaygı yapar. akabinde panik atak gelir. otobüse öyle ya da böyle binersem de mutlaka bağırsaklarım bozulur. kendi aracımla giderken de evden çıkmadan önce 50 defa tuvalete giderim. çok kaygılı bir şekilde evden çıkarım. sanki benzinliklerde tuvalet imkanım olmayacakmış gibi davranırım.

arkadaşlarımla dışarıya çıkacaksam hep tuvaleti olan ve rahat tuvalet imkanı olan mekanları tercih ederim. bu yüzden yat gezileri v.s benim için yine kabustur.

ancak yukarıda saydığım aksiyonlara zorla ya da dişimi sıkarak katılsam belli bir süre sonra kaygım üzerimdem gider. saatlerce tuvalet ihtiyacım olmadığı bile olur. yani olay tamamen benim endişelenmemden ibarettir.

diğer bir problem ise otorite karşısındaki çekingenliğim. şirkette yöneticilerime karşı haklı bile olsam hakkımı pek savunamam. bir şey talep edeceğim zaman rahat konuşamam. vücudumdan ter boşanır. departman toplantılarına gireceğimiz zaman ekip önünde hesap vereceğim korkusu bende ciddi endişe oluşturur. bazen kendimden emin olduğum işlerde bile kendimi ifade edemediğim için fırça yemişliğim olur. sosyal hayat içerisinde de haksızlıklara karşı çok duramam. aldığım ürünü iade etmek, hesaba itiraz etmek, hizmet ilgisizliğine karşı gelmek gibi şeyler bana çok uzaktır. çoğu zaman efendi, uyumlu v.s gibi algılansam da aslında bu tamamen pasif bir karakter özelliği.

bir başka problem ise "erken boşalma" 6 yıldır evliyim ve hem evlilik öncesi hem de evlilikten sonra sürekli erken boşalıyordum. zaman zaman da sertleşme sorunu yaşıyordum.

bir de oturduğum ya da uzandığım yerde sürekli olarak bacaklarımı salllıyorum. çevremdeki insanlar bu bacak sallama özelliğimden oldukça rahatsız ve zaman zaman uyarıyorlar.

bu şikayetlerimin yanı sıra genel olarak kendinden pek hoşnut olmayan, kolay kolay hayır diyemeyen, insanları kırmamak için kendinden ödün veren, sürekli hata yaptığını düşünen, çok sık aralıklarla iş telefonunu kontrol eden, yöneticisi telefonda arayınca eli ayağına dolanan bir insanım.

tüm bu şikayetlerle bir uzman psikiyatristin kapısını çaldım. şikayetlerimi dinledikten sonra bana 50 mg lustral yazdı. ilk 8 gün çentikli tabletin yarısını içtim. 9. gün itibariyle tümünü almaya başladım. şimdi ise ilaca başlayalı tamı tamına 3. hafta doldu.

öncelikle çok tartışılan yan etkiler ile başlayalım;

anladığım kadarıyla yan etkiler kişiden kişiye ciddi anlamda değişiyor. burada okuduğum yan etkiler ilaca başlamadan önce beni endişelendirmişti. mide problemi ya da baş ağrıması kesinlikle yaşamadım.

zaman zaman (özellikle sabah saatlerinde) bulanık görme gibi bir sorun yaşadım. ancak bu ilk 2 hafta devam etti. 3. hafta itibariyle böyle bir sorun yok.

ilaca başladığımdan beri bir miktar unutkanlık yaşıyorum. ama öyle sürekli her şeyi unutuyorum diye bir durum söz konusu değil. ufak tefek detayları unuttuğum oluyor. sabahları arabayı nereye park ettiğimi hatırlamak için kendimi biraz zorlamam gerekiyor. sitede oturduğum için allahtan çok zor olmuyor.

uyku konusunda bir sıkıntı yaşamadım. gün içerisinde gayet enerjik ve oradan oraya koşturan bir insanım. bu özelliğim devam ediyor. ancak gece uykularım çok sık bölünüyor. özellikle son zamanlarda kızımın grip olması ile birlikte gece çok fazla uyanmaya başladım. uykuya tekrar geçmek çok zor olmuyor. hafta içi zaten erken uyanan bir insanım. aynı düzenim devam ediyor. hafta sonu da erken uyanmaya ve uyanmakla kalmayıp çok hızlı ayılmaya başladım. hatta hafta sonu erken uyandığım için büyük bir enerji ile kalkıp eşime ve kızıma kahvaltı hazırladım. benden ilk kez böyle bir şey görmeleri onları şaşırttı açıkçası.

gelelim en yaygın yan etkisine. yukarıda da söylediğim gibi erken boşalan bir insanım. ilacı almaya başladığım günün ertesi günü itibariyle hemen bu yan etkiyi göstermeye başladı. ilacı aldığım ilk hafta ilişkim 15 dk kadar sürdü. ikinci haftasında yarım saate çıktı. ben bitiyorum o bitmiyor :-) bu anlamda ilaçtan çok mutluyum.

