1. 20.
  "din sonsuzluğun bilinçte yerleşmesidir, yani bilincin sonsuzluğudur. tanrı, insanın iç aleminin dışarıya vurmuş şeklidir." diyerek dinsiz olduğunu söyleyenlere güzel bir cevap vermiş, hegel'den ders almış alman filozof, marx'çılar tarafından çoğu fikrinin benimsendiği görülür.
  ... lisa simpson un inci kolyesi
 2. 19.
  "Tanrı içsel doğanın kendini gösteriş biçimidir, insanın kendini ifade etmesidir."
  -Ludwig Feuerbac
  ... kara bayrak
 3. 18.
  Ahlakın temeli ne zaman ilahiyata dayandırılırsa, halklar ne zaman ilahi otoriteye bağımlı hale getirilirse, en ahlaksızca, en adaletsiz, en kepaze şeyleri mazur gösterip yaygınlaştırmanın yolu açılmış demektir.

  Ludwig Feuerbach
  ... kara bayrak
 4. 17.
  "din, insani arzuların beklentilerin yansıtılması tasarımıdır" diyerek kendi fitilini ateşleyip bende de merak uyandırmıştır. seveceğim umarım.
  ... cliens
 5. 16.
  ''Ahlakın temeli ne zaman ilahiyata dayandırılırsa, halklar ne zaman ilahi otoriteye bağımlı hale getirilirse, en ahlaksızca, en adaletsiz, en kepaze şeyleri mazur gösterip yaygınlaştırmanın yolu açılmış demektir” sözüyle bugünün türkiye'sini tabir etmiş sanki.

  sözden yola çıkarak kısa bir makale: http://blog.radikal.com.t...-ve-gerileme-donemi-11721
  1 ... modern mesiah
 6. 15.
  --spoiler--
  Ne kadar çok iyi kitapla tanışırsan, birlikte olmaktan zevk aldığın kişilerin sayısı o kadar azalacaktır. *
  --spoiler--
  ... burju
 7. 14.
  (bkz: der mensch ist was er isst)
  1 ... stalker
 8. 13.
  "Hiç birşey olmamak ve hiç birşeyi sevmemek, aynı şeylerdir" SÖZÜNÜN SAHiBi.
  ... nadya komanaci biricid bardo
 9. 12.
  hegel'e doktora tezini sunarken: "senin yarım bıraktığın şeyi yaptım." der.* hegel'deki dizge ve varlık anlayışındaki soruna karşı hegelci dizgeyi benimsemeden hegelci diyalektiği nasıl kullanabilirizin cevabını ortaya koyar hıristiyanlığın özü'nde. (marx'ın da feuerbach'ın yöntemini kullandığını belirtmekte fayda var.)
  ... diablerie
 10. 11.
  (bkz: thesen über feuerbach)
  ... maxinator