1. 1.
  levent bulut'un lozan'la ilgili yaşanan akıl tutulmasını gözler önüne seren yazan yazısı.

  http://www.gunboyugazetes...akil-tutulmasi-1041yy.htm

  --spoiler--
  Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Lozan'da güncellemeye ihtiyaçlar var." sözleri için hatırlarsanız "Lozan Anlaşması'nın reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz." demişti.
  Lozan'da anlaşılmayan incelikler bulunduğunu savunan Erdoğan ise örnek olarak Batı Trakya'daki Müslümanların baş müftülerini hâlâ seçemediğini belirterek, "Nasıl oluyor da Lozan Anlaşması'nın uygulamada olduğunu söylüyoruz. Demek ki Lozan uygulamada değil." diye yanıt vermişti. Bu tartışmayı o zaman yazacaktım; lâkin bu konu benim sinirlerimi bozuyor... Bırakın cephede vatan için savaşmayı, ömrü hayatı boyunca 10 kitap okumamış, geçim savaşı vermemiş akademisyen, yazar, gazeteci partizanların, savaşlardan bitap düşmüş bir milletin, viran olmuş bir ülkenin, kuruluş tapusunu tartışması sinirlerimi bozuyor...
  Önce şunu söyleyeyim: R. T. Erdoğan'ın Müslümanların, Lozan'dan doğan hakları olan müftü seçememelerini dile getirmesi son derece doğru. Fakat Yunanistan'ın Ege Adaları'nı işgal edip silahlandırmasına hiç değinmedi. Üstelik güncelleme derken neyi kastettiğini; hangi maddelerin, neden güncellemeye ihtiyacı olduğunu da söylemedi.
  ***
  Erdoğan'ın, "Güncellemesi gerekir." diye verdiği örnekten yola çıkarsak, merak ettiğim nokta şu:
  Eğer Batı Trakya'daki Müslümanlar, ortada bir uluslararası anlaşma olmasına rağmen müftülerini seçemiyorlarsa, "Güncelleyelim" dediği antlaşmaya ne yazacaklar?
  Müslümanlar müftülerini seçebilir mi?
  Öyleyse hâlihazırda zaten yazılmışı yok mu?
  Peki, bir anlaşmaya uyulmuyorsa nasıl güncellenebilir?
  "Türkiye olarak kıta sahanlığımızdan vazgeçiyoruz, işgal ettiğiniz Ege Adaları'nı da size veriyoruz." sözü karşılığında müftülük seçimleri yapılsın, diyemeyeceğimize göre...
  Eeee?...
  Erdoğan'ın "Güncelleştirilmesi gerek." derken hangi maddeleri ve neyi kastettiğini bilen var mı?
  ***
  Lozan'la ilgili bugüne kadar çok şey yazıldı, söylendi. AB'ye göre, Lozan'ın modası geçmiş. ABD'ye göre ise BOP ile değişecek. AKP'nin "Kürt açılımı" sırasında, meydanlarda mektubu okunan Öcalan'a göre ise, Lozan "Kürt sorunu" önünde en büyük engel ve güncellenmesi gerek. AKP'nin kongresinde "Seninle gurur duyuyoruz." denilen "kardeş" Barzani'ye göre ise, Lozan'dan beri devlet kuramıyorlar. Kimilerine göre de neymiş, Lozan'ın geçerliliği 2023'de sona eriyormuş. Sanki, bedeli canla ödenen Lozan'da, ülkeyi, 100 yıllığına "kur-işlet-devret" ile satın aldık!
  ***
  Hadi her şeyi geçtik... Diyelim ki, güncelleme olacak. iyi de kardeşim Türkiye antlaşmayı Birleşik Krallık, Fransa, italya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya ile imzaladı. Yunanistan'la baş başa verip neyi güncelleyebileceksin? Olsa olsa sadece Lozan'da muallak kalan yerler var dediğiniz maddeler için, farklı bir anlaşma yapabilirsiniz.
  Ülkeyi yönetenlerin ne yazık ki, tutarlı bir dış politikaları olmadığı gibi tutarlı bir devlet görüşleri de yok.
  Devlet adamları ve devlet kurumları bütün ihtimalleri düşünmek zorunda değil midir? Yeri geliyor "Lozan'ı bize zafer olarak yutturdular.", yeri geliyor "Lozan bu ülkenin tapusudur." diyorlar.
  Maalesef Türk devleti, tarihinin hiçbir döneminde devlet geleneğinden, devlet ciddiyetinden bu kadar uzak kalmamış, Türk milleti ise bu kadar akıl tutulması yaşamamıştır.

  --spoiler--
  1 ... heroo