bugün

Kadir mısıroğlu'nun mevzuyu belgeleriyle açıkladığı üç ciltlik kitabıdır.
abdülhamit haininin ülkeyi satışından sonra vatanı mustafa kemalin kurtarmasını sindiremeyen bir avuç din tüccarının attığı boktur lozana bok atmak.
hezimet demek yanlıştır . çok daha iyi bi anlaşma yapılabilirdi. nüfüsünün yüzde 70 müslüman ve türk olan trakya elden gitmiştir. şuan bile çokça türk bulunan ırak ve suriye gitmiştir. ama birgün tekrar alınıcaktır.
sevres ile kıyaslanarak cevabı rahatlıkla bulunabilecek soru.

şimdi efendim sevres'in biz sadece savaşla ilgili maddelerini biliriz. bir de savaşla ilgisi olmayan kimi maddeleri vardır. işte hayat kadınlarına şu düzenleme, aşılama ile ilgili şunlar şunlar yapılacak vs gibi. sanırsın osmanlı'ya medeniyet getirmişler gibi bir hava vardır sevres'te. üşenmeyiniz ve internetten bulup okuyunuz. hatta onu bile yapmayınız işte sevres şu:

http://wwi.lib.byu.edu/in...ction_i,_articles_1_-_260
http://wwi.lib.byu.edu/in...i,_and_articles_261_-_433

lausanne da bu

http://www2.mfa.gr/nr/rdo.../1923_lausanne_treaty.doc

bu arada bir dipnot olarak sevres metninde ülke adı olarak osmanlı değil türkiye geçtiğini de hatırlatayım. sonra türkiye ismi atatürkle geldi falan diyenler çıkabiliyor.
kurşun bile atmadan boğazları trakyayı antalayayı aldığımıza göre epey büyük zaferdir. binlerce mehmetciğin savaşmasına gerek kalmamıştır.
sonra kapütülasyonlar kalkmış. mesela franszıların idaresindeli merkez bankasının statüsü için çok uğraşılmış ama 1929 da merkez bankamızı kurmayı engeleyememişlerdir.
kurşun atmadan, boğazları, trakya'yı ve hatta uğuruna haçlı seferleri yaptıkları istanbul'u aldığımıza inandığımız müddetçe büyük bir zaferdir.

Empati yapalım, istanbul'u yüzyıllar sonra almışsınız ve yunan'ı yendik diye ingilizler istanbulu bize verecekler. Sende buna inandın.
kitabı okuyanlardan yüzde doksan dokuzu, lozan'ın hezimet olduğunu anlayacaktır.
bu düşünceye ulaşırken yazarın görüşünün ne olduğunun ulaşılan fikre zerre etkisi yoktur.
her şey çok açık çünkü.
Kemal kara'nın lise tarih kitaplarında zafer diye nakledilen lakin zannedersem Kemal karanın olayı yanlış anlamasıyla tee! buraya kadar bir başlık olmuş bir cümledir.
yokluklar içinde bir savaştan çıkmışsınız, neredeyse dişinizle tırnağınızla elde avuçta yokken savaşı kazanmışsınız. bir topyekün saldırıya karşı ne kadar durabileceğiniz ise soru işareti halinde. ne yapılabilirdi ki? nereye kadar direnebilirdik. olayları olduğu zamana ve şartlara göre değerlendirmek gerekir. bu açıdan lozan anlaşması o dönem için bir kazanç olarak görülebilir.
Sike surulecek akli olmayan insanlarin soracagi soru.

Eh ulan yezitler... su adama yaptiginiz nankorluk, itibarsizlastirma kadar sanayi devrimine kafa yorsaydiniz simdi zaten osmanli imparatorlugu oldugu gibi yerindeydi.

Lan koca imparatorlugu mustafa kemal mi batirdi?

Topragina girip anani avradini yanindan alacak adamlarin karsisina dikilen, hayirdir diyen adamin yaptigi zafer miymis, hezimet mi?

Sana gore hezimet, bana gore zafer.

Kafaya fes takmakla osmanlici olunmuyor. Cik da imparatorlugun nasil yedirildigini anlat, kimlerin yagmaladigini anlat, ahlaki cokuntuyu, siyasi basibozuklugu anlat.

Bu ulkeye ingilizi fransizi kimin soktugunu anlat.

Yapabilir misin? Yapamazsin.

Yer mi lan gercekleri konusmak? Konusmazsin degil mi? Cunku gercekleri konusursan hacidan hocadan para gelmiyor, kitaplarin satmiyor, cahili yakalayamiyorsun.

Yahu hadi beni yormayin kafanizi calistirin...

Osmanli'yi kim bu hale getirdi kim, siz onu anlatin evvela. Birakin 21.yy'da imparatorluk kurmaya calismayi. Millet'in takim elbiseyle dolastigi yerde ayi postu satmaya calismayin.

Tanim: anca saflarin, kenar mahalle entelektuellerinin, cay bahcesi aydinlarinin okuyacagi "kitap".
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.