3-4 gündür grip ile uğraşıyorum. bu süreçte sertleşme sorunu yaşamaya başladım. bu kadar gündür bir kere bile sertleşme yaşamadım. lustral'in meşhur yan etkisinden mi kaynaklıdır yoksa grip nedeniyle kullandığım ilaçlardan mıdır bilmiyorum. grip geçtikten sonra bu konudaki durumu paylaşacağım sizlerle. eğer lustral nedeniyle ise gelecek hafta randevumda doktoruma bu konuyu anlatacağım.

şimdi gelelim yukarıda saydığım sorunlara göre olumlu etkilerine;

yapmam gereken bir sunum var. ilaca başladığım günden beri yönetim kuruluna bu sunumu yapmak için çabalıyorum. ben randevu peşinde koşuyorum. her seferinde sunum toplantısı erteleniyor :-) ama ben bir an önce yapmak için can atıyorum.

şu sıralar bir yolculuk düşüncem yok. ancak arkadaşlarımla dışarıya çıktım, maça gittim, gezdim tozdum. tuvalet ihtiyacı ile ilgili hiçbir şekilde kaygım kalmadı. yaz gelmeden yolculuk kısmını deneyimleyemeyeceğim. o sebeple o konuda bir şey diyemem.

yöneticime karşı daha rahat ve özgüvenliyim. ciddi bir talepte bulunmadım ya da tartışmaya girmedim ama genel konularda yanına daha rahat gidip görüşebiliyorum. yönetim kurulu üyeleri ile de rahat iletişim kuruyorum. bu konuda kendime bir güven geldi. departman toplantılarından da çekinmiyorum artık. zamanla daha iyi bir noktaya geleceğimi düşünüyorum bu konuda.

erken boşalma konusundan yukarıda bahsettim zaten. ilk 2 hafta itibariyle oldukça mutluydum bu konudan. sertleşme probleminin takibi sonrasında umarım aynı iyilikte devam edeceğim.

henüz olumlu etki görmediğim nokta; bacak sallama. ne yazık ki 1 gram dahi eksilmedi. aynı şekilde devam ediyor. doktorum kontrol sırasında ilacın 1. ayı itibariyle bu konuda değişiklik olmazsa doz artımı ya da ek ilaç yöntemine gidebileceğimizi söyledi.

gelecek günlerde hafta hafta gelişmeleri yazacağım.

edit - 1: kendimde dikkat ettiğim bir konuyu dün yazmayı unutmuşum. uzun yıllardır sakal bırakmaya çalışırım. çevrenin "yakışmadı" yorumlarından sonra da sakalımı keserim. 2 haftadır sakallıyım. çevreden "yakışmadı" diyenler olmasına rağmen inatla kesmedim. çevrenin yorumları çok etkilemedi beni. kendime yakıştığını hissettiğim şeyi yapmaya devam ediyorum. bu arada "yakıştı" diyenlerin sayısı da niyeyse arttı :-)

edit - 2: dün akşam itibariyle sertleşme probleminde biraz gelişme var. sanırım gripten kaynaklı bir isteksizlik söz konusuydu. yavaş yavaş düzeliyor gibi.

edit - 3: sertleşme sorunu ciddi seviyeye ulaştı. bu hafta içi doktor randevum var. bu konuyu mutlaka danışacağım.

edit - 4: hayatımda ilk kez bir grip 10 gün sürdü. daha da devam edecek gibi. ilacın yan etkilerinden biri olabilir.

edit - 5: doktor sertleşme sorununun olması ve bacak sallama probleminin geçmemiş olması nedeniyle ilaç değişikliğine gitti. bundan sonraki süreçte (bkz: paxera) başlığı altında paylaşıma devam edeceğim. bu arada paxera'ya bu sabah başladım ama dün gece sertleşme sorunu sıfırdı. hatta her zamanki halimden çok daha sert bir durumdayım. sanırım placebo etkisi buna deniyor :-)

edit - 6: paxera kullanmaya başladığım 12. günde ilacın bitmesini beklemeden tekrar doktoruma kontrole gittim. çünkü erken boşalma sorunu başta olmak üzere birçok sorun tekrar ortaya çıktı. yani paxera beni ilaç kullanmaya başladaman önceki halime geri götürdü. lustral kullanımımın 30. gününde kendi doktorum rahatsız olduğu için geçici olarak başka bir doktor bakmıştı. sertleşme problemi yan etkisi nedeniyle ilaç değişikliği yapmıştı. asıl doktorum bugün bu değişikliği duyduğunda kızdı. tekrar lustral günlerimize geri dönüyoruz. yarın itibariyle tekrar lustral ile tedaviye devam ediyoru. yine editlerle paylaşıma devam...

