bugün

günden güne optimal entelektüel seviyesini artıran lise arkadaşları diye bu başlığı açmak isterdim. ama sığmadı.

daha düne kadar, ki o zamanlar inci sadece değerli bir taştı, am göt meme triosundan başka konuşacak bir şeyleri olmayan lise tayfasının tekmili birden entelektüel olmaları kadar hiç bir şey şaşırtmamıştır beni. (en azından son zamanlarda)

liseden arkadaşlar "ulan üniversitede kızlar teklif ediyor dediler, bi sik çıkmadı, ne varsa eskilerde var" düşüncesiyle ara ara toplanırlar, davet ederler milleti. giderim de, adet oldu. her yıl, gitgide bu çocukların değiştiğini gözlemliyordum ama bu yıl epey abartmışlar. süreci şöyle özetlersek;

mezun olunan ilk yıl şöyleydi-
-abi bi karı çıkmış adı neydi ya, böyle komple götten oluşuyo.
+türk mü?
-yok lan, ne gezer amk türkiye'de öylesi.
+ne bileyim olm, müneccim değilim heralde. bi cd çek sen bana. karıştır bişiler.

2. yıl böyle oldu.
-abi üniversite üniversite dedik, bi sik yok orada da ya.
+bizim okulda teklifleri kabul ediyorlarmış aslında.
-ben de birileri sevişiyor ama kim diyordum. kim kabul ediyormuş?
+ne bileyim olm, bulsam ah bi.

3. yıl
-ekşi'de yazarım ben.
-aa ben de, nickin ne? bu arada preatorium çok bozdu.

*lan erkin, ne diyo bu gavatlar?
+ne bileyim amına koyim, entel dantel oldu çıktı bunlar.

4. yıl
-travis de çok bozdu ya.
-öyle öyle, hele radiohead? hiç eski tadı yok.

*olm erkin, radiohead ne lan?
+bilmiyom ki, radyo kanalı heralde. arabeks çalıyosa biz de dinleyek.

bu yıl
-erkin mülkiyelisin sen. şu referandumda değişecek olan 22. madde üzerinde anlaşmaya varılamayan noktada olumsuz tavır takınan 12 eylülün bu günlere getirdiği insanların samimiyetsizliklerini ve bundan doğan komplikasyonları gördükçe inanır mısın ruhum imgelemlerle örseleniyor.
+amlarına koyayım onların çok ayıp ediyorlar.
-efendim?
+am göt meme diyorum.
-erkin kendinde misin?

*kalk gidek lan, bunlar iyice uçmuş.

(bu * kişisi bizim tahsin. kaportacı. delikanlı çocuktur)

hayır, cevap vericem, cümlenin başını unuttum amına koyim. özne neydi, belirtili nesne nerede, belirtisiz isim tamlamaları dolaylı yoldan yüklemi mi sikti? beyin amcıklaması geçiriyordum, az kalmıştı.
daha da anlatmayacağım dostlar.

bi bu lise tayfasının evrilişi, bir de annemlerin düğüne giderkenki süslenip kuaföre gidişleridir beni hayretlere ve dahi hüzünlere gark eden. kadın gecenin köründe hazırlanmaya başladı la fıttıracam. fön sesinden sözlüğe sardık.
afro saçların, pis sakalın, deri ceketlerin, o çirkin kıçtan düşen pantalonların çirkin oldukları anladıkları an işte, işte biz o gün düşüneceğiz.
evrilme süreci kariyer yolunda yontulup, entellektüel birikimin arttırılması ve buna paralel olarak para ve özgüven sahibi karizmatik bir birey haline gelme yönünde olabileceği gibi, lise kafasıyla devam edip "düz adam" profiline dönüşme şeklinde de olabilir.

(bkz: lise sonrası evrilme süreci)
güncel Önemli Başlıklar