bugün

reşit olur olmaz dünya evine giren sabırsız(!) insandır bu.
genelleme gibi olmasın %90 ülkenin kırsal kesiminde yaşayan evlenene kadar babasının evlendikten sonra kocasının malı görülen, minimum 3 çocuk annesi olacak, bunlardan biri erkek olmazsa ölene kadar ezilip hor görülecek, muhtemelen önündeki birkaç yıl kaynanasıyla beraber yaşayacak olan 'kezban'dır.
evet 12 yıl eğitim zorunlu olduğu için liseden mezun olana kadar okuyabilmiştir ve bazılarımız etiketleri çok sevdiğinden memleketin dişilerine kezban der , koca avcısı der de durup düşünmez onları buna mecbur eden erkek zihniyetinin gelişmişlik seviyesini, durup düşünmez hayatı boyunca köyünden dışarı adım atmasının bile lüks sayılacağı bir yerde yaşamanın ne demek olduğunu .
bir de şehir merkezinde yaşayıp üniversite okuyunca bir şeylerin değiştiğini sananlar vardır. oysa durum sadece kılık değiştirmiş bir ataerkilliktir. bu kez de eşim çalışıp eve katkıda bulunsun bend e ona ev işlerinde 'yardım' ederim diyen mahmutların eline düşer. bu mahmut az önceki cümledeki yanlışlığı bile fark edemeyecek bir mahmuttur. ev işleri çoluk çocuk bakmak ona göre kadının görevidir o yüzden kendisinin yapması gereken sadece 'yardım'dır asla bunu vazife gibi kendi payını yapmak gibi göremez. haftanın 6 akşamı kadın yemek hazırlasın bir akşam da ben pişirir jest yaparım iyi koca olurum diye düşünür. mahmutluk da bir yere kadar bir yerden sonra yine kazma aynı kazmaya döner ve elinde tv kumandası iş yerinde kötü geçen her günün acısını ailesinden çıkararak homurdanan bir öküzle evlidir artık o 'kezban'. evet herkes kezban bu ülkede ama erkeklerimiz çok moderndir. onların yetişen kezban ve mahmut nesillerde bir damla olsun payı yoktur. allah onlara zeval vermesin amin.
lisedeki matematik öğretmenimdir. liseyi bitirir bitirmez evlenmiş bir de çocuk yapmıştır. 1 yıl kaydını dondurduğu üniversitesini de çatır çatır bitirmiştir. helal olsundur.