edit - 7: ilaç değişimi çok sarsıcı oldu. sizlere tavsiyem eğer doz artımı ya da daha etkili bir ilaca geçiş yoksa başladığınız ilaçta devam etmek için ısrarcı olun. lustral'e yeniden başladığım ilk 1 hafta içerisinde ishal, aşırı bulanık görme, ağzım yırtılacakmış gibi esneme gibi yan etkiler fazlasıyla oldu. daha önce lustral'e başladığım ilk günlerde bu etkiler bu kadar yüksek olmamıştı. dediğim gibi ilaç geçişleri beni sarstı. ancak lustral kullanmamla biten ve paxera'ya geçişim sonrasında yeniden ortaya çıkan sebepsiz baş ağrılarım tekrar lustral'e geçmem ile birlikte kayboldu. bacak sallama alışkanlığım devam ediyor ama eskisi kadar şiddetli değil. sanırım zamanla bu ortadan kalkacaktır. ilacın etkileri iş hayatıma olumlu yansıdı. müthiş bir motivasyona sahibim. her işimi yöneticimin odasına pat diye girerek hızlı hızlı hallediyorum. bütün gün yorulmadan çalışıyorum. hayata bakışımda ciddi bir değişiklik söz konusu. dışarıdan iş alıp, insanları bir araya getirip birlikte iş yapmalarını sağlayıp ekstra para kazanmaya başladım. yıllardır ödediğim borçlarımı bir anda sıfırladım. adeta hayatıma mucize gibi dokundu. zaman zaman patavatsızlıklarım oluyor. karşı tarafı kırıyorum ama sonuçta kendi yararıma bir yanıt vermiş oluyorum. şu anda her şey güzel görünüyor.

edit - 8: eğer tam bir makine olmak istemiyorsanız bu ilaçtan uzak durun arkadaşlar :-) bunu olumlu ya da olumsuz yorumlamak sizin elinizde. benim açımdan müthiş olumlu. ilaca başlayalı 2 ayı biraz geçti sanırım. tam bir iş makinesine dönüştüm. durmaksızın bir iş yapma isteği. yaptığım işten ekstra keyif alma hali. sabah olsun işe gideyim de şu iş listemden şunları şunları eriteyim. boş kaldığımda kendime bir iş bulayım. üreteyim. daha da boş kalırsam mesleki birkaç tane online eğitim patlatayım. akşam eve geldiğimde işim varsa bilgisayarı açıp devam edeyim. yoksa bir şeyler okuyayım. boş durmamak lazım. daha büyük sorumluluklar almak için neler yapayım? nerede fırsat var? ekstradan para kazanabileceğim ne yollar var? (üstelik hayatımda ilk kez maaşım dışında ekstra para kazanmaya başladım). inanılmaz bir makineye dönüşüyorsunuz arkadaşlar. bunların haricinde hayatta her şey çok güzel. ben ömrümün hiçbir döneminde bu kadar mutlu yaşamamıştım. verseler ülkeyi yöneteceğim ve yorulmak bilmeyeceğim. etrafımdaki uyuşuk insanlar bana çok batmaya başladı. ne o öyle mayışık halde yatmalar falan :-) yan etki olarak ağzım yırtılıncaya kadar esneme devam ediyor. onun haricinde bir yan etkisi yok.
Unutkanlığa yol açıyorsa hemen kullanmam gereken ilaç.

Şaka bir yana kendimi ne zaman depresif hissetsem açıp buradan kullananların yorumlarını okuyorum, ben de alıcam yaa baksana herkes nasıl rahatlamış diyorum. Sabah uyanınca sen halledersin ya ilaca gerek yok diyip kendimi yormaya devam ediyorum. Bakalım daha ne kadar sürecek.
Onkolojik tedavi gören anne kişisine, teşhis konduğu andan itibaren verilen antidepresandır.

