bugün

lise dönemine dair yazarların akıllarına kazınmış, unutamadığı detaylar bütünüdür.
mesela gizli gizli sigara içmek. belkide çoğu öğrencinin en büyük fantezilerinden birisiydi bu ve çoğununda aklında yer etmiştir.

(bkz: gövdesi ısırıklarla dolu kurşun kalem)
sınıfta kalışım. kızlarla o nedenle pek aram yok.
Müdürün odasındaki büyük tablo.

Bütün detaylarını ezbere biliyorum hâlâ. *
arkadaşımın bir gün içinde iki kere disipline gitmesi. hala gülüyoruz buna.
kopyalar, kaçmalar, kız kavgaları, geç kalmalar, devamsızlık sınırına gelene kadar okula gitmemek...
daha neler neler...
2.5 litre kola,1 liralık çekirdeğin yanındaki muazzam sohbetimiz. Üniversitede yaşayamadığım şeyler bunlar. Özledim .
Okulun servisini kaçırmam.

Yani bayağı, sürücü koltuğunda, içinde öğrenciler varken. Akabinde servis şoförünün koşa koşa bizi yakalamaya çalışması. *
harita odası. sessiz, sakin, gözden uzak.
Okul demirlerini gece gece gelip kesen arkadaşlar. Yangın merdivenindeki exit tabelasını koyup giriş çıkışları oradan yapardık. Az bim'e gitmedik, tavuk döner yemedik be..
"d" şubesindeki sarı gözde.
Elektroteknik, teknik resim, temel elektronik, atolye (ya da atelye herneyse) derslerini ve 14 erkek ve 2 kiz ogrencinin bulundugu sinifta gecirdigim 1 yili asla unutamayacagim sanirim. He bi de her oglen yenen pogacalar... sonraki yil okulumu degistirince bu kez 23 kisilik yalnizca kizlarin oldugu bir sinifim oldu. Normal bir lise sinifi ozlemim kaldi icimde.
(bkz: ansizin cikagelen ozlemler)
Arapça sınavında tüm sınıfın benden kopya çekip yetmişin altında kimsenin not almadığı bir sınav olmuştuk çok güzeldi tabi lakin mücahit hoca olayı kaçtıktan sonra herşey çok kötüydü, bana kızıp notuma kırk vermeside bir hayli aklımda kaldı.
Herkes öğretmen olmamalı. Müdürün yaptığı ibnelikler ve serefsizlikler.
ergenlik döneminde olduğu için hatırlanması istenmeyen dönemdir.
sınıfta ingilizce hocasına tecavüz etmiştik..

aklımdan çıkmıyor amk, hey gidi günler hey.
matematik hocamin bana yaptigi piclik tir heralde. butun sinifa 100 verip bana 40 vermis akabinde matematik ten kalmistim. unutmadim seni yilmaz hocaa.
(bkz: liseden akılda kalanlar)

--spoiler--

aramaya inan amk.

--spoiler--
çok güzel atılmıştım, 2 sene kalıp tabi şimdi ülkenin en iyi üniversitelerinden birindeyim..
-beden eğitimi dersleri için sınıfta soyunma olayları
-koro çalışmaları için dersten çıkmalar
-müzik grubu çalışmaları için dersten kaçmalar
-tiyatro çalışmaları için dersten kaytarmalar...
müdür yardımcısının hakaretler: oğlum bu saç ne lan kilise papazı mısın sen?
müdür yardımcısının istiklal marşı okutması: ses veriyorum korkmaaaaaa başla. korkma sönmez bu şafak...
Her ani.
Hayatimin en eglenceli donemiydi.
dünya üzerinde görüp görülebilecek en şerefsiz insanlarla tanışıp üstüne her gün orda burda arkamdan sürekli yeni şeyler uydurmalarını izlediğimi düşünürsek lise ve ortamı tamamen bomboktu. Aslında her gün iki rekat şükür namazı kılmam gerek bu insanları artık görmediğim için. Kısacası hayatımın en berbat 4 senesi.
Sigara içen liseli kızlarımızın iticiliği ve ego tatminleridir.
Okuldan kaçıp lunaparkta rangera binmemiz, yazılılarda millete yanlış kopya vermem, çıktığım çocukla kavga etmek için dersten karnım ağrıyor diye çıkmalarım vs.

Ya bide lise deyince şiir defteri tuttuğum aklıma geldi duruyor mu acaba hala.
unutulmaz anılar, heyecan, hayal kurma ve samimiyet.