1. 1.
  lozanı bbc den öğrenen kemalist

  Ön açıklama ;Resim ingiliz heyeti değil arkadaşlar her ne kadar o zaman öyle görünmese de bu heyet Türk heyeti kılık kıyafet nedeniyle belki karıştıran olabilir diye açıklama yapma gereği duydum

  Lozanın bilmeyen
  Bilgisiz kemalistir. Lozanı bir kere bile okumamıştır

  En başta lozanın güncellenmesini isteyen Türkiye

  Lozanın muhafaza edilmesini isteyen Yunanistan

  Türkiye, son dönemde Lozan Antlaşması'nın güncellenmesi gerektiğini savunuyor.

  Bu talapler özellikle Yunanistan tarafından tepkiyle karşılanıyor. Yunanistan, Lozan'da yapılabilecek bir güncellemenin egemenlik hakları ve sınırlarla ilgili mevcut statükoyu bozmasından endişe ediyor.

  Bu durum bile savaşı kaybeden(!) Yunanistan'ın Lozanda daha avantajlı olduğunu göstermeye yeter

  Gene kozanın son maddesi bu antlaşmanın sonsuza kadar geçerli olduğu yönündedir. Yani Lozan sonsuza kadar geçerli bir anlaşma acaba dünyanın tarihinde sonsuza kadar geçerliliği olan başka bir anlaşma var mıdır ?

  Yine Allah kimseyi cehil etmesin bu kemalistler 12 adanın Lozanda verilmediğini iddia eder

  Buyurun BBC aynen ne diyor

  Lozan'ın bir diğer önemli sonucu da Ege Denizi ve buradaki adaların aidiyeti ile ilgili yapılan düzenlemeler oldu. Türkiye, aralarında Midilli, Sakız ve Sisam'ın da olduğu bazı adaları Yunanistan'a veren 1913 tarihli antlaşmaları kabul etti ve 12 ada üzerindeki haklarından da feragat etti. Bununla birlikte Bozcaada ve Gökçeada'nın kontrolü Türkiye'ye

  Peki BBC yalan mı söylüyor

  Lozanın 15-16. Maddesi

  Madde 15 —Türkiye aşağıda sayılan Adalar üzerindeki tüm hak ve senetlerinden italya
  yararına feragat eder:

  Bugün italya'nın işgali altında bulunan Astampalya (Astropalia), Kodoş
  (Rhodes), Kalki (Calki), Skarpanto, Kazos (Casso), Piskopis (Tilos), Misiros (Misyros),
  Kalimnos (Kalymnos), Lcros, Patmos, Lipsos (Lipso), Sombeki (Simi) ve Istanköy (Koş)
  Adaları ile bunlara bağlı olan adacıklar ve Meis (Castellorizo) Adası (2 numaralı haritaya
  bakılması).

  Madde 16 — Türkiye işbu Andlaşmada belirlenen sınırları dışındaki tüm topraklar ile bu topraklardan olup gene bu Andlaşma ile üzerinde kendi egemenlik hakkı tanınmış bulunanlar dışındaki Adalarda —ki bu toprak ve Adaların geleceği ilgililerce saptanmış ya da saptanacaktır- her ne nitelikte olursa olsun, sahip olduğu tüm hak ve senetlerden feragat ettiğini açıklar.

  Yani Türkiye verilen ve ismi sayılan adalar dışında kalan tüm adaların egemenlik hakkından feragat ediyor Türkiye

  Buna kayalıklar o zaman için keşfedilmemiş adalar kısaca adı sayılmayan tüm adalar Türkiye'nin elinden çıkmış oluyor

  Son sözü Erdoğan'a bırakalım

  "Erdoğan, Eylül 2016'da yaptığı konuşmada, "1923'te Lozan'ı bize razı ettiler. Birileri de bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştılar. Her şey ortada. Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik" dedi."

  Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-42275486
  -7 ... isminiunutanadam
 2. 2.
  Yapilan her anlaşma zaten yeni bir savaş çıkıp yeniden yazılana kadar sınırsız oluyor. Benim bildiğim kadarıyla sınırlı olan tek antlaşma 1444 Edirne Segedin antlaşmasıydı haçlılar ve müslümanlar kendi kutsal kitaplarına yemin etmiş ve antlaşma 10 yıl geçerli olacaktı, bu durumun rahat ortamında fatih yani 2.mehmed 13 yaşında osmanlı tahtına cıkmış ve 10 yıl sonra tekrar haçlılar ile çarpışacaktı ama haçlılar tekrar savaşınca antlaşma iptal oldu.

  Lozan geçerli olduğu sürece türkiye nin toprak bütünlüğünü korur ve bagimsizligini garanti altına alır. Sen selanik ve 12 ada istersen adam da istanbul u ister sen dersen ki istanbul dahil edirne tarafını yani doğu trakyayi komple size veriyorum bize selanik ve 12 adayı verin derse kabul ederlerse ederler ama bu sefer kültür başkentinden olursun aynı zamanda ayasofya da ibadete açılır ve sen oraya ancak turist olarak gidersin.

  Ha türkiye diyebilir ki s****im antlaşmanızı 12 ada bizim sen kimsin lan s**** yunanistan ingiltere siz bana karışamazsınız deyip, savaş acarsa ekonomik ambargolarla bizi terbiye ederler antlaşmada elimize verirler... Lozan ı sevmiyorsan sevr ı sevebilirsin hem onda monarşi var, 622 yıllık devlet var ve borçları da var tabi ki... dunyaya kafa tutan osmanlı değil borçlarına karşılık taviz vermek ve imza atmak için eli mürekkep tutan osmanlı vardı. Ayrıca bu osmanlı nin da 12 adası yoktu hatta bir istanbul u bile...
  1 -1 ... sigaraicmeyencarsitaraftari