bugün

yerinde bir karar olabilir. hem zaten lüzumsuz bir sürü ders vardı.
müfredat da buna göre uyarlanırsa güzel olur, daha gençken iş fırsatları önümüze çıkabilir. Ama liselerin değerini tamamen ortadan kaldırılması için yapılıyor da olabilir. Bilemiyorum b*k da çıkabilir.
canı sıkılan eğitim sistemine kaldırıyor bu kadar gerizekalı bi yönetim şekli olamaz amk.
Mantıklı ve güzel bir tercih. ilk defa eğitim sisteminde güzel bir şey olmuş dedim.
liseyi 5 sene yapsınlar. 1 sene full ingilizce dil eğitimi versinler. yine ingilizce seviyemiz diplerde olursa sikerim dilinizi diyip tamamen kaldırsınlar.
4+4+3 ü Fatih hoca da sever.
okul bahane uzaktan eğitim şahane.
bazı okullarda son sene ygs, lys kursu gibi oluyor. 3 senenin konusu artı 4. sınıf konuları bitiriliyor.
1 sene olmadı 2 sene olsa yeter.
dil eğitimi zaten 4. sınıftan beri aynı şeyler.
4+4+4 sistemine yine parmak atılacak demek ki.
Zorunlu eğitim diyorlar ama kafasına göre eğitim düzeni yaratıyorlar.

Lise den 1 yıl alınıp çöpe mi atılacak?
12 yıl zorunlu eğitim 11 yıl mı olacak?
Yok yine 12 yıl olacak ise bu lise eğitiminden alınan 1 yıl orta ve ilk okul eğitimine ana okulu eğitimine mi ek olarak konacak?
Evet diyorlarsa, böyle olursa bu tam komedi olur ki; üniversite hazırlık eğitimi olan lise eğitiminden almak ve ilk öğretim orta okul seviyesinde eğitim görmüş biri için işsiz güçsüz eğitimsiz gençler desek haksızlık etmiş olmayız.
Bu ilk orta okul eğitimine 1 değil 11 yıl ekleseniz ne fark eder ki?

Gençleri iş hayatına hazırlayan meslek liseleri olur. Meslek liselerini 4 yıl değil 6 yıla çıkarmalıyız.
Motor elektrik elektronik sağlık başta olmak üzere yazılım kodlama eğitimi meslek liselerinde ağırlık verilmelidir.
Restorasyon ve konservasyon alanında meslek liseleri eğitim vermeli. Ülkemiz bu alanda çok büyük personel açığı sorunu yaşıyor ki etrafımızda restorasyon rezaletletleri bunun nedeni olarak ortaya çıkıyor.

Lise eğitimi gençleri üniversiteye hazırlar.
Lise eğitimi süresi düşürülmesi olmayan yerlerde sürünen eğitim sistemi içinde daha çok eğitimsiz bilgisiz cahil diplomalı okur ama okuduğunu anlamayan yazar ana ne yazdığını bilmeyen genç yetiştirmek anlamına gelir.

Özellikle liseler meslek eğitimi ağırlıklı lise olmalı ve önümüzde ki 50 yıl boyunca insan ihtiyacı gelişen teknoloji bilim ile yeniden yapılanan ortaya çıkan meslekler üzerine eğitim vermelidir.

Liseler de eğitim özellikle meslek liselerinde 6 yıl olmalıdır.
Üniversite sınavına 4. yılından itibaren katılan bir öğrenci üniversiteyi kazanmasa bile eğitimine devam ederek mesleki eğitimini almalıdır.
Kazandığında ise, istediğinde kaydını yaptırıp dondurup mesleki eğitime lise de devam ederek lise bitiminde üniversite eğitimine geçebilmeli.

Böyle köklü yapılanmalar eğitimde olmadan ülke olarak bir yere varamayız.

Uygulama karar içeriğini okumadım.
Şimdiye kadar yaptıklarına bakarak ve üniversite eğimi iş hayatına meslek eğitimi açısından liselerin eğitim sürecini kısaltmak amaç proje ne olursa olsun asla kabul edilemez.
hani 5 seneye çıkıyodu 3 nerden çıktı şimdi.
kaç yıl olduğunun şuanlık çok önemi yok. önce en temel sorunlar halledilmelidir.
daha öncesini bilmem de konya'da 140 yıldır lise var ama konya'nın eski insanları lise mezunu bile değil.
kardeşim bile değil kardeşim bile.. 3 sene olması daha iyi genç yaşta işe atılmak adına. bunca zamana kadar yapılmaması ve geç kalınmış olması da üzücü ama neyse ki düzen değişti.
1990'lı yıllarda bir dönem liseler 2.5 yıldı. Öğrenciler 2.5 yıl okula gidiyor. Kalan yarım dönemde üniversite sınavına çalışıyordu. Sonra kaldırdılar ben 3 sene okudum.

edit. (bkz: kredili sistem)
Bir eğitim sistemi daha ne kadar troll'lenebilir arkadaş yaaa!!!
okul kavramı, dünyada bilinmedik yönlere evrilirken, kafayı hangi kademenin kaç yıl olduğuna takmamak gerekir.
seneye vuku bulacak hadisedir.
ek: kaynak sağlam ilk benden duyun istedim.
güncel Önemli Başlıklar