1. 1.
  pariste bulunan ünlü sanat ve tarihi müzesi..içerisinde eski mısır yapıtlarından,hollandalı,fransız,italyan ressamlara,eski yunan heykellerinden,asya ve afrika totemlerine ve reform-rönesans dönemi heykellerine kadar binlerce sanat eserini bulunduran dünyanın sayılı müzelerinden biri..giriş ücreti 2006 yılının ocak ayında 8 avro olan yer..
  3 -1 ... thoth
 2. 2.
  the da vinci code okunduğu takdirde insanda görme,bi güzel inceleme isteği yaratan,bilumum aşmış eserin olduğu yer.
  3 ... elendil
 3. 3.
  Anadolu'dan kaçırılan çok değerli eserlerin sergilendiği müze.
  4 -1 ... italiano
 4. 4.
  dünyanın en büyük müzesi. mona lisa'yı ilk gördüğünüzde etkisini anlamaz müzeden ayrıldıktan sonra "evet gördüm yahu" dersiniz ..da vinci'yi okumuşsanız hele..cuma günleri saat 6'ya kadar 25 yaş altına beleş giriş vardır, yararlanmışızdır!
  2 -1 ... yineyolcu
 5. 5.
  içinde tuvalet bulamayacağınız müze. yapıldığı tarih itibariyle tuvalet vb. temizlik konularında pek bi yetersiz olan fransızlar yüzünden insanların gittiği zaman ihtiyaçlarını gideremediği müze.
  4 ... to madeira
 6. 6.
  müzenin bütün salonlarini gezicem, beni tutmayin diye bi idealiniz varsa paris gezinizin minimum 3 gününü sadece bu müzeye ayirmaniz önerilir. Büyüklügü hakkinda oldukca büyüktür demekten baska denebilicek bisey yoktur sanirim. Resim cekme, görüntü alma gibi olaylari önlemek icin her yerde güvenlik görevlilerini görmek mümkündür. Ögrenciyseniz Cuma günü yanlis hatirlamiyosam 18 den 22 ye kadar ücretsiz bütün salonlari gezme hakkiniz var ama tabiiki bu zamanin 1.5 saatini anca da vincinin mona lisasina ulasarak, 30 dk mona lisayla özlem gidererek, geri kalan zamandada 1 salon dolasarak müzeden ayrilip, parisin kalabaliginda kaybolabilirsiniz.ama gün boyu o kadar sanatla kafanizi doldurduktan sonra cikista cam piramit ciksilarindan cikip sol daki müzenin avlusuna giderseniz, sizi bekliyen isiklandirmanin karsisinda etkilenmemek elde diildir. Gercekten görülmeye degerdir.
  2 ... wimwelt
 7. 7.
  Gezerken bir an nerde olduğumu unutup "Aa antalya muzesine venus kopyası yapmışlar lan" dememe sebep olmuş sonra gerçek bir an kafama dank etmiştir.
  sonuç:Venus gordum
  1 -1 ... az laf cok seks
 8. 8.
  fransa'nın başkenti paris'te bulunan, dünyanın en büyük ve en bilinen müzesidir.
  leonardo da vinci ve michelangelo gibi ünlü isimlerin unutulmaz eserlerini içinde barındırır.
  eşisiz mimarisi ile kendiside başlı başına bir eserdir.
  1 ... teodisece
 9. 9.
  islam Sanatları Bölümü'nde hatırı sayılır bir esere sahip müze.* koleksiyon içinde Osmanlılara (1299-1923), iran'da 16. yüzyıl başlarında kurulmuş olan Safavi Devleti'ne (1501-1722) ve yine aynı dönemde Hindistan'da hüküm sürmüş Baburi Hanedanı'na (1526-1858) ait çeşitli sanat eserleri bulunmaktadır. bu eserlerden bazıları sakıp sabancı müzesinde de geçici olarak sergilenmişti. ne acıdır ki islam sanatları üzerine en güzel koleksiyonlardan biri müslüman olmayan bir ülkede sergilenmektedir. ama işin iyi tarafı, onların bu eserlere bizden daha çok değer vermeleri ve özenle korumalarıdır.

  (bkz: topkapı sarayında depolarda çürüyen eserler)
  2 ... myosotis
 10. 10.
  1980'li yıllarda 1,2 milyar ABD doları harcanarak yenilenmiş dünyaca ünlü müze.
  1 ... garabet