bugün

portekiz'in başkenti. biraz istanbul, biraz da izmir'e benzeyen bir şehir.
avrupa'nın atlas okyanusu'na açılan yüzü, portekiz başkenti.
coğrafi keşifler sonrası gelişimi hız kazanmıştır.
Belem kulesi’ nin bulunduğu portekiz şehri.
gidecek olursam kalacak yerim hazır şehir. portekiz'e de hiç gitmedim, çok uzak amq.
bir süre (711'den itibaren) müslümanlar'ın elinde kaldıktan sonra ikinci haçlı seferi sırasında hıristiyanlar'ın eline geçen iber yarımadası şehri ve bugünkü portekiz'in başkenti.
lisede erasmus programı ile gittiğim şehir. insanları çok sakin, alçakgönüllü, zararsız, kendi halindedir. genelde tepeler üzerine kurulan bir şehir olduğu için tramvay çok kullanılır. bir de pastel de nata adlı bir tatlıları var hamurun üzerine muhallebi gibi bir şey dökülüp yapılıyor bizim tatlılarımız kadar olmasa da fena değil.
Tramvayı, sokakları, evleri ile çok kez istanbul'u hatırlatan yedi tepeli üç şehirden biridir.
bu sene 5 gün kadar kaldığım ve doyamadığım şehir. 10 farklı avrupa ülkesi görmüş biri olarak diyebilim ki lizbon, hem maddi açıdan size euro-tl farkını hissettirmeyecek kadar uygun hem de şehrin birçok farklı noktasında farklı konseptlerde çekiciliği bulunan yapı ve kültürel aktivitelerle klasik bir old town turundan çok daha fazlasını yapabileceğiniz bir şehir. şehir istanbul gibi geniş bir alana yayıldığından sakın ola ki 1-2 gün ayırmayın üzülürsünüz.

şahsımca yapılacaklardan bazıları:

sintra'da sarayın mistik duvarlarında gezip yemyeşil bahçelerinde kaybolun.

belem'de deniz müzesi, belem kulesi'ni ziyaret edin. yine belem'de asıl yerinden nata tatlısını ağzınıza atın!

cabo da roca'da kıtanın en batı ucuna ayak basıp okyanusu izleyin.

alfama'da ikamet edin. hem uygun hem de her yere inanılmaz yakın. ayrıca tam bir mahalle ortamı bulabilirsiniz.

ramiros'da yengeç ve tereyağlı karides götürün. türkçe menüleri de bulunmakta.

cascais'de sahilde yürüyüş yapın.
kendine beni hayran bırakmayı başarabilmiş başkent.
Istanbul ile eş baskent.
dokusu olan ama ruhu olmayan şehir.
24 mayıs 2014'te şampiyonlar ligi finaline ev sahipliği yapacak şehir.
Portekiz'de bir liman şehridir. Aynı zamanda The Mentalist dizisinde CBI ajanı Teresa'nın soyadıdır.
gidilesi, görülesi yerdir. halkının deyişiyle Lişboa'dır.
1753'tü yanlış bilmiyorsam çok kuvvetli bir depremle sarsılmış ve tarihine ait eserlerin %85'ini kaybetmiş şehir.
mayıs ayının ilk üç günü fenerbahçelileri misafir etmiş güzel şehir. bu seneki türkçülük günümü burada kutladım. final bileti kaçtı ama tüm lizbon fenerbahçeyi ezberledi.
portekizliler avrupalı gibi değil. bize benziyen çok özellikleri var. "şişşt" lafını duydum. el kol şakaları var. bizde kebap var bunlar balığı kebap yapmış. yemeğe ekmek bandıran kadın gördüm. insanlar diğer insanların ne yaptığıyla ilgili. kilosu 2 avroya yenidünya satan adama 85 sent verdim ve bana o kadarlık ürün verdi. bunu almanyada yapamazsın. telefonla konuşan zenci bir kıza adres sordum, telefonunu kapayıp benimle ilgilendi. portekizcem yok, ingilizcem sakat, yarım yalamak almanca ve türkçem var ve telefonumu da kullanamadım ama kendimi garip ve tedirgin hissetmedim portekiz'de. yalnızdım bir de. velhasılı ispanyaya göre itilmiş bir ülke olan portekizden güzel izlenimlerle ayrıldım.
(bkz: lisboa minha querida)
endülüslüler bu şehre üşbûne derdi.
Portekiz'in başkenti. O kadar yıllar Endülüs hakimiyetinde kalan şehirde sadece bir tane cami bulabilirsiniz. "Mesquita Central de Lisboa" adı verilen "Lizbon Merkez Cami" dışında müslümanlar için bir ibadethane yoktur. Bu cami de 1988 yılında inşa edilmiştir, ki çok eski sayılmaz.
metallica konserinde bu şehri kurtlar basmıştır.
3:05 ten itibaren net görülen ve duyulandır.
http://www.youtube.com/watch?v=BHWA6W-pGe0
güzel fotoğrafları için;

http://lizbon.blogspot.com/
(bkz: 19 20 kasım 2010 lizbon zirvesi)
şahane bir şehirdir. monte estoril banliyösü de güzeldir.
3 görsel ekledim kıymetimi biliniz.
kesinlikle avrupa'nın en güzel kenti.
diğer avrupa kentleri çeşit çeşit yöntemlerle pazarlanırken bu şehir hep gözden kaçmıştır.

misal; insanlar milano'ya gitmek istiyorlar, merak ediyorlar. halbuki ikinci dünya savaşı'nda yerle bir olmuş milano'nun, yarısı yerle bir olmuş katedrali dışında hiçbir özelliği yok.

ama sokaktaki 100 kişiye "milano'ya mı lizbon'a mı gitmek istersin" diye sorsan, hiç şaşmadan 90 tanesi "abi milano tabi ya, çok istiyorum oralara gitmek" diyecektir. kendini daha iyi pazarlamalı bu şahane şehir.
bu sabah "gülhanın galaksi rehberi" adlı programda tanıtılan bir portekiz şehri. Bayıldım dokusuna,kokusuna. 7tepe üzerine kurulu olması deniz-köprü gibi benzerlikleriyle istanbula çok benziyor gerçekten.Tek fark istanbul'da köprü iki yakayı birbirine bağlıyor,lizbonda iki şehri..