1. 1.
  bir zamanlar satanizm bağlantılı intiharlar idi.(90'ların sonu) hatırlanan isimler genelde kolejli öğrencilerdi. (bkz: alman lisesi) (bkz: amerikan koleji) 97 yılında şeytana taptıkları ileri sürülen alman liseli alp cenan ve aslı elele yüksek bir apartmandan aşağı bırakmışlardı kendilerini. 3 yıl sonra aynı liseden ceylan konuk benzer şekilde okul binasından atlamıştı. ve ondan birkaç yıl sonra da üsküdar amerikan lisesi öğrencisi lara falay boğaz köprüsünden atlayarak intihar etmişti. bu 4 gencin ortak noktaları ise ünlü bir sanatçının oğlu efe tuzcu dur. satanizm le bağlantılarını kanıtlayan birçok chat kaydı tüm basına dağıtılmıştır. ve hatta ceylanın babası tarafından hazırlanan web sitesinde bunları okumak mümkündür.

  http://www.hanimeli.com.tr/CeylanKonuk/

  dikkat: okurken hakikaten etkilenmemek mümkün değildir, aman ha'dır
  2 ... charmofsmyrna
 2. 2.
  şimdiki lise öğrencileri arasında moda oldu arkadaşını bıçaklamak,bazıları ölümle sonuçlanıyor.gençliğe yazık
  ... morfin
 3. 3.
  kesinlikle kurtlar vadisi dizinin etkisi oldugu gozleniyor.sozlukte cok kurtlar vadisini sevenler var,muhtemelen de bu yazima eksi oy vercekler,olsun canlari sagolsun,ama gozlerini nereye kadar kapatcaklar anlamiyorum.daha onceki yazdigim yazinin ustune basa basa tekrar soliyorum.ulkeye bilerek zarar vermek istesek,bu film kadar basarili olamayiz.
  7 -1 ... hexagram
 4. 4.
  Maalesef ilkel benliği gelişmiş, duygusuz bir yeni nesil geliyor. Öğrenciler boş zamanlarını; sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerine değil, bilgisayar oyunlarına ve televizyondaki kurtlar vadisi gibi dizlere ayırıyorlar. Bu yüzden asosyalleşen öğrenciler arasındaki şiddet olayları giderek artmakta zaman zaman okul sınırlarını aşarak sokaklara taşmaktadır. Kimi okullarda çetelere vardır ki hiç acımadan karısındakinin canını acıtabiliyorlar.
  1 ... atipik
 5. 5.
  düzeltmedir: Genç nesil bilgisizlik veya yanlış bilgilendirmeler nedeniyle, diğer insanlara kıyasla daha kolay yönlendirilebilmektedir. bu yüzden çocukları, gençleri yetiştirmek belli bir zümrenin değil herkesin, hepimizin görevidir. bilgiye ulaşmak bilgiyi yaymak kolay ama neyin doğru neyin yanlış olduğunu kavrayacak bilince sahip bir nesil yetiştirmek zordur. okulda şiddet olaylarını artmasına neden olan yüzlerce nedenden vardır.

  alıntıdır:Bunlar neler? Birincisi eğitim sisteminin kendisi ve yarattığı eşitsizlikler. ikincisi sosyo-ekonomik ve kültürel durum. Üçüncüsü göçler. Dördüncüsü bizim gibi toplumların yaşadığı şiddet görüntüleri, yani çatışma hali. Giderek linç kültürünün oluşmasına neden olan sosyo-ekonomi nedenler var. Gençler gelecek kaygısı yaşıyor.

  Ayrıca ekonomik programın yarattığı yoksulluk, işsizlik, yolsuzluklar ve haklı olanın değil güçlü olanın kazanacağı dürtüsü. Bunun da çeşitli görsel etkileri var. Kurtlar Vadisi gibi. * Bu aslında toplumun yaşadığı cinnet halinin göstergesidir. Toplum bunalıma itiliyor. Sorunu salt basit bir polisiye önlemle ele alıp çözmek olanaklı değildir.
  ... atipik
 6. 6.
  an itibari ile siyaset meydanında da tartışılan ve memlekette kurtlar vadisinden önce kimse el kaldırmıyormuş gibi şiddet olaylarının bu diziye bağlanması sonucu beni çok sinirlendirmiş konu.
  ... doksanüç
 7. 7.
  son olarak peki ne yapalım da iyi yetiştirelim: *

  izlenecek programları önceden inceleyip, dikkatlice seçmeli; çocuklarla beraber programları izleyip, tartışmalı; medyaya eleştirel gözle yaklaşma teknikleri geliştirmeli; televizyon izleme, bilgisayar oyunları oynama zamanları belirlenerek, sınırlandırılmalı.

  Güzel ve eğitici örnekleri çocuklara göstererek rehber olmalı. Aileler hep birlikte medyanın yaşamımızdaki olumlu ve olumsuz etkilerini tartışıp, belirlemeli; alternatifler yaratmalı. Çocuk odalarında asla elektronik aletlere yer verilmemeli. Çocuk bakıcılarının da titizlikle bunlara dikkat etmesi sağlanmalı.

  Bazı örnekler verelim isterseniz.

  Çocuğa bir televizyon programı ile içinde yer alan reklamlar arasındaki farkları sorun mesela. Ya da reklamı yapılan bir içecekle çocuğun bilmediği bir diğerini karşılaştırmasını sağlayıp, nasıl etkilendiğini ona gösterin.

  Gazetelerdeki başlıklara, fotoğraflara ve mizanpaja birlikte bakın. Hangi bölümün ona ilginç geldiğini sorun ve birlikte okuyun. Albenisine göre farklı yazıları okuyup, içeriklerini değerlendirin.
  Video veya bilgisayar oyunundaki kahramanların gerçek yaşamda olsalar başlarına neler gelebileceğini konuşun. Yani insan bu kadar hızlı araba kullansa ne olur gibi.

  Alışveriş esnasında televizyonda reklamını izlediği ürünlerin gerçeklerinden ne kadar farklı olduğunu gösterin ona.

  Sigara veya içki markalarını saymasını isteyin. Sonra bu gibi ürünlerin sağlığa zararları hakkında konuşun...
  2 ... atipik