Moralini yüksek tutması, etliye sütlüye kafasını takmadan, kendine ve şifa bulmaya odaklanması açısından bence de gerekliydi.

iyi ki verilmiş ve annem iyi ki kullanmış, kullanmaya devam ediyor.
Çok daha rahat, çok daha pozitif, daha ne isteriz ki?
Arkadaşlar dün doktorum bu ilaçla tedaviyi uygun gördü ve bugün ilacı aldım. Seyrek yan etkilerinde (1000 hastanın birinden az) KANSER olduğunu gördüm ve kullanamıyorum şu an. Ne yapacağımı bilmiyorum. Gerçekten kötü durumdayım tedaviye ihtiyacım var ve tedaviye başlayamıyorum. Böyle bir şey yaşayan veya gören bilen var mı lütfen mesajlarınızı bekliyorum.
Bir xanax değildir kral. Yardır gitsin korkma. Korkanın çocuğu olmazmış.
üç gün önce kullanmaya başladığım ilaç. kullanmaya başladığım gün kendimi sarhoş gibi hissetmiştim. son zamanlarda dişlerimi sıkmam haricinde ve sabahları daha dinç uyanmam haricinde bir etkisini görmedim zamanla editleyeceğim.

16. gün editi
her zaman sabahları alıyorum böylece uykuma etkisi olmuyor. çünkü ilaç gerçekten uyumak konusunda zorlanmanızı sağlıyor. ayrıca dün gece dişlerimi aşırı sıktığımı farkettim. sosylallik açısından çok rahat bir insan olmaya başladım. eskiden insanların hareketlerim karşısında düşüncelerini kafama çok takardım. şuan umrumda olmuyor. son bir kaç gündür beni daha mutlu bir insan yaptı diyebilirim. tek kötü yanı gerçekten istemsizce dişlerinizi sıktığınızı farketmeniz.

Edit bilmem kaç: bu ilaç bir harika dostum..
Bir kaç tanıdığımın erken boşalmayı önleme amacı ile kullandığı antidepresan.
Bir ara uyku problemlerim için kullanmıştım. Ama şimdi anlıyorum ki hep gençliktenmiş o dertler. yaşlandıkça uyuyarak sakinleşiyorsun.
6 ay kulandım 3 ay sonra bıraktım şimdi geri başladım.100 mg ile direk başlamıştım çenedeki kasıntı mide bulanması titreme tarzı şeyler gayet normal.etkisi genelde 1 hafta sürer.mükemmel iştah keser.ve geç boşalmanızı sağlar.ama sonucu gayet iyidir.öfkenizi alır götürür.benim ezberleme gücümü çok geliştirdi.
Uzun bir aradan sonra tebessüm ederek entry girmeme sebep olmuş baş belası. Maalesef bir süre daha birlikteyiz. Boğaz kuruluğu ve diş sıkma yan etkileri dışında negatif etkileri yok. Hafif miktarda menapozlu teyzeler gibi ateş basması yaptı. ilk kez baldırlarımda kasıntılar yaptı. Sanki takımdan ayrı 25 km koşmuşum. iyi başladık, toparla bizi gözünü seveyim.
Antidepresan.
Çocukken annemin ilaçlarını hazırlardım. Şundan yarım bundan tam gibi. isimlerini anlamadığım için paket renkleriyle ilaç renklerini söylerlerdi.
Paket lacivertti. Hap beyaz.
Panik atak veya anksiyete tedavilerinde kullanılan ilaç. Dozuna göre değişmekle birlikte Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi yüksek. Umursamamalara sebep olur ve bundan dolayı içsel çekişmelere, beyinde yazılan negatif senaryolara ket vurur;
bunlar da tabii panik atak ve anksiyete için önemli besinlerdi.
Alkol ile birlikte alınmaması gereken ilaç.
aynı fiyata satılan meditasyon kitaplarının daha başarılı olduğu tırt ilaç.
eşimin kullandığı ilaçtır. bulan yada icat eden, üreten herkese minnettarım. seratonin geri alım inhibitörü, insan beyninde bulunan serotonin hormonunu arttırmak, salgılanan serotonin serbest dolaşmasına izin veren, kisiye mutluluk hormonu salgılamasını yükseltmek maksatlı kullanılan, birilaçtır.

pfizer firması tararafından üretilip 50 mg (tb) ve 100 mg (cp) piyasa sunulan mucize ilaçtır. başlıca kullanılan psikolojik rahatsızlıklar; aşırı depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete bozukluğu falandır. yüksek düzeyli bir ilaçtır. bunun daha üstü zanaxtır gibi geliyor bana.
Türkiyede en çok kullanılan, en hafif antidepresan. Toplumda %20 gibi yaygın bir sıklıkta görülen anksiyetenin, hafif ve orta şiddetli vakalarında ilk önerilen ilaçtır.
hiç işe yaramayan kimyasal madde.