1. 1.
  siyaha beyaz demek ile eş değer bir hadisedir. ama ideolojiler her şeyin önüne geçebilir.
  -6 ... rebel12
 2. 2.
  osmanlı hükümetinin birkaç asırdır lozana eşdeğer bir askeri ve siyasi başarısının olmadığını göz önüne alırsak; lozan şartlara göre bir mücevherdir, kutsal metindir.
  3 -1 ... nardaninciler
 3. 3.
  tüm marmara ve ege yunan işgali akdeniz toprakları italyan işgali güney doğu anadolu fransız işgali altındayken bugün ki yurdu (hatay sonradan) işgal kuvvetlerine bizim olduğunu kabul ettirdiğimiz bir antlaşma tabiki de zafer antlaşmasıdır. köylü ak partili orospu evlatlarına dert olmuştur. hala gizli maddeleri olduğunu zannediyor beyinsiz orospu çocukları.

  edit: musul kerkük diyor aptal orospu evladı. hicaz-yemen cephesi taaa ebesinin amında iken dizilerden sağdan soldan duyma laflarla musul-kerkük diyor. ulan orospu evladı rumeliyi de bugün arapların olduğu topraklarıda osmanlı kaybetti. yeni kurulan türk cumhuriyeti değil. maraş urfa dediğin yerlerde kaybedilmişti zaten. misak-i milli sınırları içine alınmasaydı biri ırağın biri suriyenin toprağıydı eyy bilgisiz aptal orospu çocuğu. algını algoritmasını siktiğimin ak parti seçmeni.
  2 -1 ... barbieselim
 4. 4.
  alın size kanıt haha

  savaşdan galip çıkmamıza karşın hezimete uğradığımız anntlaşma

  -adaları teslim ettik
  -osmanlıdan kalan borçlarımızı ödediğimiz( savaşda ülkemize verilen zarardan dolayı borçlardan mahsup edilebilirdi) oysa borçarın ödenmesine karar verildi ve akabinden en son borcumuzu turgut özal zamanda ödenip kapandı. kemalistler bu borlçarın osmanlıdan kopan ülkelere paylaştırıldı için bunu artı olarak görüyor ama borcun çoğunu yine biz ödedik.
  -lozan boğazlar sözleşmesi üç ilkeye dayanıyordu.
  1. boğazların askersiz hale getirilmesi
  2. boğazlarda gemilerin geçişi kontrol etmek ve bu geçişleri milletler cemiyeti’ne bilgi vermekle yetkili bir boğazlar komisyonu’nun kurulması,
  3. askeri bakımdan türkiye için tehlike teşkil edecek bir duruma engel olmak üzere, milletler cemiyeti’nin, özellikle ingiltere, fransa, italya ve japonya’nın garantisi sağlanması,
  4. ırak kerkük mısır süleymaniye toprakları üzerindeki hakimiyitemizi kaybettik ve ingiltere bu antlaşma sonucunda bölgede hakim duruma geldi. şeyh sait isyanı ile de bu topraklar verildi.
  - hatay göz göre göre fransaya bırakıldı.
  _ kıbrıstaki egemenlik hakkımızı kaybettik ve bu bölge bütünüyle rumlara yani yunanlara bırakıldı.
  - en önemlisi ise ingilizlere hilafeti kaldırılma sözü verildi. ingiltere de islam dünyasının tekrardan bir araya gelememisden istifade edip musul kerkükü topraklarına bağladı.

  ama kemalistlere sorsan diplomasiyle masada kazandığımız bir antlaşma. işte bir kemaliste lozanın aslında hezimet olduğunu anlatmak deveye hendek atlatmakdan daha zor bir olaydır. neyse boşverin bunu verin izmir marşını atam perişanız atammmmm.
  -5 ... rebel12
 5. 5.
  2 kazanacakken 10 kazanmak başarı değildir de nedir?

  Neden 20 değil de 10 diye eleştiriyorlar bunlar bu sefer de. Osmanlı'nın yaptığı anlaşmaya göre ülke işgal ediliyor bize 3-5 şehir kalıyor perişan oluyoruz bu başarı.

  Ülkeyi bütün halinde korumak başarısızlık.

  Çomar olmak olaylara böyle bakmayı gerektirir. Çünkü bir çomar için cumhuriyet tarihinde yapılan her şey kötüdür Osmanlı ise cicidir.

  Cumhuriyet kurulunca mahkemelerde insanlar asılmıştır ama Osmanlı'da kafasına göre insanların kellesini uçurma istediğini sürgüne yollama gibi cici cici uygulamalar vardır

  Çomarlıkta bugün.
  2 ... keyf kahyasi
 6. 6.
  Uzun uzun yazacaktım da boş ver dedim.

  Daha ayastefanos mütarekesini(rus komutanın "sarayın ışıklarını görüyorum, gidip alayım mı" dediği) ve devamındaki berlin antlaşmasını, bu müzakerelerdeki ingiliz rolünü, abdülhamid'in ingiliz desteği karşısında kıbrıs'ı onlara vermesini ve rusların akdeniz'e inmemesi için boğazların ortak korumaya alındığını falan bilmeyen adamdan hayır mı gelir? Gelmez.

  Tartışmaya lüzum yok.
  1 ... odysseus